Tuzemský růst loni táhla výroba motorových vozidel

Analýza
Průmyslová výroba si loni v prosinci po očištění o kalendářní efekty podle aktuálních údajů Českého statistického úřadu připsala meziročně čtyři procenta, což byl výsledek blízký našemu očekávání. Loňský prosinec měl o jeden pracovní den méně, než prosinec 2021 a neočištěný meziroční růst výroby činil 1,3 procenta.
Meziroční růst průmyslové výroby byl tažen výrobou motorových vozidel. Celkově byl ale obrázek smíšený. Ilustrační foto: Toyota Kolín

Meziroční růst průmyslové výroby byl tažen výrobou motorových vozidel. Celkově byl ale obrázek smíšený a řada odvětví zpracovatelského průmyslu vykázala v prosinci meziroční pokles výroby. Průzkumy z tuzemského průmyslu sice i nadále naznačují, že aktivita v tomto sektoru momentálně klesá, situace je ale o dost méně dramatická než v předchozích měsících.

Celkovému výsledku opět výrazně napomohla výroba motorových vozidel, jež vzrostla meziročně o 30,1 procenta díky tomu, jak v automobilkách došlo v průběhu loňského roku v porovnání s rokem 2021 ke zlepšení v dodávkách potřebných dílů. V roce 2021 automobilky čelily nedostatku čipů, což vedlo k odstávkám výroby, zatímco v roce 2022 se situace v tomto ohledu zlepšila.

PSALI JSME:
Nedostatek čipů neohrožuje jen autoprůmysl a jeho dodavatele

Dvouciferný meziroční růst hlásí za loňský listopad také výroba oděvů – o 31,4 procenta, výroba počítačů a elektronických a optických přístrojů – o 16,3 procenta, farmacie s růstem 15,7 procenta a výroba elektrických zařízení, jež si meziročně připsala 12,7 procenta. Řada jiných odvětví zpracovatelského průmyslu ale loni v prosinci vykázala pokračující meziroční pokles výroby.

Odvětví výroby základních kovů, hutnictví a slévárenství vykázalo meziroční pokles o 16 procent, ve zprávě statistického úřadu je v této souvislosti zmiňována vysoká energetická náročnost této výroby a snížená poptávka, zejména zahraniční. Meziměsíčně loni v prosinci průmyslová výroba vzrostla o 0,2 procenta, když výroba motorových vozidel zaznamenala mírný meziměsíční pokles o 0,6 procenta.

PSALI JSME:
Průmysl roste, stavebnictví stagnuje a zahraniční obchod nemá problém se silnou korunou

Průzkumy PMI (index nákupních manažerů, pozn. red.) již řadu měsíců naznačují pokles aktivity v tuzemském zpracovatelském průmyslu. Průzkumy za loňský prosinec a letošní leden nicméně hlásí zmírnění tempa poklesu nových objednávek ve zpracovatelském průmyslu eurozóny, z čehož by v prvních měsících letošního roku mohli začít těžit také domácí výrobci.

Z čerstvých průzkumů v tuzemském zpracovatelském průmyslu je patrný nárůst optimismu ohledně výhledu výroby do příštích dvanácti měsíců. Za celý rok 2022 vykázal tuzemský průmysl růst výroby o 1,7 procenta. Pro srovnání: V roce 2021 činil celoroční růst tuzemské průmyslové výroby 6,6 procenta.

PSALI JSME:
Podmínky ve zpracovatelském průmyslu se zhoršily, vyhlídky jsou ale optimistické

Pokles cen energií na světových trzích a oživení ekonomické aktivity v Číně, jež se vymaňuje z covidových omezení, by měly být pozitivní zprávou pro globální průmysl včetně středoevropského regionu. Aktuální průzkumy z ekonomiky naznačují, že to nejhorší má Evropa snad již za sebou.

V letošním prvním čtvrtletí by se mohla začít stabilizovat situace v tuzemské ekonomice a počínaje druhým čtvrtletím by se hrubý domácí produkt (HDP) České republiky mohl vrátit k mezikvartálnímu růstu.

Autor je hlavní ekonom společnosti Generali Investments CEE
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Růst v Číně má globální dopady

Zavřít reklamu ×
  1. Automobilový průmysl brzo v ČR skončí. Elektrická auta bude problém prodat……Spalováky budou zakázány.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Konec půstu, vstříc růstu

Zdá se, že s jarními měsíci, či možná spíše s poklesem inflace a jejím návratem k cíli České národní banky (ČNB), se nehledě na nadále napjatý trhu práce nálada tuzemských domácností začíná viditelně zlepšovat.

Do tuzemské ekonomiky se vrací dobrá nálada

Do české ekonomiky se pomalu vrací optimistická nálada. Svědčí o tom dubnový vývoj Indikátoru důvěry v českou ekonomiku, který sestavuje Český statistický úřad. Meziměsíčně se zvýšil o 2,8 bodu na hodnotu 97, …

Nálada v české ekonomice na vzestupu

Nálada v tuzemské ekonomice se podle statistických údajů v dubnu opět zlepšila. Celkový indikátor důvěry v ekonomiku se v dubnu vyšplhal na 97 bodů, nejvyšší hodnotu za poslední rok. Spotřebitelská důvěra …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Kolo stojí desetitisíce. Tak proč ho nemáte pojištěné?

Poradna
První jarní paprsky každoročně vylákají ven i ty, kdo se za sportovce zrovna nepovažují. Ať už na kole trháte rekordy, nebo jste spíše kochací typy, měli byste si být vědomi, že kolo není spojeno jen s příjemnými zážitky, ale také celou řadou rizik. Na většinu z nich myslí pojištění.