V on-line obchodech dnes Češi utratí zhruba 800 milionů korun

Průměrná česká domácnost letos v předvánočním čase utratí za zboží spojené s nejkrásnějšími svátky roku, vyjma dárků samotných, celkem přibližně pět tisíc korun. Tato položka zahrnuje také výdaje za adventní věnec, adventní čokoládový kalendář či adventní výzdobu či svíčky. Dále se do ní počítají také výdaje, které lidé realizují před nebo na Štědrý den za vánoční stromeček, kapra, další potraviny a cukroví, vánočku či alkohol.
Ilustrační foto: Depositphotos.com

Zhruba jednu desetinu těchto výdajů představují výdaje ryze adventní, jako je věnec, svíce či kalendář. Za advent jako takový tedy česká domácnost letos průměrně utratí 500 korun. Pokud se vezmou v potaz pouze domácnosti s dětmi, bude průměrný adventní výdaj vyšší, neboť se započítá také útrata za mikulášskou nadílku, například cukrovinky či čokoládové postavičky, případně mikulášské kostýmy a další propriety či jejich vypůjčení. Taková domácnost, tedy domácnost s dětmi, pak dá za advent v průměru zhruba 800 korun. Pro srovnání – za vánoční dárky letos Češi v průměru vydají sedm tisíc korun.

Adventní čas v roce 2019 trvá od neděle 1. prosince do Štědrého dne. Tak jako každý rok půjde z celoroční perspektivy o vrcholnou nákupní sezónu. Tu ovšem už dnes a vlastně v tomto celém týdnu zahajuje takzvaný Černý pátek. Během následujících čtyř týdnů Češi v e-shopech utratí zhruba 20 miliard korun. Výdaje Čechů v e-shopech na samotný Černý pátek dosáhnou v e-shopech 800 milionů korun. Češi tedy během dneška uskuteční 0,52 procenta svých letošních výdajů v online obchodech, které dosáhnou zhruba 155 miliard korun. Zhruba třetina této částky připadá na výdaje spjaté s vánočními svátky, zejména dárky, které jsou uskutečňovány nejčastěji v průběhu listopadu a podstatné části prosince.

Autor je hlavní ekonom Czech Fund
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Na co myslet při Černém pátku, aby se neprodražil

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Spotřebitel

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …

Do důchodu v 65 letech. Nebo bude všechno jinak?

Čím jsme starší, tím více vyhlížíme magickou hranici 65 let, kdy budeme moci začít čerpat starobní důchod. Finanční prostředky, které jsme každý měsíc či jednou za rok platili státu, se nám konečně začnou vracet a …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru