
K naladění nového televizního vysílání musí řada lidí nakoupit modernější zařízení, upravit antény nebo přejít na kabelové či internetové vysílání. Přestože ministerstvo průmyslu a obchodu už spustilo informační kampaň, řada diváků je ze změn televizního vysílání zmatená. Problém mají především starší lidé, kteří se v tomto tématu často hůře orientují.
Možností, jak nepřijít o televizní signál, který bude šířen v novém vysílacím standardu pozemního televizního vysílání DVB-T2, je hned několik. Tuner (přijímač) na příjem tohoto formátu mají všechny nové televizory. Pro toho, kdo si nechce, nebo nemůže dovolit koupit novou televizi, je jednodušším a lacinějším řešením pořídit si nový set top box, který obsahuje tuner pro DVB-T2, nebo USB tuner, který se zasouvá přímo do televize. A konečně je tu možnost vyřešit příjem pořízením některé z firem, které nabízejí služby internetové televize (IPTV).
Některé tyto technologie jsou ale pro diváky v důchodovém věku mnohdy cenově nedostupné nebo se v nich nedokážou zorientovat. „Starším lidem často chybí zejména možnosti, jak si nové technologie osvojit. Práce s moderní technikou pro ně může být podobně náročná jako učit se nový jazyk pouze se slovníkem,“ vysvětluje psycholožka Hana Čermáková. Starší diváci totiž většinou upřednostňují co nejsnazší a co nejintuitivnější způsob zacházení s televizí, který si mohou rychle osvojit.
Pro některé seniory může být pomyšlení na nutnost osvojení si nových technologií frustrující. „Na druhou stranu je to aspoň dobrá záminka, aby k nim jednou za čas přišel někdo z rodiny,“ upozorňuje Čermáková. Právě na mladší členy rodiny se lidé v seniorním věku nejčastěji obracejí. A pokud už se tak děje, jde zpravidla o vnoučata.
Informační kampaň
Ne každý senior má ale v okolí příbuzné, na které by se mohl obrátit. Pomoci jim má informační kampaň, kterou spustilo ministerstvo průmyslu a obchodu. „V kampani chceme veřejnost zejména díky spolupráci s celoplošnými veřejnoprávními médii a samosprávami informovat o DVB-T2. Mimo jiné dostane každá domácnost leták, máme nový web a připravili jsme také videospot, v němž vysvětlujeme, proč je přechod na DVB-T2 tak důležitý,“ říká ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček.
Změna se podle ministerstva navíc týká pouze těch, kdo přijímají televizní vysílání pozemním způsobem. Netýká se tedy domácností s kabelovým, satelitním nebo internetovým příjmem televizního vysílání.
„Diváci si mohou již nyní vyzkoušet, zda jejich přijímač umí přijmout DVB-T2 vysílání. Stačí, když spustí automatické ladění, a to jim najde programy v přechodových sítích, kterými pokrýváme oblasti s více než 99 procenty obyvatelstva. DVB-T2 poznají podle označení T2 v menu. Pokud by měli s laděním jakékoliv potíže, mohou využít služeb servisních firem,“ doporučuje generální ředitel Českých Radiokomunikací Vít Vážan.