Jak je to s příspěvky státu na energie?

V rámci první vlny úsporného tarifu stát dodavatelům energií již zaslal peníze a příspěvky byly připsány na účty zákazníků energetických společností, tj. příspěvek se projevil jako záloha, kterou zákazník zaplatil.
Tento týden vláda definitivně schválila zastropování cen, které nahradí původně uvažovanou druhou vlnu úsporného tarifu. Ilustrační foto: FAEI.cz

Zákazníci používající SIPO nebo přímé inkaso nemusí dělat nic, následující zálohová platba jim nebude předepsána. Zákazníci platící jinou formou (např. převodem z účtu), mohou nechat platby nastavené a příspěvek se jim zúčtuje v nejbližší faktuře. Pokud zákazníci chtějí upravit své zálohy, měli by se ozvat co možná nejdříve svému dodavateli elektřiny a ten s nimi vše vyřeší.

V této souvislosti dostáváme od zákazníků dotazy týkající se výše příspěvku. První častý dotaz směřuje na to, proč je příspěvek vyplácen i na odběrné místo, kde se nachází chata. Je to jednoduché. Nárok na úsporný tarif totiž vzniká všem, ale s jednou výjimkou.

Nevyplácí se pouze tehdy, pokud je v odběrném místě využívána tzv. víkendová sazba. V Česku ji využívá pouze 0,1 procenta všech odběrných míst. Většina zákazníků má v rekreačních objektech některou z ostatních sazeb.

Velmi často zákazníci žádají vyjasnění situace, kdy mají sjednaný odběr na dvou či více odběrných místech, na jednom přitom dostali příspěvek jen 2 000 korun a na tom s nižší spotřebou 3 500 Kč. Rozuzlení je jednoduché. Opatření bylo plošné, avšak výše státního příspěvku v rámci úsporného tarifu se liší.

Pro distribuční sazby D01d, D02d, D25d činí 3 500 korun, pro všechny ostatní potom 2 000 Kč. Ve druhé fázi, jejíž začátek byl plánován na 1. února 2023, měl být připraven daleko vyšší příspěvek pro spotřebitele, kteří mají ostatní distribuční sazby, respektive měli ho dostat ti, kteří nyní dostali příspěvek nižší.

Tento týden však vláda definitivně schválila zastropování cen, které nahradí původně uvažovanou druhou vlnu úsporného tarifu. Maximální cena elektřiny je nastavena na 5 000 Kč/MWh, v případě plynu potom na 2 500 Kč/MWh.

Maximální výše stálého platu činí 130 Kč/měsíc. Jde o ceny bez DPH a dalších regulovaných plateb. Cenový strop bude platit od 1. ledna 2023 a zákazníci, kteří mají ve smlouvě vyšší cenu, budou mít nastavenu automaticky cenu na úrovni stropu.

Novela energetického zákona zároveň ukládá dodavatelům vypočítat do jednoho měsíce od platnosti nařízení novou výši záloh, odpovídající nové (zastropované) ceně. Tyto zálohy se projeví společně s novou cenou od roku 2023. Změnu záloh v roce 2022 pokrývá úsporný tarif. Zákazníci tak mohou očekávat koncem letošního roku nové rozpisy záloh.

Autor je ředitel společnosti Yello (spadající do skupiny PRE)
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 2
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
  1. Al Allexx

    Jen ať platí.kdyz tohle dopustil.škube nás jak kuřata.nechava nás škubat kde to jen jde,tak ať platí.kazdy poctivě pracující má nárok na důstojný život,a je aby ti co vytváří hodnoty živořili a ti slavní anlitici ekonomové co netvoří nic,jen oškubavaji poctivě lidí na to doplatí.v koutku duše si přejí blackout.a pak se uvidí já šikovný kovář vymění svůj výrobek za chleba,a Páni anlitici a nicnefakčenkove…se půjdou past.onontotiz bez energií… Si nenatankujete,neotevrou se dveře v obchodních domech nepojedou systy,takže vám čísla na účtech budou k ničemu.a pak když vám dítě bude plakat hlady… odepřete člověku 3chody jídla a je z něj zvíře…upřímně.takle by mohlo zaplakat moje dítě a neznám bratra u vyrabovaneho regálu s posledním rohlikem

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB