V optimálním případě bychom jméno příštího prezidenta mohli znát již před začátkem evropského obchodování. To je ovšem zkušenost spíše z voleb před rokem 2020.
Při vyrovnanosti letošních předvolebních průzkumů a odhodlání obou stran eventuálně hrozí již spočítané výsledky napadnout, zejména v rozhodujících státech, jako je Pensylvánie a Georgie, budou hlasy definitivně dopočítány až za několik dní.
Jestliže při volbě prezidenta se můžeme dočkat různých prodlení při sčítání hlasů, tak v případě voleb do dolní sněmovny Kongresu mohou být průtahy možná ještě delší.
Přitom právě volby do Kongresu mohou být naprosto klíčové, zejména pro dlouhé dolarové úrokové sazby a tím nepřímo i pro řadu aktiv. Síla (a možná i směr) tržní reakce bude determinována právě tím, zdali se nový prezident bude moci opřít o podporu obou komor Kongresu.
Jaké jsou tedy podle nás povolební scénáře a jejich hospodářsko-politické implikace? Vzhledem k tomu, že počítáme s tím, že Senát přejde do rukou republikánů, vidíme realisticky tři následující volební scénáře s níže uvedenými implikacemi:
- Scénář nazvaný pracovně jako „nespoutaný Trump“ značí, že republikáni ukořistí nejen Bílý dům, ale i celý Kongres. Znamenalo by to nejen uvalení nových cel (Evropu nevyjímaje), ale i dodatečnou fiskální expanzi, a tedy i podstatně vyšší dolarové úrokové sazby.
- Scénář, který pracovně nazýváme jako „Trump v řetězech“, počítá s tím, že republikáni sice získají Bílý dům a Senát, ale Sněmovna reprezentantů připadne demokratům. Donald Trump tak sice bude schopen implementovat nová cla, ale demokraté nedovolí nové daňové škrty a tlak na růst dolarových sazeb vyšumí.
- Potenciálně nejvíce pozitivní pro evropské trhy by pak mohl být výsledek, kdy Kamala Harrisová zvítězí (a demokraté by zřejmě získali i Dolní komoru). Pro EU by z pohledu obchodní politiky nedošlo k žádným negativním změnám a fiskálně by takový výsledek byl rovněž neutrální (tudíž dolarové sazby by mohly jít dolů).
Výše uvedená povolební kuchařka je samozřejmě extrémně zjednodušující, a nakonec se nemusí vůbec realizovat. Takticky je však každopádně dobré se připravit na nárůst volatility, který může minimálně v noci na středu přinést velmi atraktivní tržní příležitosti.
Autor je analytik ČSOB
(Redakčně upraveno)
Obavu mám jen jedinou. Nezáleží totiž na tom, jestli vyhraje Kamala nebo Trump, záleží podle mého názoru především na čestném volebním klání, kde nebudou mít prostor pro své podvodné rejdy různí političtí hochštapleři a další nepřátelé demokracie bidenovského střihu, aby tedy na poslední chvíli nepřicházely do sčítání tisíce hlasů z korespondenčních voleb v prospěch nepřátel demokracie, které svým počtem předstihly počty oprávněných voličů. V současných amerických volbách jde opravdu o hodně – aby byl zastaven proces postupného slábnutí Západu v čele s baštou demokracie (USA). Amerika je úžasná země a zaslouží si mít dobrého prezidenta.