V Česku je 32 300 dolarových milionářů

Propadem akciových trhů přišli dolaroví milionáři na celém světě o jmění v hodnotě kolem tří miliard dolarů. Severní Amerika si přesto udržela prvenství v žebříčku bohatství, byť jedinými růstovými regiony byly Afrika, Latinská Amerika a Blízký východ. Na světě tak rekordně ubylo dolarových milionářů, v Česku se však jejich počet mírně zvýšil.
V České republice počet dolarových milionářů mírně narostl o 0,2 procenta. Zatímco v roce 2021 to bylo 32 200 lidí, v roce 2022 se počet českých dolarových milionářů o stovku zvýšil. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Zpráva o světovém bohatství francouzského výzkumného institutu Capgemini uvedla, že se v roce 2022 celosvětově snížil počet dolarových milionářů o 3,3 procenta na 21,7 milionu a zároveň hodnota jejich majetku klesla o 3,6 procenta na 83 bilionů amerických dolarů. Jde o nejprudší pokles za posledních deset let způsobený geopolitickou a makroekonomickou nejistotou.

Nejvýraznější pokles bohatství zaznamenala Severní Amerika (-7,4 %), následovaná Evropou (-3,2 %) a Asií s Tichomořím (-2,7 %). Naopak Afriky, Latinské Ameriky a Blízkého východu se to netýkalo, protože v roce 2022 zaznamenaly finanční růst díky rostoucí produkci ropy a zemního plynu.

V České republice počet dolarových milionářů mírně narostl o 0,2 procenta. Zatímco v roce 2021 to bylo 32 200 lidí, v roce 2022 se počet českých dolarových milionářů o stovku zvýšil. I tuzemští dolaroví milionáři ale zaznamenali pokles svého bohatství, konkrétně o 0,6 procenta. Jejich jmění v roce 2022 dosáhlo 78,2 miliardy amerických dolarů oproti 78,7 miliardy v roce 2021.

Podle Martina Maláníka z české pobočky Capgemini však tuzemští dolaroví milionáři zchudli ve srovnání se zahraničím minimálně. V poklesu vévodili především nejmajetnější Češi, zatímco ti, jejichž majetek dosahuje maximálně pěti milionů dolarů, byli v zelených číslech.

„Obecně lze říci, že hlavní ztráta, proč české milionáře dopady krize nezasáhly, je fakt, že pokles tržní kapitalizace v tuzemsku dosáhl pouhých devět procent ve srovnání s americkým trhem NASDAQ, kde ve stejném období došlo k poklesu o 33 procent.

Zadruhé je podíl nemovitostí v portfoliu aktiv tuzemských milionářů ve srovnání se zahraničím nižší, a tak ani pokles jejich hodnoty o 9,4 procenta neměl výraznější efekt. Svou roli sehrálo i omezení investic z Ruska a dalších zemí bývalého Sovětského svazu, růst úrokových sazeb, posílení koruny a samozřejmě i geopolitická krize na Ukrajině,“ dodává Maláník.

Ilustrační foto: Depositphotos.com

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 3
Sdílet článek