Úspory českých domácností letos už podruhé klesly

Na české domácnosti doléhá krize. Podruhé v letošním roce musely sáhnout do svých úspor. Podle nejnovější statistiky České národní banky (ČNB) poklesly v srpnu klientské vklady u obchodních bank o osm miliard korun. Poprvé se to stalo v březnu, kdy se úspory snížily o 3,5 miliardy korun, druhý letošní pokles však je víc než dvojnásobný.
Na české domácnosti doléhá krize. Podruhé v letošním roce musely sáhnout do svých úspor. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Pokles úspor postihl všechny druhy bankovních vkladů včetně stavebního spoření s výjimkou termínovaných vkladů. Nejvíc peněz však ubylo z běžných účtů, odkud zmizely 3,5 miliardy korun. Přesto si na nich Češi drží 1,6 bilionu víceméně neúročených korun. Na termínované, lépe úročené vklady, se však přesunulo 24 miliard korun.

Úspory českých domácností až do letošního roku sedm let neustále stoupaly – včetně období covidové pandemie. Poslední zaznamenané snížení úspor na současné úrovni pochází až z března 2015 a předtím z listopadu 2013.

Vždy šlo jen o mimořádné výkyvy a úspory v červenci letošního roku dosáhly v českých korunách i cizích měnách rekordních 3,34 bilionu. Jestli srpnový pokles bude jen výjimkou, nebo začátkem sestupné řady, ukáží příští měsíce.

PSALI JSME:
Úspory domácnosti po šesti letech klesly

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Hypotéka v eurech? Není to dobrý nápad

Hypotéka v eurech? Není to dobrý nápad Češi se začali více zajímat o hypotéky v eurech. Ty oproti korunové hypotéce nabízí výhodnější úrokovou sazbu, ale zdaleka nejsou tak výhodné, jak se na první pohled může …

Americký dolar výrazně oslabil

Americký dolar ve čtvrtek výrazně oslabil. K euru ztratil zhruba jedno procento své hodnoty a dostal se k 1,05 USD/EUR. Dolarové sazby svým poklesem reagovaly na rostoucí sázky finančních trhů na zvolnění tempa …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

„Lidé jsou jako přežraná lvice. Blahobyt jim vzal cíle i štěstí,“ říká Jágrův osobní kouč

Rozhovor
Od určité míry ekonomických parametrů pocit subjektivního štěstí a úspěchu přestane stoupat, a dokonce naopak začne klesat, říká v rozhovoru Marian Jelínek, sportovní psycholog a osobní kouč Jaromíra Jágra. Lidé podle něj chtějí cíl tak moc, že nemají problém podrazit kamaráda, ve jménu cíle a úspěchů vzít doping, podplatit tu či onu zakázku.

Vraťte mi moje peníze!

Poradna
Prý je to prakticky vyloučené. Ale vyprávějte to někomu, kdo se splete, přehlídne či překlepne a pošle peníze na …