V Česku se letos urodí dost obilí, cena mouky i pečiva přesto dále citelně poroste

Názor
První odhad letošní sklizně, s nímž Český statistický úřad (ČSÚ) přišel v pondělí, je poměrně povzbudivý. Sklizeň základních obilovin by měla být na úrovni loňského, poměrně úspěšného roku a měla by převyšovat pětiletý průměr. Prvotní odhady sklizní přitom bývají často spíše pesimističtější, než jaká je nakonec sklizeň finální. V uplynulých letech tomu tak v řadě případů bylo.
Letošní sklizeň obilovin bude natolik dobrá, že sama o sobě nebude představovat inflační tlak v oblasti cen mouky nebo pečiva. I tak však je třeba počítat s dalším citelným růstem cen těchto potravin. Ilustrační foto: Pixabay.com

Základních obilovin by se mělo podle prvotních odhadů letos sklidit bezmála 7,2 milionu tun. Pro srovnání, loni se na základě prvotního, červnového dohadu čekala sklizeň základních obilovin čítající 6,8 milionu tun. Nakonec se sklidilo 7,2 milionu tun.

Pokud tedy nenastane nyní nepředpokládaná krajní nepřízeň počasí během prázdninových měsíců, letošní sklizeň obilovin bude natolik dobrá, že rozhodně nebude sama o sobě představovat inflační tlak v oblasti cen mouky nebo pečiva.

I tak však je třeba počítat s dalším citelným růstem cen těchto potravin, který však bude pramenit z jiných příčin. Těmito příčinami jsou zejména zdražující energie a hnojiva, růst mezd v zemědělství a také dopady války na Ukrajině a západních sankcí v podobě zhoršených exportních možností klíčových světových obilnic – jak Ukrajiny, tak Ruska.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV)
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Cena pšenice versus cena chleba

Zavřít reklamu ×
  1. Otázkou je, jestli zemědělci tu budoucí úrodu obilí už neprodali. Již v někdy v únoru naše zemědělce objížděli nákupčí z ciziny, většinou z Polska, ale i dalších zemí, dokonce až z Izraele a nabízeli jim za obiloviny ceny, které se neodmítají. Vím to od jednoho zemědělce, který sice veškerou budoucí úrodu neprodal, ale spousta jeho kolegů ano..

  2. Mám stejné informace. Nejdřív si ověřte kolik obilí zůstane v republice k našim potřebám aby to nebyli jen těšínská jablíčka.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Hrozí růst cen pohonných hmot nad 40 korun za litr

Zlevňování pohonných hmot, jež přechodně nastalo v polovině března, vzalo za své. Zdražování přitom nekončí. Benzín v uplynulých sedmi dnech zdražil o 24 haléřů na litr, nyní se podle údajů společnosti CCS prodává …

Česká ekonomika v závěru roku 2023 solidně rostla

Konečný odhad tuzemského hrubého domácího produktu (HDP) za čtvrté čtvrtletí přinesl vzestupnou revizi mezičtvrtletního růstu ekonomiky z původních 0,2 na 0,4 procenta. V meziročním srovnání ekonomika vzrostla o 0,2 …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Jaká je budoucnost výškových dřevostaveb v Česku?

Analýza
V České republice stále platí zastaralá norma omezující výšku dřevostaveb na devět, respektive dvanáct metrů. Legislativa by se však měla brzy změnit. S ohledem na nespornou ekonomickou výnosnost projektů chtějí developeři stavět minimálně osmipatrové stavby (22,5 m), s výhledem do budoucna až osmdesátimetrové projekty, a to tzv. inženýrským způsobem.