V pojišťovnictví přitvrzuje, ale postavení hráčů je stabilní, ukázala nejstarší anketa Pojišťovna roku

Podmínky pro podnikání v pojišťovnictví přitvrzují, ale postavení hráčů na trhu je stabilní. Také tento signál vyslal čtvrteční galavečer v ČNB, kde se oznamovaly výsledky 22. ročníku nejstarší oborové ankety Pojišťovna roku, v níž letos hlasovalo nejvíc makléřů.
Prezídium AČPM udělilo čestný titul Osobnost pojistného trhu za mimořádný přínos rozvoji českého pojišťovnictví. Poprvé v historii ankety se tak bohužel stalo „in memoriam“, neboť do pomyslné síně slávy byl uveden Besperát, který náhle zemřel v prosinci 2022. Foto: ČPP

Jako loni hodnocení univerzálních pojišťoven ovládla skupina Vienna Insurance Group (VIG) prostřednictvím svých dcer – ve čtyřech vyhlašovaných kategoriích získala tři zlaté Kooperativa, další pak ČPP.

V soutěži specializovaných pojišťoven své loňské prvenství obhájila ERV. Pojišťovacím makléřem roku 2022 se stala společnost Petrisk a Osobností pojistného trhu byl jmenován in memoriam dlouholetý generální ředitel ČPP Jaroslav Besperát.

Anketu organizuje Asociace českých pojišťovacích makléřů (AČPM) ve spolupráci s Českou asociací pojišťoven (ČAP) a specializovaným webem OPojištění.cz.

„Spolupráce pojišťoven s makléři je zásadní pro zajištění kvalitní péči o klienty i rozvoj trhu. Anketa Pojišťovna roku je krásnou ukázkou tohoto společného úsilí a zároveň důkazem, že se nám daří přispívat ke kultivaci pojišťovnictví a posilovat jeho vnímání jako jednoho z klíčových pilířů ekonomiky,“ poznamenal výkonný ředitel ČAP Jan Matoušek.

„Pojišťovna roku je nejstarší anketou na českém pojistném trhu. V hlasování posuzují pojistitele pojišťovací zprostředkovatelé, kteří jako experti v oboru a poradci svých klientů porovnávají produkty pojistitelů, a hlavně skutečnou úroveň jejich služeb tak, jak ji v uplynulém roce poznali,“ vysvětlil předseda AČPM a zakladatel soutěže Ivan Špirakus. Podle něj v právě ukončeném ročníku hodnotil rekordní počet zprostředkovatelů, kteří vyplnili přes 2500 virtuálních anketních lístků.

„Aktuální výsledky demonstrují, že postavení pojišťoven na trhu je z hlediska pojišťovacích makléřů stabilizované. To je pro české pojišťovnictví dobrá zpráva v době, kdy podmínky pro podnikání v tomto oboru neustále přitvrzují,“ zhodnotil Špirakus.

Zároveň vyzdvihl posun „vzhůru po žebříčku“ u GČP hned ve třech kategoriích, včetně pojištění průmyslu a podnikatelů. Podle jeho názoru je to výsledkem systematické koncepční spolupráce s makléři v celém týmu pojišťovny.

Dále upozornil, že největší změny v porovnání s předchozím ročníkem opět zaznamenala kategorie specializovaného pojištění – tedy s výjimkou tradičního vítěze ERV. Skupinu TOP 5 opustila Allianz Trade (Euler Hermes) a Atradius.

„Mezi pět nejlepších specializovaných pojistitelů se naopak po pauze vrátily pojišťovny AGRA a Credendo (dříve KUPEG), což svědčí o diverzifikaci v potřebách klientů makléřských firem,“ dodal Špirakus.

Také výsledky hodnocení členů AČPM pojistiteli doznalo změn: z loňského čtvrtého místa se do čela nejlepší pětky vyhoupla společnost Petrisk.

Pojišťovnictví promění umělá inteligence a ESG

Pojišťovnictví, podobně jako jiné obory, promění nástup digitalizace, umělé inteligence a ESG ratingů, upozornil Lukáš Bajgar, partner auditorské a poradenské společnosti KPMG Česká republika, která anketu podporuje již od ročníku 2008.

„Pojišťovny podobně jako banky prochází postupnou digitalizací, ve které je ale ještě prostor ke zlepšení. S tím souvisí i využívání umělé inteligence, která může částečně usnadnit práci pojistných matematiků, ale i administrativních a dalších zaměstnanců řešících pojistné události. Nicméně člověk zůstane nadále středobodem, už jen proto, že pojišťovnictví je hodně založené i na osobním vztahu,“ uvedl Bajgar.

„Dalším trendem v oboru je stoupající význam ESG, kvůli kterému pojišťovny budou muset více zohledňovat klimatická rizika, respektive ekologickou a jinou udržitelnost například pojišťovaných nemovitostí. Aktiva s různým ESG profilem tak budou patrně již brzy podléhat různým výším pojistného,“ doplnil.

Prezídium AČPM také již tradičně udělilo čestný titul Osobnost pojistného trhu za mimořádný přínos rozvoji českého pojišťovnictví. Poprvé v historii ankety se tak bohužel stalo „in memoriam“, neboť do pomyslné síně slávy byl uveden Besperát, který náhle zemřel v prosinci 2022. Ocenění převzal syn zesnulého Lukáš, jenž také svázal svou profesní kariéru s ČPP.

Galavečer se konal pod osobní záštitou guvernéra ČNB Aleše Michla. V Kongresovém centru ČNB se sešly přibližně dvě stovky zástupců oboru z řad vrcholových manažerů pojišťoven, pojišťovacích zprostředkovatelů, představitelů asociací finančního trhu a dalších hostů.

Zavřít reklamu
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB