V menších městech už začaly klesat ceny nemovitostí

Nemovitosti v lokalitách s dobrou dojezdovou vzdáleností do tří největších měst v Česku v posledních letech skokově zdražovaly. Zhruba v polovině loňského roku se ale tento trend zastavil a nyní bydlení ve městech, jako jsou Nymburk, Ivančice či Frýdek-Místek, naopak zlevňuje. Informovala o tom společnost M&M Reality s odkazem na své statistiky.
Třípokojový panelákový byt v Nymburce se dá nyní pořídit i za 2,2 miliony korun, jak vyplývá z aktuální nabídky společnosti Euroreality. Reprofoto: Euroreality.net

Trend zlevňování nemovitostí bude v letošním roce pokračovat, a to především kvůli hůře dostupným hypotečním úvěrů, domnívají se odborníci. A menší města v okolí Prahy, Brna a Ostravy už pokles cen nemovitostí začala hlásit. Příkladem je Nymburk, který v uplynulých letech zaznamenal rostoucí zájem o nákup bydlení.  Město leží na jedné z hlavních železničních tratí ve Středočeském kraji a nachází se blízko dálnice D11, čímž splňuje podmínku dobré dopravní dostupnosti do Prahy.

Podle statistik M&M Reality se v letech 2015 a 2016 pohybovaly průměrné ceny bytů v panelových domech v Nymburce okolo 23 tisíc korun za metr čtvereční. Rok 2017 přinesl skokový nárůst a průměrná cena za metr čtvereční vyšplhala na 32 tisíc korun. Během léta 2018 ceny nemovitostí ve městě narazily na svůj strop a s příchodem podzimu začaly mírně klesat. „V první polovině roku 2019 očekáváme další mírný pokles cen nemovitostí, a to o zhruba 5 až 10 %,“ říká Jiří Jelínek, vedoucí nymburské pobočky realitní společnosti.

PSALI JSME:
Nečinnost úředníků dělá z Pražanů Středočechy

Za 20 minut v Brně

Výše zmíněné trendy potvrzuje také Petr Furch z pobočky realitní společnosti v Ivančicích, které nabízejí levnější alternativu bydlení pro lidi pracující v moravské metropoli. „Vývoj cen bytů i domů v Ivančicích kopíruje dění na realitním trhu v Brně. Dle mého názoru je to tím, že dostupnost autem do Brna je zhruba 20 minut a je to jeden z mála směrů, kde se v dopravě netvoří kolony,“ konstatuje.

Od roku 2015 ceny bytů i domů v Ivančicích neustále rostly, a to až do loňského léta. Za toto období stihly například starší cihlové byty 2+1 s rozlohou kolem 56 metrů čtverečních zdražit až o 650 tisíc korun, než se zastavily na horní hranici přibližně 1,8 milionu korun. „U některých bytů došlo od roku 2015 ke zdražení až o 50 procent, u domů až o 30 procent. Nyní ceny bytů ve městě stagnují, u domů začaly dokonce mírně klesat,“ říká Furch.

PSALI JSME:
Levné byty došly již i v Brně

Pokles a stagnace

Ve Frýdku-Místku jsou ceny nemovitostí v tuto chvíli v průměru zhruba o 30 procent vyšší, než tomu bylo začátkem roku 2015. S tím, že v loňském roce už ale (podobně jako v nedaleké Ostravě) ceny bytů a domů víceméně stagnovaly.

„V určitých lokalitách už jsme dokonce zaznamenali i mírný pokles cen nemovitostí. Například byt 3+kk v panelovém domě, o rozloze okolo 70 metrů čtverečních, který se před čtyřmi lety prodával za 1,3 milionu, se nyní prodává za 1,7 milionu. To už ale znamená meziroční pokles jeho ceny zhruba o 100 tisíc korun oproti začátku loňského roku,“ popisuje Renáta Sládková, která vede pobočku realitní společnosti ve Frýdku-Místku.

PSALI JSME:
Víte, proč je v Praze tolik domů prázdných? Drží si je Italové

Sdílet:
    • Myslíte nějaký vybydlený byt v paneláku na rozpadnutí, kde budete mít za sousedy naše spoluobčany tmavší pleti? To byste mi těch 120 tisíc musel zaplatit abych takový byt vzal.

  1. A to ještě není ani krize. Počkejte za jeden až dva roky. Lidem budou končit fixace hypoték. Platby se můžou navýšit klidně o pár tisíc měsíčně + spousta lidí přijde o práci. Banky se zabavených nemovitostí budou chtít zbavit, ale lidé na ně nebudou mít peníze. Ceny bytů můžou klidně spadnout i níže než byly v roce 2015

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Bydlení

Zájem o hypotéky dolů, ceny nemovitostí nahoru

O propadu na hypotečním trhu se v poslední době píše stále častěji. Prognózy na letošní rok ukazují propad mezi 15 až 30 %. Úrokové sazby ale v posledních měsících spíše klesají. Hlavním důvodem je boj bank o …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …

Do důchodu v 65 letech. Nebo bude všechno jinak?

Čím jsme starší, tím více vyhlížíme magickou hranici 65 let, kdy budeme moci začít čerpat starobní důchod. Finanční prostředky, které jsme každý měsíc či jednou za rok platili státu, se nám konečně začnou vracet a …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Partneři Portálu

NOOL
Rolovat nahoru