V Invest: družstevní byty se prodávají o čtvrtinu rychleji než byty v osobním vlastnictví

Developerská společnost V Invest spouští v plzeňské čtvrti Nová Valcha další vlnu prodeje družstevních bytů, které kombinují dostupnost nájemního bydlení s jistotou bydlení ve vlastním. Reaguje tak na zájem obyvatel o tento typ bydlení a také na nedávné zpřísnění regulací České národní banky. Aby otestovala zájem obyvatel o tento typ bydlení, nabídla společnost k prodeji již na jaře tohoto roku 21 družstevních bytů. Tempo prodeje bylo u těchto bytů o čtvrtinu rychlejší než u bytů nabízených do osobního vlastnictví. Proto nyní v rámci 6. etapy projektu Nová Valcha nabídne V Invest k prodeji dalších 21 družstevních bytů s dispozicemi 1+kk až 4+kk . Velikost bytů se pohybuje od 26 do 88 m2 a jejich cena začíná na 1,3 milionu korun. Zájemci k jejich pořízení potřebují složit 25 % celkové ceny bytu. Zbytek splácejí jako členové družstva v pravidelném nájmu.

„Rychlost prodeje družstevních bytů v rámci našeho pilotního projektu předčila naše očekávání. Počítali jsme s tím, že družstevní vlastnictví stále není u novostaveb zcela etablované a že mezi lidmi proto bude panovat jistý ostych. Ukázalo se však, že tato forma vlastnictví je velmi žádaná a ze strany developerů dosud podceňovaná,“ říká Jaroslav Vondřička, partner a ředitel společnosti V Invest. Zatímco v Praze již určitá nabídka novostaveb v družstevním vlastnictví existuje, v Plzni dosud podle Jaroslava Vondřičky chyběla. I to je jeden z možných důvodů, proč zájem lidí o pilotní projekt družstevního bydlení překonal očekávání společnosti. Zatímco u bytů v osobním vlastnictví trvá na Nové Valše prodej tohoto počtu bytů 4 měsíce, v případě družstevních bytů šlo pouze o tři měsíce.

Také proto plánuje V Invest na začátku roku 2019 nabídnout v Plzni třetí vlnu prodeje družstevních bytů, v rámci které nabídne v této vlastnické formě dalších 30 bytů. „Družstevní bydlení bylo v České republice dlouho neprávem opomíjeno jako relikt minulého režimu, přitom má oproti klasickému nákupu nemovitosti pomocí hypotečního úvěru řadu výhod. Lidé si je začínají uvědomovat především v poslední době, kdy výrazně rostou ceny nemovitostí a zároveň se zpřísňují pravidla pro poskytování hypoték. Hlavní výhodou družstevního bydlení je fakt, že pokud mají lidé k dispozici čtvrtinu ceny bytu, nemusejí se nikde zadlužovat. Cenu bytu postupně splácejí v pravidelných měsíčních splátkách a po splacení ceny bytu se mohou spolu s dalšími členy družstva dohodnout na převodu bytu do osobního vlastnictví. V případě, že se rozhodnou odstěhovat, mohou lidé ukončit své členství v družstvu a peníze, které vložili do nákupu družstevního podílu, získat zpět,“ říká Jaroslav Vondřička.

Lidé oceňují rychlost nákupu i prodeje či vypořádání družstevního podílu, nevyznají se však v právní úpravě družstevního bydlení

Podle ankety, kterou V Invest provedl mezi zájemci o družstevní byty, lidé na družstevním bydlení oceňují právě jednoduchost nákupu a prodeje družstevního podílu nebo jeho vypořádání v případě stěhování do jiné lokality. Jako další přednosti potom uvádějí fakt, že nemusejí řešit financování úvěrem či platit daň z nabytí nemovitosti. Mezi obvyklé obavy kupujících patří naopak právní úprava družstevního vlastnictví. Často se nedokážou zorientovat v právním vztahu, který při založení družstva vzniká. Úkolem developerů, kteří tento typ bytů mají ve své nabídce, tak podle Jaroslava Vondřičky je, aby lidem vše podrobně a hlavně srozumitelně vysvětlili.

Společnost V Invest očekává, že přibližně polovinu zájemců o nové družstevní byty budou tvořit lidé, pro které je forma družstevního vlastnictví tím hlavním argumentem pro nákup nového bytu. Lidé často nechtějí řešit složité financování skrze hypoteční úvěr a zavazovat se na desítky let dopředu. Zároveň roste počet lidí, kteří mají dostatečný příjem na to, aby si mohli dovolit pořízení nového bytu, ale na hypoteční úvěr po zpřísnění doporučení České národní banky nedosáhnou. Pokud mají k dispozici finanční prostředky ve výši 25 % ceny bytu, nemusejí se tak vůbec zadlužovat, což je pro některé zákazníky důležitý argument,“ říká Jaroslav Vondřička. U bytu s cenou 1,3 milionu korun tak zájemci o nový byt stačí 325 tisíc korun, u dvoumilionového bytu je to potom 0,5 milionu korun.

Nové družstevní byty společnosti V Invest se nacházejí v plzeňské lokalitě Nová Valcha, kterou V Invest dlouhodobě rozvíjí. Projekt je citlivě zasazen do okolní přírody a nachází se nedaleko oblíbené turistické destinace Borského lesa a vodní nádrže České údolí v jihozápadní části města Plzně. Městská část Plzeň-Bory je vzdálena 10 minut jízdy městskou hromadnou dopravou a centrum Plzně potom 20 minut. V docházkové vzdálenosti od nových bytů se nachází mateřská škola či prodejna potravin. K bytům bude náležet sklepní kóje, kočárkárna či soukromé parkoviště.

Sdílet:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Tiskové zprávy

Tipy na dárky, které pomáhají. Jaké jsou mezi Čechy nejoblíbenější?

Dárky, které pomáhají potřebným, jsou mezi Čechy čím dál tím oblíbenější. Nabízí totiž netradiční způsob, jak obdarovat blízké a zároveň udělat dobrý skutek. Koupí dárkového certifikátu lidé ročně přispějí až statisíce korun na pomoc lidem v nouzi doma i v zahraničí.

Zaměstnanci Sberbank splnili více než 300 vánočních přání

Zaměstnanci Sberbank plní vánoční přání dětem a seniorům. Klientům domovů seniorů či dětem pobývajícím v dětských domech nakoupili přes 300 dárků, o které si napsali Ježíškovi. Na Štědrý večer si tak ti mladší rozbalí vytouženou panenku, auto na ovládání, dřevěné kostky nebo stavebnici, ti starší pak pěknou …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …

Část domácností se řítí do finanční propasti

Hospodaření některých českých domácností je dlouhodobě jen těžko udržitelné. Ačkoli se majetková a finanční situace za poslední dvě dekády celkově zvedla, je tu i jeden hodně rizikový faktor: v porovnání s výší mezd …

Měli by mít Češi na trhu práce přednost? V Česku už pracuje přes půl milionu cizinců

Analýza
Nadprůměrně pozitivní ekonomický vývoj Česka a vysoká životní úroveň, která je na obdobné té v západoevropských zemích. To jsou lákadla pro kvalifikované pracovní síly ze zemí severní, západní a jižní Evropy. Od našeho vstupu do EU v roce 2004 v Česku značně přibylo zaměstnaných cizinců z ekonomicky vyspělejších evropských zemí – za prací k nám přišlo 25 tisíc nových pracovníků.

Partneři Portálu

NOOL
Rolovat nahoru