V lednu rostly ceny v průmyslu rychleji, než se čekalo

Data za leden hlásí silnější růst výrobních cen v tuzemském průmyslu, než se čekalo, na vině jsou ceny energií, vody a také uhlí, u nějž výrobní ceny meziměsíčně vyskočily o 65,5 procenta. Meziroční růst cen v průmyslu v lednu sice klesl z 20,1 procenta na 19 procent, finanční trhy ovšem čekalo zpomalení meziročního cenového růstu na 14,6 procenta.
Silný meziměsíční nárůst byl tažen cenami v těžbě a dobývání, když ceny černého a hnědého uhlí meziměsíčně vyskočily o 65,5 procenta. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Ceny ve zpracovatelském průmyslu rostly meziměsíčně poměrně mírně a v meziročním vyjádření jejich růst dále zpomalil. Pokračující zpomalení meziročního růstu cen hlásí také zemědělství, přičemž tahounem zpomalení jsou ceny v rostlinné výrobě.

Česká národní banka (ČNB) ve své prognóze z počátku února očekávala, že ceny průmyslových výrobců v letošním prvním čtvrtletí vzrostou meziročně v průměru o 11,5 procenta poté, co v loňském závěrečném čtvrtletí vzrostly meziročně o 21,8 procenta. Růst cen v tuzemském průmyslu byl v lednu silnější, než se čekalo, v meziměsíčním vyjádření činil 5,8 procenta.

Silný meziměsíční nárůst byl tažen jednak cenami v těžbě a dobývání, když ceny černého a hnědého uhlí meziměsíčně vyskočily o 65,5 procenta, výrazný meziměsíční nárůst cen hlásí také výroba elektřiny, plynu, páry a klimatizovaného vzduchu (o 17,3 %) a zásobování vodou (o 16,3 %).

Ve zpracovatelském průmyslu vzrostly ceny meziměsíčně o 1,6 procenta, jejich meziroční růst klesl z prosincových 14 procent na 13,6 procenta. Pohled na jednotlivá odvětví zpracovatelského průmyslu pak nabízí smíšený obrázek s tím, že většina z nich sice hlásí zpomalení meziročního cenového růstu, je zde ale i řada odvětví, kde se meziroční cenový růst v lednu zrychlil.

Meziroční cenový růst výrobních cen se zrychlil například u výroby motorových vozidel, strojů a zařízení anebo u počítačů a elektronických a optických přístrojů. V případě potravinářského průmyslu meziroční růst výrobních cen zrychlil z prosincových 25,5 na 29,1 procenta.

Vývoj cen v zemědělství za několik uplynulých měsíců ovšem naznačuje, že by tempo růstu cen v potravinářském průmyslu mohlo v dalších měsících klesat. V případě zemědělských výrobců meziroční růst výrobních cen v lednu zpomalil z 27,9 na 25,5 procenta. V rostlinné výrobě meziroční růst výrobních cen v lednu klesl z 22,1 na 17,7 procenta.

Živočišná výroba hlásí další, byť mírné, zrychlení meziročního růstu výrobních cen: Z prosincových 37,6 na 37,8 procenta. ČNB ve své únorové prognóze počítala pro letošní první čtvrtletí s meziročním růstem cen v zemědělství o 12,5 procenta, když v loňském závěrečném čtvrtletí byl vykázán meziroční růst výrobních cen o 28,1 procenta.

Tendence ke zpomalení meziročního růstu výrobních cen v tuzemském průmyslu by měla pokračovat a v dalších měsících by se měla zvýraznit, jednociferné úrovně mohou být dosaženy již v průběhu druhého čtvrtletí.

Ke zpomalení meziročního růstu výrobních cen v průmyslu by měl přispět vývoj cen komodit, silnější koruna a vysoká srovnávací základna, kterou představuje vývoj výrobních cen v loňském prvním pololetí.

Zpomalení růstu výrobních cen by mělo pokračovat i v zemědělství: Kromě počasí, bude samozřejmě záviset na vývoji cen energií a komodit obecně, což bude mít vliv nejen na ceny v zemědělství, ale také na ceny v průmyslu a v dalších oblastech tuzemské ekonomiky.

Lednový růst výrobních cen v tuzemském průmyslu vyšel zřejmě nad očekáváním centrální banky, tahounem ovšem byly ceny uhlí, energií a vody, což centrální banka jistě vezme při vyhodnocování cenových tlaků v úvahu.

Většina členů bankovní rady ČNB se přiklání k názoru, že již není třeba dále zvyšovat úrokové sazby a data o cenách výrobců mohou tento názor podpořit. Sdílím názor, že ČNB dvoutýdenní repo sazbu ponechá beze změny po celé první pololetí 2023.

Ve druhé polovině 2023 by měla přijít na pořad debata o zahájení postupného snižování úroků s tím, jak inflace v české ekonomice klesne na jednociferné úrovně a kurz koruny bude dle všeho silnější, než ČNB ještě nedávno předpokládala.

Autor je hlavní ekonom společnosti Generali Investments CEE
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB