V Česku opět citelně zdražuje, zvláště výrazně „neřesti“, jako alkohol či tabák

Názor
V červnu opět citelně zrychlil růst spotřebitelských cen v ČR. V meziročním vyjádření cenová hladina stoupla o 3,3 procenta. Z měsíce na měsíc, tj. mezi květnem a červnem, pak hladina stoupla o 0,6 procenta, tedy nejvýrazněji od letošního ledna. Inflace překonala jak očekávání analytiků, tak České národní banky (ČNB). Obecně se počítalo s meziročním růstem cen zhruba v pásmu od 2,5 do tří procent.
V Česku opět citelně zdražuje, zvláště výrazně „neřesti“, jako alkohol či tabák. Ilustrační foto: Depositphotos.com

V porovnání s loňským červnem nejvýrazněji přispěly k růstu cenové hladiny zdražující alkohol a tabák. Tyto „neřesti“ zdražují zejména kvůli letošnímu znatelnému navýšení spotřební daně, která v cenách v obchodech projevuje postupně, ruku v ruce s tím, jak se prodejci zbavují starých zásob, pořízených ještě v době účinnosti nižší spotřební daně.

Při vyloučení alkoholu a tabáku by inflace byla nižší, místo 3,3 procenta by činila 2,7 procenta, což znamená, že by zůstala v takzvaném tolerančním pásmu cílování inflace, které ČNB stanovuje mezi jednoprocentní a tříprocentní úrovní meziroční inflace.

V červnu také zmírňovaly tlaky na pokles některých cen, například pohonných hmot. Meziročně jsou benzín či nafta stále výrazně levnější než loni, avšak už ne tak výrazně jako v květnu. Za tento vývoj může zvýšení cen ropy na světových trzích, k němuž v důsledku omezení těžby strategické suroviny ze strany kartelu OPEC, Ruska a dalších klíčových producentů dochází od letošního května.

PSALI JSME:
Inflace se opět vymkla kontrole

Silné cenové tlaky jsou patrné u některých základních potravin. V červnu zrychlila dynamika růstu ceny v případě ovoce typu jablek, ale také v případě cukru, zmíněného piva či vajec. Vysoká meziroční dynamika zůstává patrná u vepřového, kde i v červnu nastal zhruba pětinový meziroční růst, či v případě mouky.

Koronavirová krize se tlakem na zmírnění inflace projeví výrazněji ve druhém pololetí letošního roku. Vládní opatření na podporu ekonomiky a zaměstnanosti budou postupně končit. Zhoršující se situace na trhu práce zesílí dezinflační tlaky (tedy tlaky zmírňující inflaci), a to jak prostřednictvím slabšího růstu mezd, tak prostřednictvím slabší celkové poptávky v ekonomice.

Inflace se tak bude ve druhé polovině roku postupně přibližovat úrovni inflačního cíle ČNB ve výši dvou procent, přičemž ke konci roku zmírnění inflace podpoří také vyšší základna meziročního srovnání. Ve druhé polovině roku se inflačně výrazněji než doposud projeví oslabená koruna, a to například u zboží typu elektroniky, trend zmírňování inflace však slabší koruna významněji neovlivní. Za celý letošní rok inflace vykáže úroveň 2,7 procenta.

PSALI JSME:
Inflace se vrací pod trojku

Lukáš Kovanda

Autor je hlavní ekonom Czech Fund a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV)
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu ×
  1. To je v pořádku.Ještě zdražit benzín a naftu,chleba a rohlíky,masu…..Češi mají na účtech nasysleno 3 biliony korun a je potřeba začít utrácet.Já už začal,v době ceny benzínu 21,9 kč jsem koupil 200 litrů ať má stát nějaké penízky.Mít více barelů tak jsem koupil i větší množství.Svoje peníze nepovezu do Chorvatska,nejsem blázen podporovat lenochy v jižních státech jako Řecko,Itálie,Španělsko….

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Koruně se na úvod týdne dařilo

Do velikonočního týdne vstoupily středoevropské měny povzbudivě. Polský zlotý, maďarský forint i česká koruna během pondělní seance posilovaly. Společným jmenovatelem byl slábnoucí dolar na trhu s eurem, což lze ale …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB