Útraty domácností v obchodech se začínají stabilizovat

Názor
Podle dat statistického úřadu zveřejněných tento týden reálné tržby tuzemského maloobchodu v červenci stagnovaly. Oproti červnu se zvýšily o 0,1 procenta, což opravdu není možné považovat za nějaké zlepšení.
Inflace zasáhla v podstatě celý maloobchod. Zatímco v obchodech platíme stále více, odnášíme si z nich méně a méně zboží. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Na první pohled možná zaujme mírnější meziroční propad, který je nyní „jen“ 1,8 procenta, zatímco v předchozích měsících tržby klesaly o čtyři až skoro devět procent.

Ve skutečnosti jde především o důsledek fungování velmi nízkého srovnávacího základu, protože loňský červenec byl z pohledu obchodníků opravdu extrémně mizerný (-12,3 %).

Z pohledu trendu se tržby v obchodech pohybují kolem dna, které je zhruba 4-5 procent pod úrovní roku 2019. Největší útlum v tomto srovnání zažívají obchody s oblečením a obuví, které ovšem své tržby dohánějí cenami. I když prodávají skoro o čtvrtinu méně než před covidem, v kasách mají více peněz.

PSALI JSME:
15 měsíců poklesu tržeb obchodníků

Inflace zasáhla v podstatě celý maloobchod. Zatímco v obchodech platíme stále více, odnášíme si z nich méně a méně zboží. Aktuálně to vypadá tak, že z peněženek vytáhneme o 22 procenta víc korun, abychom si odnesli o 4,5 procenta méně zboží.

Co čekat dál? Pokles inflace a slevové post-sezónní akce mohou zájem spotřebitelů v podzimních měsících mírně zvýšit. Na skutečný odraz ode dna to stačit asi ještě nebude, ale každopádně výsledky obchodů budou o něco příznivější.

Díky nízkému srovnávacímu základu se meziroční čísla budou dál vylepšovat a plnit titulky o tom, jak se Češi vracejí do obchodů. Bude to tak trochu virtuální realita, protože z obchodů si začneme skutečně odnášet více zboží spíše až v příštím roce.

Autor je hlavní ekonom Banky Creditas
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Situace v maloobchodě se s poklesem inflace začíná stabilizovat

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Dana Drábová: Nejdražší elektřina je ta, kterou si nevyrobíte doma

Rozhovor
„Myslím si, že bychom měli přemýšlet i o tom, že pod rouškou libého cíle snižování skleníkových plynů se také skrývá velmi pragmatická úvaha. Potřebujeme se zbavit závislosti na všech nepřátelských režimech, které spravují země, odkud dovážíme zejména ropu a plyn,“ říká v rozhovoru Dana Drábová, předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost.