Ty v červenci meziměsíčně vzrostly o výrazné jedno procento, což byl ve srovnání s tržním konsensem více než dvojnásobný nárůst. Ze zhruba dvou třetin se na tom podílely vyšší prodeje aut, které kompenzovaly hluboký propad z předchozího měsíce.
Pozitivně, i když v menším rozsahu ovšem překvapily také tržby bez prodejů aut, které byly oproti očekávanému růstu pouze o 0,1 procenta v červenci nakonec vyšší o 0,4 procenta meziměsíčně. V porovnání s červnem (+0,5 % m/m) přesto došlo k nepatrnému zmírnění růstové dynamiky.
Spotřebitelská poptávka sice v USA vykazuje známky chladnutí, zatím však stále zůstává poměrně robustní a na skokové zhoršení ekonomické situace neukazuje. Podobně je tomu v případě vývoje nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti. Jejich počet za minulý týden opět mírně zaostal za očekáváními, když dosáhl 227 tisíc a nižší byl také oproti předchozímu údaji.
Z historického úhlu pohledu navíc úroveň žádostí o podporu v nezaměstnanosti zůstává nízká. Zklamala naopak americká průmyslová produkce, která v červenci meziměsíčně klesla o 0,6 procenta. Zhoršení (o 0,1 % m/m v červnu) zaznamenala rovněž průmyslová produkce v eurozóně a její meziroční pokles se tak prohloubil na 3,9 procenta.
Spotřebitelská inflace v USA dopadla v souladu s očekáváními, dolarové sazby tak spíše reagovaly na silnější data z reálné ekonomiky a měly v týdnu tendenci mírně růst. Meziměsíčně byly v červenci americké spotřebitelské ceny vyšší v průměru o 0,2 procenta, což se týkalo i skupiny jádrových cen. V obou případech tedy došlo k nárůstu meziměsíční dynamiky.
Důvodem bylo zrychlení růstu v rámci klíčové položky nájemného na 0,4 procenta meziměsíčně, který tak korigoval překvapivě nízký červnový údaj (+0,2 % m/m). Na celkové meziměsíční inflaci se vyšší nájemné podílelo ze zhruba 90 procent. Z dat americké inflace je i tak nadále patrný trend snižujících se cenových tlaků.
To potvrzuje rovněž vývoj meziroční inflace. Ta celková v červenci dosáhla 2,9 procenta a jádrová 3,2 procenta. Růst jádrových cen byl nejnižší za poslední více než tři roky. Zveřejněn byl také vývoj výrobních cen, který zaostal za odhady. Ceny průmyslových výrobců v USA byly v červenci meziročně vyšší o 2,2 procenta, bez energií a potravin pak o 2,4 procenta.
To bylo v prvním případě o desetinu pod tržním konsensem, v tom druhém pak o desetiny dvě. Hlavním tématem posledních týdnů na finančních trzích ale byly spíše obavy týkající se možného rychlého zhoršení kondice americké ekonomiky a investoři ve výsledku pravděpodobně uvítali hlavně příznivá data maloobchodních tržeb.
Zatímco v závěru minulého týdne trh do konce letošního roku plně zaceňoval snížení sazeb Fedu (centrální banka USA, pozn. red.) v souhrnu o 100 bazických bodů, nyní plně zaceňuje trojí snížení sazeb o 25 bazických bodů a tomu čtvrtému přisuzuje šanci zhruba 80 procent.
Stejně tak i akciové trhy tento týden pokračovaly v korekci předchozích ztrát. Americký S&P 500 tyto ztráty již odmazal plně, když se vrátil nad 5 500 bodů. Americký dolar přesto všechno vůči euru v průběhu týdne ztrácel. V mezitýdenním srovnání odepsal přibližně 0,8 procenta a jeho kurz se přiblížil k 1,10 USD/EUR. Dolar je tak v podstatě nejslabší od začátku letošního roku.
Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)
Ilustrační foto: Depositphotos.com