Úspory českých domácností letos už podruhé klesly

Na české domácnosti doléhá krize. Podruhé v letošním roce musely sáhnout do svých úspor. Podle nejnovější statistiky České národní banky (ČNB) poklesly v srpnu klientské vklady u obchodních bank o osm miliard korun. Poprvé se to stalo v březnu, kdy se úspory snížily o 3,5 miliardy korun, druhý letošní pokles však je víc než dvojnásobný.
Na české domácnosti doléhá krize. Podruhé v letošním roce musely sáhnout do svých úspor. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Pokles úspor postihl všechny druhy bankovních vkladů včetně stavebního spoření s výjimkou termínovaných vkladů. Nejvíc peněz však ubylo z běžných účtů, odkud zmizely 3,5 miliardy korun. Přesto si na nich Češi drží 1,6 bilionu víceméně neúročených korun. Na termínované, lépe úročené vklady, se však přesunulo 24 miliard korun.

Úspory českých domácností až do letošního roku sedm let neustále stoupaly – včetně období covidové pandemie. Poslední zaznamenané snížení úspor na současné úrovni pochází až z března 2015 a předtím z listopadu 2013.

Vždy šlo jen o mimořádné výkyvy a úspory v červenci letošního roku dosáhly v českých korunách i cizích měnách rekordních 3,34 bilionu. Jestli srpnový pokles bude jen výjimkou, nebo začátkem sestupné řady, ukáží příští měsíce.

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 1
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB