Ušetřeno.cz: Spoříte si do prasátka? Pak raději vsaďte na spořicí účet nebo stavební spoření

Rozhodli jste se od 1. ledna začít spořit? Prasátko vám už překypuje drobnýma, a tak uvažujete o jiné alternativě? Jestliže se nechcete pouštět do velkého investování, pak můžete zkusit jeden z konzervativnějších produktů.

Ať už je váš cíl spoření jakýkoliv, k jeho splnění vám dopomůže spořicí účet i stavební spoření. A jak nejlépe uložit peníze, abyste o ně nepřišli?

Na spořicím účtu jsou peníze likvidní téměř jak v prasátku

Ze všech stran slýcháme, že úrokové sazby na spořicích účtech zase klesly. Snižování došlo už tak daleko, že u mnohých bank vám úrok sotva pokryje inflaci. Mají tedy spořicí účty ještě vůbec smysl? Rozhodně ano.

Spořicí účet je velkou jistotu, která vás nestojí žádné peníze a ani námahu. Důležité je si vybrat spořicí účet s vyšším úrokem. Bát se nemusíte ani podmínek, které si banky stanovují. Většinou za vyšší sazbu, požadují od klientů pravidelné placení kartou, nebo určitou výši zůstatku. Díky tomu tak můžete získat zhodnocení kolem 1 %.

Běžný účet společně se spořicím

Spořicí účet je konzervativním řešením, kterého se není nutné bát. Navíc přijde vhod i těm bankovním klientům, kteří mají rádi vše takzvaně „pod jednou střechou.“ Většina bank nabízí spořicí účet dohromady s běžným účtem, díky čemuž je obsluha vašich peněz zas o něco snazší. Navíc oba produkty můžete sjednat zdarma.

Žádná výpovědní lhůta

Kdykoliv se rozhodnete, můžete si peníze přeposlat na běžný účet a disponovat s nimi. V rámci banky jsou peníze převedené do pár minut. Poté už stačí zajít do banky a peníze vybrat, nebo zaplatit kartou. Naléhavé koupi pračky či opravě automobilu vám nic nebrání.

Stavební spoření peníze zhodnotí ročně o více než 3 %

Víte, že uspořené peníze nyní nebudete na 100 % potřebovat, protože na akutní případy máte ještě jinou rezervu? Zároveň se ale nechcete pouštět do žádného risku? Pak vsaďte na stavební spoření, které vám peníze zhodnotí ještě o něco více než spořicí účet.

Spořitelny nabízí na stavebním spoření garantovaný úrok zhruba 1 %, avšak roční výnosnost je i přes 3 %, a to díky státní podpoře. Ta činí 10 % z ročně uložené částky, maximálně však 2 000 Kč za rok. Nejvíce se tak stavební spoření vyplatí při měsíčním uložení cca 1 700 Kč.

Úvěr ze stavebního spoření

Stejně jako spořicí účet i stavebko vám nabídne něco navíc. Tentokrát můžete využít výhodného úvěru. Spořitelny v rámci stavebního spoření nabízí buď řádný úvěr, nebo překlenovací úvěr. Tyto úvěry je ale možné využít pouze na bydlení. Uspořené peníze ze stavebka máte k dispozici na cokoliv.

Smlouva na šest let

U stavebního spoření je nutné počítat již s jistým omezením. Nelze produkt kdykoliv vypovědět bez sankce. Smlouva je sjednávána na dobu 6 let. Peníze lze vybrat předčasně, avšak přijdete o státní podporu a zaplatíte pokutu, která je většinou stanovena na 0,5 % až 1 % z cílové částky.

Sdílet:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Tiskové zprávy

Firmy dokáží generovat nové nápady, ale nedokáží je uvádět do praxe

Studie Cass Business School a společnosti VMware odhaluje problémy, se kterými se podniky potýkají při realizaci inovací. Neschopnost přetavovat nápady v nové produkty, služby a strategie potřebnou rychlostí vystavuje firmy riziku selhání. Vyplývá to z nové studie, kterou zpracovala ekonomická škola Cass Business …

Světové ekonomické fórum ocenilo továrnu Rakona jako výrobní podnik budoucnosti

Na základě roční studie zkoumající více než 1000 provozoven zvolilo Světové ekonomické fórum rakovnický závod Rakona společnosti P&G jako jednu z 9 pokročilých továren – průkopníků 4. průmyslové revoluce. Závod Rakona byl oceněn především díky jeho komplexní synchronizaci: webová analytická simulace s možností …

Nejčtenější

Pronajala si chalupu. A s ní i nevraživého souseda

Pronajmout si chalupu na dovolenou je běžná věc. Člověk čeká, že když zaplatí deset patnáct tisíc za měsíc, a v sezóně na žádaném místě za týden třeba i dvojnásobek, tak vše bude v pohodě. Jenže v takové chaloupce …

Pálenka z garáže je svátost, ale ilegální

Česko doslova přetéká ovocem. Zahrádkáři se radují, že bude hodně pálenky. A někteří si ji dělají doma ve sklepě nebo v garáži. Bývá to svátost a chlouba, ale kromě potenciálních zdravotních rizik jde především o …
Rolovat nahoru