V Číně letí akcie nahoru, proč tomu tak není v Evropě?

Čína nastolila tvrdou politiku nulové tolerance vůči koronaviru, což způsobilo omezení ve spoustě odvětví průmyslu. To se samozřejmě negativně podepsalo na akciích velkých firem, které trpěly nízkou poptávkou. Avšak téměř po třech letech přísných restrikcí Čína uvolňuje protipandemická opatření, která dlouhou dobu dusila ekonomiku v zemi. Rozhodnutí o uvolnění restrikcí se ihned projevilo na asijských akciích a ty započaly nový rok solidním růstem.
Asijské akciové indexy mají velký potenciál pro dlouhodobý růst. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Asijské akciové indexy mají velký potenciál pro dlouhodobý růst, tomu napomáhá například slabší americký dolar, kvůli kterému se vracejí investoři právě do tohoto odvětví. Již zmíněný potenciální dlouhodobý růst je popsán jako dvaceti a více procentní růst od posledního minima.

Asijsko-pacifický index MSCI Asia se od začátku roku stihl zotavit ze svého minima z 24. října a to o více než 20 procent. Takový nárůst je opravdu značný, když si vzpomeneme na 40 procentní pád ze začátku roku 2021. Stejně na tom jsou akcie ETF. To si můžete prohlédnout na grafu níže. Nejnižší bod na grafu je právě zmíněný 24. říjen.

 

Akcie v USA se drží za Asií

Během začátku nového roku asijský hlavní index vzrostl o více než šest procent, a tím pádem předběhl americký indexový fond S&P 500 o téměř pět procent. Mějte na paměti, že oba tyto fondy se minulý rok propadly o cca 19 procent, což bylo jejich historické minimum od roku 2008.

Podpora slábnoucí ekonomicky v Číně

Čínská vláda již od minulého roku stabilizuje ekonomiku značnými částkami a pomáhá tak udržet stabilní kurz trhu. Dalším značným problémem je také propad trhu s nemovitostmi, který se zotavuje po uvolnění koronavirových restrikcí.

Maxim Manturov, vedoucí investičního poradenství ve společnosti Freedom Finance Europe, říká: „Jedním z hlavních faktorů prosperujícího trhu akcií v Číně je uvolněná měnová politika Čínské lidové banky. Kromě toho vláda pokračuje ve stimulaci ekonomiky, aby podpořila různá odvětví. Začátkem srpna čínská vláda oznámila stimulační opatření, jejichž cílem je urychlit růst kolísající čínské ekonomiky. Nová stimulační opatření budou činit přibližně 300 miliard jüanů v podobě podpory úvěrů státním bankám a dalších 500 miliard jüanů místním orgánům, které budou vynaloženy na infrastrukturu.“

Stimulační opatření, které Manturov zmínil, sahají v přepočtu na koruny přes dva biliony. Těmito prostředky se Peking snaží ekonomice pomoct.

Jak je to tedy oproti Evropě?

Německý DAX, francouzský CAC i italský MIB index již mají velkou část růstu za sebou a obchodují se na podobných úrovních jako v únoru 2022 před invazí Ruska na Ukrajinu. Evropské společnosti uklidnil pokles cen energií i soudržnost Evropské unie a uvolněná fiskální politika hlavních hráčů.

Další prodloužení prudce rostoucího trendu však přes veškerý optimismus nečekáme. Akcie v Evropě se budou muset vyrovnat s dalším růstem úrokových sazeb, silnějším eurem i další možné eskalace na vojenské i energetické frontě.

Na povrch může vyplout i problém italského dluhu, který je sice nyní pohodlně umořován inflací, ale kombinace 5-6procentních úroků na nových dluhopisech a nepříliš předvídatelné vlády v Římě z něj dělá adepta na rozbušku, která přispěje k výprodejům evropských rizikových aktiv v čele s milánským indexem MIB.

Je již patrné, že v Číně se na přelomu roku 2022 a 2023 trh zotavuje z více ran a trh je uměle podporován různými prostředky. Je ovšem nepochybné, že nynější uvolňování opatření v Číně povede ke stabilizaci trhu a bude mít pozitivní dopad.

Klíčová bude podle expertů pro Čínu letos podpora domácí poptávky. Jelikož globální ekonomika balancuje na pokraji recese „export z Číny se pravděpodobně do poloviny roku sníží“, uvedl analytik Julian Evans-Pritchard ze společnosti Capital Economics.

Evropa má větší problém než Čína

Eurozóně zůstává velký problém na úrovni veřejného zadlužení, zvláště v kombinaci s růstem úrokových sazeb. Rozpočty jsou napjaté a také takové zůstanou. Tlumení dopadu drahých energií je na dluh a bohužel se nezdá, že by tento problém měl úplně skončit v dohledné době. Vlády budou tlačené do pokračování současné praxe a zároveň do výdajů spojených s transformací energetiky. Jako dodatečný tlak vidíme pravděpodobné protesty či stávky. Alternativou k dluhovému financování jsou vyšší daně, což je krok, na který nakonec zřejmě také dojde.

Dalším značným negativním faktorem jsou ceny energií, které se i přes nedávný pokles stále drží nahoře. Průmysl v tomto odvětví tím pádem dostává zabrat a souvisejí s tím samozřejmě ztráty ruského trhu a vytlačování z trhu čínského.

Globální situace – HDP

V roce 2023 se předpokládá, že reálný HDP (hrubý domácí produkt) Spojených států amerických vzroste o půl procentního bodu, zatímco Evropská unie neporoste vůbec a rozvíjející se trhy a rozvojové ekonomiky o pouhé 2,7 procenta. Rusko by se pak mělo připravit na pokles o 3,3 procenta a u Indie se předpokládá růst o 6,6 procenta a u Číny 4,3 procenta.

 

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Tiskové zprávy

Začal Global Money Week 2024

Od pondělí 18. do neděle 24. března 2024 se v České republice koná 12. ročník celosvětové vzdělávací akce Global Money Week. Česká bankovní asociace letos v jeho rámci opět pořádá národní kolo finančně-vědomostní …

Jak zajistit pojištění kola proti krádeži

Plánujete pořízení nového jízdního kola, abyste si již brzy mohli užívat první jarní vyjížďky? Pak byste měli pamatovat na to, že krádeže kol jsou v České republice velice časté. Podle policejních odhadů je ročně …

Predikce ceny bitcoinu v roce 2024: Co říkají experti?

Rok 2023 pro bitcoin znamenal jízdu na horské dráze. Po rekordním růstu v roce 2021 zažila tato nejstarší a nejrozšířenější kryptoměna (BTC) v roce 2022 prudký pokles a klesla pod 20 000 amerických dolarů (USD). V …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB