V budovách Central Group ve Vysočanech bylo otevřeno druhé centrum pomoci lidem z Ukrajiny

V rozsáhlém komplexu komerčních budov Central Group ve Vysočanech v Praze 9 se v polovině prosince otevřelo v pilotním provozu další centrum pomoci uprchlíkům z Ukrajiny. Doplnilo služby největšího a nejvytíženějšího krajského asistenčního střediska KACPU.
Central Group své budovy v Praze 9 u metra Vysočanská poskytuje městu bezplatně od jara 2022. Foto: Central Group

Central Group poskytuje pražskému magistrátu budovy zdarma. Celková pomoc největšího rezidenčního stavitele uprchlíkům z Ukrajiny přesahuje v rámci tří programů 40 milionů korun.

Centrum následné podpory uprchlíků z Ukrajiny (CNPUU) pomůže lidem z Ukrajiny najít dlouhodobé bydlení, řešit zdravotní problémy, zajistit vzdělávání a ochranu dětí, kterých přišlo od začátku války do Prahy kolem 30 tisíc.

Projekt proto pomáhá provozovat a financovat Dětský fond Organizace spojených národů (UNICEF). CNPUU v pilotním provozu fungoval do konce loňského roku, od začátku letošního je v plném provozu.

Praha projevila zájem o umístění druhého centra pomoci do stejného komplexu budov Central Group, kde už od dubna funguje Krajské asistenční centrum pomoci Ukrajině (KACPU). Společnost Central Group tento rozsáhlý komplex tří budov poskytla bezplatně a hradila i provoz budov.

Podle primátora hlavního města Prahy Zdeňka Hřiba uprchlíci po mnoha měsících fungování střediska budovy dobře znají a vraceli se do nich s poptávkou po řešení řady problémů, které ale stávající centrum nemělo kapacitu řešit. Proto magistrát požádal Central Group o prodloužení bezplatného pronájmu budov.

„Do Prahy přišlo z Ukrajiny na 100 000 lidí včetně mnoha dětí utíkajících před válkou. Pomohli jsme nejprve Praze vhodně umístit centrum, které řešilo akutní pomoc uprchlíkům, teď jsme prodloužili hlavnímu městu bezplatný pronájem našich budov o dalšího půl roku. Díky tomu může vzniknout také místo pro další integraci uprchlíků a jejich dlouhodobější podporu,“ říká výkonná ředitelka největšího rezidenčního stavitele Michaela Tomášková.

Central Group pomáhá uprchlíkům z Ukrajiny celkem třemi způsoby díky programům na podporu, vzdělávání uprchlíků a jejich zdravotní péči. Celková hodnota programů přesahuje částku 40 milionů Kč.

Vedle budov v Praze 9 poskytl Central Group nejprve bezplatně a nyní za výrazně snížený nájem také své prostory v Olšanské ulici v Praze 3, kde nezisková organizace Post Bellum zřídila Adaptační centrum Paměti národa pro ukrajinské studenty. Jeho cílem je příprava žáků a studentů z Ukrajiny na vstup do českého prostředí a kultury.

Adaptační centrum své služby stále rozšiřuje a nyní připravuje mladé lidi z Ukrajiny, kteří nebyli přijati ke studiu v ČR, k přijímacím zkouškám na české střední a vysoké školy. Do kurzu dochází 36 studentů od 14 do 18 let, věnují se výuce českého jazyka, české kultury a reálií. Adaptační centrum Paměti národa tento týden obdrželo za svou činnost za letošní rok cenu EDUína 2022 společnosti EDUin.

Dva programy směřované na zajištění chodu asistenčního centra a vzdělávání uprchlíků doplnil Central Group programem zaměřeným na jejich zdraví. Společnost letos jako každoročně přispěla částkou jeden milion korun Nadačnímu fondu pro zdraví dětí, jehož prostřednictvím již 15 let podporuje Ústav pro péči o matku a dítě v Praze 4 – Podolí. Příspěvek tento rok zdravotníci využili především na speciální program péče o ukrajinské rodičky a novorozence.

Zavřít reklamu
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB