
Z výše uvedených dat vyplývá, že největší prostor k ušetření mají domácnosti při vytápění. Rady jak na to, jsou přitom obecně známé. Zásadní je správné větrání. V zimě jen krátce na pár minut tak, aby se stihl vyměnit vzduch v místnosti, ale zároveň aby neprochladly stěny.
Důležité je také pravidelné odvzdušňování topení, které většina lidí dělá jen před zahájením sezony. To ale často nestačí. Pokud by chtěl někdo uspořit více, stačí snížit teplotu. Každý jeden stupeň, o který je místnost vytápěna více, zvýší spotřebu energie za vytápění až o šest procent.
V případě teplé vody je cesta k úsporám poměrně jednoduchá. Stačí nastavit bojler pro ohřev teplé vody tak, aby ji ohříval jen ráno a večer, kdy je teplé vody třeba. Není nutné, aby se ohřívala průběžně po celý den a v noci, kdy ji nikdo nevyužívá. Až několik tisíc korun lze ušetřit také zásadním zkrácením doby sprchování, které je obecně výhodnější, než koupání v plně napuštěné vaně.
Všechno jsou to přitom věci, které nepotřebují žádné zásadní investice a lze s nimi začít kdykoliv. Úspora se přitom projeví prakticky okamžitě.
Autor je generální ředitel a předseda představenstva společnosti Ekospol
(Redakčně upraveno)
Ilustrační foto: Depositphotos.com