Bude letos v Česku překonán zmrzlinový rekord?

V Česku se díky ekonomické prosperitě posledních let rekordně daří výrobě zmrzliny. Podle nově zveřejněných údajů Eurostatu se loni v ČR vyprodukovalo bezmála 51 milionů litrů oblíbené ledové pochoutky. Jde o historický rekord za celé období samostatné ČR od roku 1993. Dosud rekord držel rok 2004, kdy produkce dosáhla takřka 46 milionů litrů.
Domácnosti jsou ochotny navyšovat své výdaje za zboží, které nutně nepotřebují. A zmrzlina je příkladem právě takového zboží. Foto: Depositphotos.com

V loňském roce výrobě zmrzliny částečně nahrávalo také nadmíru teplé počasí, které umocňuje poptávku po ní. Je otázkou, zda se letos rekord podaří překonat. Spotřeba domácností zůstává nadále poměrně vysoká, což hovoří spíše pro další překonání rekordu. Domácnosti jsou navíc stále ochotny výrazně své výdaje navyšovat za zboží, které nutně nepotřebují. A zmrzlina je příkladem právě takového zboží.

Pro letošní překonání rekordu hovoří ale i to, že vliv teplého počasí nelze přeceňovat. Loňská vlna veder zasáhla podstatnou část Evropy, a přesto produkce zmrzliny v zemích jako Francie, Německo nebo Itálie meziročně klesla. Mimochodem, uvedený trojlístek zemí vloni i předloni vévodil EU v celkové produkci zmrzliny. V Německu se loni vyrobilo takřka 494 milionů litrů, ve Francii přes 450 litrů a konečně v Itálii 435,5 milionů litrů.

Po přepočtu na obyvatele je pořadí úplně jiné. Vede Belgie, kde se loni vyrobilo 18,3 litrů zmrzliny na hlavu, následuje Estonsko s 15,4 a Litva s 15,1 vyrobenými litry na obyvatele (viz tabulka). Česko je dle produkce zmrzliny na hlavu v rámci EU šestnácté, s 4,8 litry na hlavu. To je v rámci EU podprůměrný výsledek, jelikož v EU se loni vyrobilo zhruba 6,2 litru zmrzliny na obyvatele. Česko si sice loni vedlo výrazně lépe než Slovensko, avšak v rámci zemí Visegrádské skupiny zaostávalo jak za Maďarskem (6,7 litru zmrzliny na hlavu), tak Polskem (6,3 l).

PSALI JSME:
Co přesně říká index důvěry v českou ekonomiku?

Kde v EU se loni vyrobilo nejvíce zmrzliny na obyvatele (v litrech):
1. Belgie 18,3
2. Estonsko 15,4
3. Litva 15,1
4. Švédsko 9,7
5. Chorvatsko 8,6
6. Finsko 7,2
7. Itálie 7,2
8. Francie 6,7
9. Nizozemsko 6,7
10. Maďarsko 6,7
16. ČR 4,8
EU (průměr) 6,2

Autor je hlavní ekonom společnosti Czech Fund
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Nakupujeme dráž a hůř než v Německu

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Týden ve znamení předstihových indikátorů

Ve světě bylo klíčovou událostí týdne zveřejnění amerického hrubého domácího produktu (HDP) za první kvartál letošního roku. Ten vzrostl v mezičtvrtletním anualizovaném vyjádření o 1,6 procenta, zatímco trh očekával …

Konec půstu, vstříc růstu

Zdá se, že s jarními měsíci, či možná spíše s poklesem inflace a jejím návratem k cíli České národní banky (ČNB), se nehledě na nadále napjatý trhu práce nálada tuzemských domácností začíná viditelně zlepšovat.

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

E-shopy se odrazily ode dna, lidé už se nebojí ani neověřených prodejců

Průzkum
Po dvou letech propadu se tuzemským internetovým obchodům opět zvyšují tržby. Jak Finančním a ekonomickým informacím (FAEI.cz) sdělila společnost Heureka Group, v prvním letošním čtvrtletí se potvrdil pozitivní trend z konce loňského roku, oblast e-commerce tak meziročně vzrostla o čtyři procenta. Podle Asociace pro elektronickou komerci se lidé nebojí ani neověřených e-shopů.