
Zcela konkrétní záměry má se SMR, které bude možné sériově produkovat ve výrobních firmách, transportovat a instalovat na vybranou lokalitu jako ucelený zdroj, Moravskoslezský kraj. Ve studii odchodu od energetického spalování uhlí počítají se SMR zástupci krajského Moravskoslezského energetického centra (MEC). Kraj chce uvést do teplárenské praxe využití vhodných typů SMR po roce 2040.
„Strategie přechodu k jaderné energii, takzvaný Jaderný scénář, povede přes přechodné využití zemního plynu spolu s doplňkovým scénářem potenciálu obnovitelných zdrojů,“ uvedl ředitel MEC Rostislav Rožnovský.
„Přípravné práce by mohly být zahájeny během let 2021 až 2030,“ doplnil Petr Oliva, vedoucí oddělení uhelné platformy a čisté mobility MEC.
Moravskoslezské energetické centrum už také prezentovalo kritéria pro předběžný výběr lokalit. Jako nejvhodnější odborníci identifikovali lokality Dětmarovic (systém centrálního zásobování teplem Orlová a Bohumín) a Třebovic (SCZT Ostrava), pro které byla provedena analýza ekonomické efektivnosti modelového řešení.
Podle viceprezidenta České nukleární společnosti a člen Řídícího výboru Evropské nukleární společnosti. Miroslava Kawalce je záměr využití SMR v teplárenství celého regionu patrně jedinou krajskou strategií tohoto druhu v ČR. „V tuto chvíli existuje ve světě kolem deseti projektů reálně připravovaných malých modulárních reaktorů, a to v různém stadiu rozpracovanosti,“ uvedl expert Ústavu jaderného výzkumu Řež Lubor Žežula.
Kolem roku 2040 chce začít stavět malé modulární reaktory energetická společnost ČEZ. Před měsícem to na konferenci o nových jaderných zdrojích v Praze to řekl člen představenstva firmy Tomáš Pleskač. Z jeho prezentace vyplývá, že ČEZ se připravuje na stavbu těchto reaktorů o celkovém výkonu přes 1000 megawattů (MW).
Ve světě se tato zařízení teprve vyvíjejí, praktická zkušenost s jejich provozem téměř chybí, napsala ČTK. Státní úřad pro jadernou bezpečnost (SÚJB) letos v dubnu uvedl, že celosvětově je zatím komerčně využíván pouze jeden reaktor tohoto typu. Z více než 70 projektů mají podle SÚJB dva charakter výzkumných projektů a další dva jsou v realizační fázi.