V České republice žije 10,7 milionu obyvatel

Epidemiologická opatření brání pohybu obyvatelstva. Lze proto očekávat, že se letos do České republiky přistěhuje méně lidí, než bývalo v předchozích letech zvykem.
V prvním čtvrtletí letošního roku se narodilo 26 245 dětí. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Na konci prvního čtvrtletí letošního roku měla Česká republika 10 694 364 obyvatel, jak vyplývá ze zveřejněných údajů Českého statistického úřadu. Ve stejném období před rokem to bylo o 38 479 lidí méně. Za období od ledna do března 2020 v naší zemi přibylo pouze 425 obyvatel.

Přirozený přírůstek obyvatelstva, tedy rozdíl mezi živě narozenými a zemřelými, byl záporný a dosáhl mínusové hodnoty 3 783 lidí. Růstu počtu obyvatel naše země dosáhla díky přistěhovalým lidem, kterých bylo více než vystěhovalých.

PSALI JSME:
Baron Trenck po narození nejevil známky života. Později zachránil impérium Marie Terezie

V prvním čtvrtletí letošního roku se narodilo 26 245 dětí, což bylo o 685 méně než ve stejném období před rokem. Počet zemřelých v prvním čtvrtletí 2020 meziročně klesl o 170 na 30 028 lidí. Pozitivní zprávou je, že počet zemřelých dětí do jednoho roku klesl na 66, což naši zemi řadí mezi nejlepší v eliminaci úmrtnosti po porodech.

Negativní zprávou je, že klesá počet sňatků. Těch bylo v prvním čtvrtletí letošního roku uzavřeno 3 542, což bylo o 597 méně než ve stejném období před rokem. Klesl i počet rozvodů, kterých se uskutečnilo 5 188, tedy o 853 méně než ve stejném období loňského roku. Rozvody bylo zasaženo téměř pět tisíc nezletilých dětí. Nejvíce rozvodů se přitom uskutečnilo po dvou až sedmi letech od uzavření manželství.

Autor je hlavní ekonom společnosti BH Securities
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Přírůstek obyvatelstva vzrostl na jedenáctileté maximum

×

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Lidé a společnost

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Běžný Pražan si už nový byt nemůže dovolit. Kde se ceny zastaví?

Analýza
Ani koronavirová pandemie nezastavila zdražování nových bytů a rodinných domů. V hlavním městě, kde jsou průměrné ceny nemovitostí nejvyšší, si už podle tamního Institutu plánování a rozvoj jsou aktuální prodejní ceny už mimo příjmové možnosti běžně vydělávajících Pražanů. Ceny ale rostou také v dalších městech a pro mnohé lidi jsou nedostupné.
Rolovat nahoru