V Praze je téměř 100 tisíc neobydlených bytů

Názor
Někdo drží volný byt pro děti, až vyrostou, jiný ho plánuje rekonstruovat, další pak jen spoléhá na pravidelný růst hodnoty bytu. Mnoho majitelů nabízí byt ke krátkodobému pronájmu, což se vedení hlavního města dlouhodobě snaží zatím neúspěšně omezit. Ať jsou důvody jakékoliv, neobsazených bytů jsou v hlavním městě vyšší desítky tisíc.
V Praze je téměř 100 tisíc neobydlených bytů. Důvody pro držení neobsazeného bytu mohou být různé. Ilustrační foto: FAEI.cz

V loňském roce jich bylo 93 627, což představuje 13 procent z celkových 721 332 bytů. Vyplývá to z údajů ze Sčítání 2021 o bytech, které zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). V rámci celého Česka evidují statistici celkem 859 894 neobydlených bytů, zatímco těch obydlených je podle ČSÚ 4 480 139. Nejvíce neobydlených bytů, 120 215, je ve Středočeském kraji.

Důvody pro držení neobsazeného bytu mohou být různé. I majitel, který se rozhodne byt nabídnout na nájemním trhu, nemá hned vyhráno. Sehnat solidního a pravidelně platícího nájemníka není nic jednoduchého. Zákony chrání spíše nájemníka, zbavit se nepoctivců je hodně náročné a může trvat dlouhé měsíce. Mnozí nájemníci byt během užívání zdemolují tak, že ani nejvyšší možná kauce ve výši tří měsíčních nájmů nemusí na úhradu všech škod stačit.

PSALI JSME:
Trestat majitele prázdných bytů vyšší daní je jen prvním krokem k jejich nucenému vyvlastnění

Mnozí majitelé bytů proto rezignují na pravidelný roční výnos z nájemného, který často přesahuje sto tisíc korun ročně, a vystačí si s „prostým“ růstem ceny jejich bytu. Tento růst spolehlivě ochrání jejich finance před inflací, protože růst cen nových bytů dlouhodobě převyšuje výši inflace. Platí to i nyní, v době nevídaně vysoké inflace, která už přesáhla 17procentní hranici. Nicméně cena nových bytů v Praze na konci letošního druhého pololetí meziročně vzrostla o 22 procent.

Společně s růstem cen nových bytů roste také nájemné. To v Praze jen během prvních týdnů po ruské invazi na Ukrajinu skokově zdražilo až o 15 procent a jeho růst se stále nezastavil. Otázkou tak je, zda stále vyšší nájmy nepřesvědčí majitele dosud neobydlených bytů k tomu, aby je obsadili a zvýšili si tak výnosy z nemovitostí. Situace s dostupností bydlení, která je v Praze dlouhodobě velmi tristní, by se tím mohla alespoň o něco zlepšit.

Autor je generální ředitel a předseda představenstva společnosti Ekospol
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Víte, proč je v Praze tolik domů prázdných? Drží si je Italové

Zavřít reklamu ×
 1. Až nájemné skokově zdraží, protože cena energií vzroste také skokově, už je majitelé nepronajmou a budou jen a jen prodělávat. Bohužel mladí ( a také staří)nebudou mít odpovídající příjmy aby si ty byty dovolil. Recese zamává hlavně s počtem lidí , kteří budou dobře vydělávat. Developeři už dnes jen těžko prodávají předražené byty a stále ale drží ceny protože by nedosáhly na úvěry. Až lidé vrhnou na trh byty, které si nebudou moci dovolit k vůli nárůstu splátek hypoték, to teprve bude fičák. Hypoteční krize , to bude strašák dalších pár let a vyřeší bytovou krizi velmi rychle.

 2. Jo . Je to pravda . Minulý rok jsem byl v Praze a opravdu hodně prázdných domu a bytu . A to jsem poznal ty co měli jen vysklené okna , nebo jinak upravené , aby tam nebylo vidět . Je to dost divný kapitalismus , kdy peníze mohou takhle být ladem . Vždy jsem myslel , že v kapitalismu se musí kapitál točit a vydělávat . Nikoliv strkat zlatáky do truhle.

 3. Již uvedené v článku. Naprosto nelogická nevyváženost mezi nájemcem a najemníkem. Znám hodně majitelů domů a asi žádného s teplou zkušeností s problémovým nájemcem.
  Paradoxně neprimeřená ochrana vede vysokým cenám nájemného a jeho nedostupnosti.
  Něco jako zastrašování cen paliv v Maďarsku vede k zavreným pumpám a nedostatku paliva.

 4. Také jsem chtěl pronajmout byt, ale právě z toho důvodu že když nájemník přestane platit tak já ho tam musím nechat tak to pronajímat radši nebudu nic.
  Ale třeba s časem najde nějaká firma.

 5. Tohle je ale naprosté nepochopení té metody. Nejedná se o byty neobsazené a nevyužívané, ale spíš ty, kde nikdo nemá trvalé bydliště V Praze jsou do této statistiky zahrnuty například byty studentské, kde studenti na víkend odjíždějí k rodičům. Stejně tak jsou zde byty, které ale fakticky slouží například jako kanceláře, ordinace, byty pro přespání během pracovního týdne a další. S lepší metodou tenhle výzkum cca před 2-3 lety dělalo KPMG, kdy jim vyšlo těch bytů tuším okolo 40 tisíc.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Bydlení

Na co si dát pozor při nákupu nemovitosti v Itálii?

Řada Čechů se po krásném lyžování na italském manšestru spojeném s dobrým jídlem, pitím a atmosférou rozhodne pořídit si v italských Alpách rovnou apartmán. Podobně po letním koupání řada lidí zvažuje nákup domu v …

Jak se budou vyvíjet ceny bytů a nájmů?

Máme za sebou dekádu velmi dynamického růstu cen nemovitostí, kdy se například v Praze čtvereční metr bytu zdražil o 2,4násobek. To bylo podpořeno postupně zotavující se ekonomikou po recesi v roce 2008, pozitivními …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Bojíme se nedostatku peněz v důchodu, tvrdí většina Čechů

Průzkum
Jen o něco málo více než třetina obyvatel České republiky, kteří dosud nedosáhli důchodového věku, se neobává nedostatečného finančního zajištění v důchodu. Více než tři pětiny tvrdí, že strach mají. Vyplývá to z výsledku šetření, které redakci FAEI.cz poskytlo Centrum pro výzkum veřejného mínění (CVVM).