V létě nám nad hlavami proletí 80 miliónů lidí, i letiště čelí nebývalému náporu

V létě nám nad hlavami proletí přes 80 miliónů lidí, jak ukazují data z Řízení letového provozu o počtu přeletů přes Česko. Rok, co rok to narůstá. I na zemi, na Letišti Václava Havla v Praze, musejí zvládat vzrůstající nápor miliónu cestujících. Jen za červenec a srpen má letiště odbavit na čtyři milióny lidí z celého světa.
Na Letišti Václava Havla v Praze musejí zvládat vzrůstající nápor miliónu cestujících. Jen za červenec a srpen má letiště odbavit na čtyři milióny lidí. Foto: Letiště Praha

A celkově za rok téměř osmnáct miliónů, což je o dalších pět procent více než loni. Letiště muselo rozšířit kapacitu bezpečnostních kontrol.

„Průchodnost kontrol na Terminálu 2 se zvýšila o 40 procent. Fronty mohou být jen nárazově během špiček. Zájem navštívit Česko, zejména Prahu, mezi cizinci významně roste,“ uvedl Jiří Petržilka z vedení letiště během slavnostního otevření nové relaxační zóny. Do ní může každý cestující, není vyžadováno žádné členství.

Letiště také otevřelo také speciální průchod do bezpečnostní kontroly pro rodiny s kočárky. Cestující si také před vstupem do rámu mohou vylít vodu z PET lahve a po průchodu si ji zase bezplatně dočepovat.

PSALI JSME:
Robot Master Pepper poskytne cestujícím informace, ale také je pobaví

Nejen letiště je pod náporem, ale i nebe nad Českem. V roce 2018 bylo v českém vzdušném prostoru zaznamenáno 912 817 leteckých pohybů. Jen na letišti v Praze bylo loni realizováno 155 216 startů a přistání.

Pro letecké dopravce je český vzdušný prostor dlouhodobě atraktivní vzhledem k vysoké úrovni bezpečnosti a dostatečné kapacitě. Největšími zákazníky státního podniku Řízení letového provozu jsou Lufthansa, Emirates, Ryanair a Qatar Airways.

Celkový počet cestujících v českém vzdušném prostoru byl loni v létě odhadnut na 80 milionů lidí.

PSALI JSME:
Kauza Boeing zkomplikuje letošní dovolené, ohrožuje česká letiště i pracovní místa

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Cestování

Proboha, někdo mi ukradl pas!

Kde mám tablet, vždyť jsem ho měl položený vedle postele? Že ho sebrala pokojská?! Přijít o oblíbenou věc není nic radostného ani doma, natož na zahraniční dovolené. Úlek, horečnaté hledání a rostoucí beznaděj, …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Pašerákem při návratu z dovolené

Poradna
Navštěvujete při návratu do vlasti na letišti duty free shop? Je k tomu několik důvodů. Nákupem beze cla, tedy oproti běžnému obchodu se slevou, si zkrátíte čekání. Zbavíte se zbytků cizí měny, kterou si z exotické dovolené nechcete vozit domů. A do třetice – nakoupenými potravinami si zpestříte dlouhé cestování letadlem, kde od posádky zdarma dostanete nejvýš pohárek vody.