První zkušební let v rámci přípravy na doručování zásilek odstartoval z prodejny Rossmann v nákupním centru Savoya Park v maďarské Budapešti. Trasa byla vybrána tak, aby dron překonal poměrně dlouhou vzdálenost a rozmanitý geografický terén v rámci přípravy na různorodost budoucích dodávek leteckou cestou.
Místo startu a cíl doručení od sebe byly vzdáleny 15 kilometrů, přičemž celková trasa byla prodloužena přeletem dronu přes řeku Dunaj. Výslednou vzdálenost, včetně vzletu a přistání, dron překonal za 14 minut.
V první fázi zkušebního provozu se testuje, jak rychle lze objednávky pomocí dronů doručit při zajištění stoprocentně bezpečných podmínek. Právě proto byl proveden zkušební let, při němž se mj. hodnotila také doba potřebná k umístění balíku na dron a k odletu a dosednutí.
Cílem pilotního letu bylo především změřit čas potřebný pro jednotlivé fáze doručování, proto během něho zatím nebyly doručovány reálné zásilky. Zvláštní pozornost byla věnována zejména vytvoření bezpečných podmínek pro letecké doručování, klíčová proto byla simulace zdvižení zásilky do vzduchu.
Celý proces, od umístění a zajištění doručovací schránky, přistávacího a vzletového manévru až po samotný let na místo doručení, trval celkem 14 minut, přičemž dron letěl průměrnou rychlostí 50 kilometrů za hodinu, ve výšce mezi 20 a 50 metry.
Využívání dronů v tuto chvíli podléhá přísným předpisům jak na vnitrostátní úrovni, tak na úrovni EU. Vzhledem k povaze činnosti tohoto pilotního provozu a vzletové hmotnosti spadá projekt pod zvláštní kategorii provozu, která vyžaduje příslušná regulační povolení.
„Neustále hledáme nové způsoby, jak zkrátit dobu doručení a snížit dopad logistiky na životní prostředí, proto chceme být maximálně připraveni na moment, kdy místní legislativa povolí také doručování s pomocí dronů,“ informoval Peter Menky, komerční ředitel společnosti DODO.
Ačkoliv některé americké firmy již dnes tuto službu nabízejí a v některých částech USA pomalu rozšiřují, místní regulace podle něj podobné aktivity zatím v komerční sféře neumožňují. Amazon začal doručovat zásilky pomocí dronů ve dvou menších městech již před loňskými Vánoci.
Amazon získal povolení na využívání dronů pro doručování od amerického Federálního úřadu pro letectví (FAA) loni v srpnu s tím, že maximální hmotnost doručovaného balíčku může být zhruba 2,25 kilogramu. Podle firmy takový limit splňuje 85 procent všech zásilek.
DODO ve spolupráci s firmou Rossmann plánuje v testech pokračovat. V rámci vývoje doručování s pomocí dronů nejprve vyhodnotí výsledky prvních testů, a v další fázi pilotního projektu mají obě společnosti ambici uskutečnit další zkušební let, během kterého dron doručí reálnou zásilku.
Maďarsko si společnost DODO pro svůj pilotní provoz vybrala i proto, že se zde podobný test dosud neuskutečnil. Pro firmu navíc jde o důležitý trh, kde se jí dlouhodobě daří. Jen za poslední rok zde objem objednávek vzrostl o 150 procent.