V Česku se vyrábí rekordně zmrzliny

Názor
V Česku se vyrábí rekordní objem zmrzliny. Vyplývá to z aktuálních údajů Eurostatu. V roce 2019 se v ČR vyprodukovalo 79,3 milionu litrů oblíbené studené pochoutky. Ještě v roce 2009 to přitom bylo jen 36,6 milionu litrů. To představuje nárůst o zhruba 117 procent vyrobeného objemu během deseti let. Výrazněji narůstala produkce zmrzliny v daném období ze zemí EU dle dostupných údajů pouze v Maďarsku, v Rakousku a v Litvě. 
Výrobě zmrzliny částečně nahrává nadmíru teplé počasí, které umocňuje poptávku po ní. Ilustrační foto: Pixabay.com

Prodejům zmrzliny se v ČR do příchodu pandemie dařilo díky řadu let trvající ekonomické prosperitě a růstu mezd. Češi v době před úderem koronaviru stále zřetelněji vyhledávali prémiové zmrzlinářské výrobky. Cena průmyslově vyráběné ovocné zmrzliny přitom těsně před pandemií vyskočila na svůj historický rekord, když se poprvé soustavněji pohybovala měsíc co měsíc nad úrovní 200 korun za jeden litr.

Zatímco průměrná maloobchodní cena polárkového dortu se v uplynulých devíti letech prakticky neměnila, a pohybuje se v úzkém pásmu kolem 35 korun, průměrná maloobchodní cena zmrzliny od roku 2012 vzrostla až takřka o dvacet procent. I to svědčí o tom, že Češi vyhledávají prémiové zmrzliny a jsou ochotni si za ně připlatit.

PSALI JSME:
Výroba zmrzliny v Česku se vloni dramaticky propadla

Uzavírky loňského pandemického roky způsobily citelný propad vyráběné a konzumované zmrzliny. Ten nastal i proto, že rok 2020 byl oproti předchozím létům chladnější. Výrobě zmrzliny částečně nahrává nadmíru teplé počasí, které umocňuje poptávku po ní.

Po odeznění pandemické situace lze očekávat návrat výroby i poptávky po zmrzlině v ČR na předpandemickou úroveň, případně mírně pod ní, neboť míra nezaměstnanosti v ČR prakticky nevzrostla a spotřebitelská nálada se rychle vrací do normálu.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV)
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Bude letos v Česku překonán zmrzlinový rekord?

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Stavebnictví konečně nabralo dech?

Květnové výsledky stavebnictví byly ve znamení růstu. Nejenom toho meziročního, kterých vycházel z nízkého srovnávacího základu, ale především i toho meziměsíčního (+3 %). Tentokrát se dařilo nejenom inženýrskému …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru