Tuzemský růst loni táhla výroba motorových vozidel

Analýza
Průmyslová výroba si loni v prosinci po očištění o kalendářní efekty podle aktuálních údajů Českého statistického úřadu připsala meziročně čtyři procenta, což byl výsledek blízký našemu očekávání. Loňský prosinec měl o jeden pracovní den méně, než prosinec 2021 a neočištěný meziroční růst výroby činil 1,3 procenta.
Meziroční růst průmyslové výroby byl tažen výrobou motorových vozidel. Celkově byl ale obrázek smíšený. Ilustrační foto: Toyota Kolín

Meziroční růst průmyslové výroby byl tažen výrobou motorových vozidel. Celkově byl ale obrázek smíšený a řada odvětví zpracovatelského průmyslu vykázala v prosinci meziroční pokles výroby. Průzkumy z tuzemského průmyslu sice i nadále naznačují, že aktivita v tomto sektoru momentálně klesá, situace je ale o dost méně dramatická než v předchozích měsících.

Celkovému výsledku opět výrazně napomohla výroba motorových vozidel, jež vzrostla meziročně o 30,1 procenta díky tomu, jak v automobilkách došlo v průběhu loňského roku v porovnání s rokem 2021 ke zlepšení v dodávkách potřebných dílů. V roce 2021 automobilky čelily nedostatku čipů, což vedlo k odstávkám výroby, zatímco v roce 2022 se situace v tomto ohledu zlepšila.

PSALI JSME:
Nedostatek čipů neohrožuje jen autoprůmysl a jeho dodavatele

Dvouciferný meziroční růst hlásí za loňský listopad také výroba oděvů – o 31,4 procenta, výroba počítačů a elektronických a optických přístrojů – o 16,3 procenta, farmacie s růstem 15,7 procenta a výroba elektrických zařízení, jež si meziročně připsala 12,7 procenta. Řada jiných odvětví zpracovatelského průmyslu ale loni v prosinci vykázala pokračující meziroční pokles výroby.

Odvětví výroby základních kovů, hutnictví a slévárenství vykázalo meziroční pokles o 16 procent, ve zprávě statistického úřadu je v této souvislosti zmiňována vysoká energetická náročnost této výroby a snížená poptávka, zejména zahraniční. Meziměsíčně loni v prosinci průmyslová výroba vzrostla o 0,2 procenta, když výroba motorových vozidel zaznamenala mírný meziměsíční pokles o 0,6 procenta.

PSALI JSME:
Průmysl roste, stavebnictví stagnuje a zahraniční obchod nemá problém se silnou korunou

Průzkumy PMI (index nákupních manažerů, pozn. red.) již řadu měsíců naznačují pokles aktivity v tuzemském zpracovatelském průmyslu. Průzkumy za loňský prosinec a letošní leden nicméně hlásí zmírnění tempa poklesu nových objednávek ve zpracovatelském průmyslu eurozóny, z čehož by v prvních měsících letošního roku mohli začít těžit také domácí výrobci.

Z čerstvých průzkumů v tuzemském zpracovatelském průmyslu je patrný nárůst optimismu ohledně výhledu výroby do příštích dvanácti měsíců. Za celý rok 2022 vykázal tuzemský průmysl růst výroby o 1,7 procenta. Pro srovnání: V roce 2021 činil celoroční růst tuzemské průmyslové výroby 6,6 procenta.

PSALI JSME:
Podmínky ve zpracovatelském průmyslu se zhoršily, vyhlídky jsou ale optimistické

Pokles cen energií na světových trzích a oživení ekonomické aktivity v Číně, jež se vymaňuje z covidových omezení, by měly být pozitivní zprávou pro globální průmysl včetně středoevropského regionu. Aktuální průzkumy z ekonomiky naznačují, že to nejhorší má Evropa snad již za sebou.

V letošním prvním čtvrtletí by se mohla začít stabilizovat situace v tuzemské ekonomice a počínaje druhým čtvrtletím by se hrubý domácí produkt (HDP) České republiky mohl vrátit k mezikvartálnímu růstu.

Autor je hlavní ekonom společnosti Generali Investments CEE
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Růst v Číně má globální dopady

Zavřít reklamu ×
  1. Automobilový průmysl brzo v ČR skončí. Elektrická auta bude problém prodat……Spalováky budou zakázány.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Eurozóna: Indikátory prudce klesají

Zářijový PMI průzkum (index nákupních manažerů, pozn. red.) potvrzuje to, co již signalizovaly průzkumy za předchozí měsíce: Ekonomická aktivita v eurozóně prochází slabším obdobím a hrubý domácí produkt (HDP) má v …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB