
K 1. říjnu se členové Správních rad pojišťoven stanou „samozvanci“ – osobami zvolenými do svých funkcí nelegitimně, podle protiústavního volebního řádu, tyto pojišťovny přitom rozhodují o 130 miliardách korun ročně.
Dle mého názoru tyto správní rady ztratí k tomuto datu oprávnění konat. A protože Správní rada volí a odvolává ředitele pojišťovny, tak od 1. října ztratí i tito ředitelé politický mandát rozhodovat o penězích pojištěnců, protože ten je odvozen právě od volby ředitele Správní radou. Ministr by proto měl k 1. říjnu jmenovat pojišťovnám nucené správce a co nejdříve uspořádat řádné volby, ve kterých by podle platného zákona volili všichni pojištěnci i zaměstnavatelé.
Ministerstvo se snaží tvrdit, že se nic neděje – přestože je volební vyhláška protiústavní, Správní rady i ředitelé vesele dokončí svá funkční období. To je podle mého názoru právní i politický nesmysl.
Podle odpovědí Ministerstva na naši žádost v roce 2016 do Správní rady 30miliardové ČPZP s milionem a čtvrt pojištěnců volilo všehovšudy osm volitelů. Ministerstvo ani nesdělilo, kde se vzali. Do orgánů OZP (zhruba 750 tisíc pojištěnců) volilo 22 volitelů, veskrze určených zahraničně vlastněnými bankami. O ostatních pojišťovnách ministerstvo zdravotnictví neví nic, nebo odmítá říct.
Koncem roku nás čekají ostrá vyjednávání o financování regionálních nemocnic, o rozpuštění pojistných rezerv, možná budou stávky odborů o platy zdravotníků. Pokud smlouvy, podle kterých peníze příští rok potečou, nebudou neprůstřelné a nebudou vyjadřovat vůli pojištěnců, vypukne ústavněprávní i politický chaos, proti kterému bude letní kauza resortu kultury pouhou selankou.
Autor je expert na zdravotní právo
(Redakčně upraveno)