Úspory českých domácností letos už podruhé klesly

Na české domácnosti doléhá krize. Podruhé v letošním roce musely sáhnout do svých úspor. Podle nejnovější statistiky České národní banky (ČNB) poklesly v srpnu klientské vklady u obchodních bank o osm miliard korun. Poprvé se to stalo v březnu, kdy se úspory snížily o 3,5 miliardy korun, druhý letošní pokles však je víc než dvojnásobný.
Na české domácnosti doléhá krize. Podruhé v letošním roce musely sáhnout do svých úspor. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Pokles úspor postihl všechny druhy bankovních vkladů včetně stavebního spoření s výjimkou termínovaných vkladů. Nejvíc peněz však ubylo z běžných účtů, odkud zmizely 3,5 miliardy korun. Přesto si na nich Češi drží 1,6 bilionu víceméně neúročených korun. Na termínované, lépe úročené vklady, se však přesunulo 24 miliard korun.

Úspory českých domácností až do letošního roku sedm let neustále stoupaly – včetně období covidové pandemie. Poslední zaznamenané snížení úspor na současné úrovni pochází až z března 2015 a předtím z listopadu 2013.

Vždy šlo jen o mimořádné výkyvy a úspory v červenci letošního roku dosáhly v českých korunách i cizích měnách rekordních 3,34 bilionu. Jestli srpnový pokles bude jen výjimkou, nebo začátkem sestupné řady, ukáží příští měsíce.

PSALI JSME:
Úspory domácnosti po šesti letech klesly

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Trhy tlačí na Fed, aby byl přísnější

Finanční a konkrétně akciové trhy jsou místem, kde se všechny informace světa scházejí na jednom místě a spoluvytvářejí konsensus, který následně určuje ceny komodit, finančních aktiv, nemovitostí apod. Ačkoli jsou …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Letní tábory pro děti už stojí skoro stejně, jako dovolená u moře

Průzkum
Pobyt v chatce nebo ve stanu v českých luzích a hájích je mnohdy srovnatelný s cenou levnějších zájezdů k moři. Třetina rodičů očekává, že si letos za letní tábor pro své děti připlatí k moři. Každý pátý rodič počítá, že za svou dceru nebo syna zaplatí více než deset tisíc korun. Ukázalo šetření společnosti Provident Financial, který mají Finanční a ekonomické informace (FAEI.cz) k dispozici.