V přechodu na nový televizní standard DVB-T2 tápou především senioři

Už na konci listopadu může zůstat část Čechů bez televizního signálu. Vypínání stávající sítě začne již 27. listopadu v Praze a středních Čechách. V dosahu vysílačů Praha Žižkov a Cukrák je zhruba čtvrtina českých domácností, jichž se přechod dotkne. Do poloviny příštího roku pak přechod na nový standard pozemního digitálního televizního vysílání DVB-T2 čeká celou republiku.
Už na konci listopadu může zůstat část Čechů bez televizního signálu. Ilustrační foto: Depositphotos.com

K naladění nového televizního vysílání musí řada lidí nakoupit modernější zařízení, upravit antény nebo přejít na kabelové či internetové vysílání. Přestože ministerstvo průmyslu a obchodu už spustilo informační kampaň, řada diváků je ze změn televizního vysílání zmatená. Problém mají především starší lidé, kteří se v tomto tématu často hůře orientují.

Možností, jak nepřijít o televizní signál, který bude šířen v novém vysílacím standardu pozemního televizního vysílání DVB-T2, je hned několik. Tuner (přijímač) na příjem tohoto formátu mají všechny nové televizory. Pro toho, kdo si nechce, nebo nemůže dovolit koupit novou televizi, je jednodušším a lacinějším řešením pořídit si nový set top box, který obsahuje tuner pro DVB-T2, nebo USB tuner, který se zasouvá přímo do televize. A konečně je tu možnost vyřešit příjem pořízením některé z firem, které nabízejí služby internetové televize (IPTV).

Některé tyto technologie jsou ale pro diváky v důchodovém věku mnohdy cenově nedostupné nebo se v nich nedokážou zorientovat. „Starším lidem často chybí zejména možnosti, jak si nové technologie osvojit. Práce s moderní technikou pro ně může být podobně náročná jako učit se nový jazyk pouze se slovníkem,“ vysvětluje psycholožka Hana Čermáková. Starší diváci totiž většinou upřednostňují co nejsnazší a co nejintuitivnější způsob zacházení s televizí, který si mohou rychle osvojit.

Pro některé seniory může být pomyšlení na nutnost osvojení si nových technologií frustrující. „Na druhou stranu je to aspoň dobrá záminka, aby k nim jednou za čas přišel někdo z rodiny,“ upozorňuje Čermáková. Právě na mladší členy rodiny se lidé v seniorním věku nejčastěji obracejí. A pokud už se tak děje, jde zpravidla o vnoučata.

PSALI JSME:
Televizní vysílání: Sítě DVB-T se již brzy začnou vypínat

Informační kampaň

Ne každý senior má ale v okolí příbuzné, na které by se mohl obrátit. Pomoci jim má informační kampaň, kterou spustilo ministerstvo průmyslu a obchodu. „V kampani chceme veřejnost zejména díky spolupráci s celoplošnými veřejnoprávními médii a samosprávami informovat o DVB-T2. Mimo jiné dostane každá domácnost leták, máme nový web a připravili jsme také videospot, v němž vysvětlujeme, proč je přechod na DVB-T2 tak důležitý,“ říká ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček.

Změna se podle ministerstva navíc týká pouze těch, kdo přijímají televizní vysílání pozemním způsobem. Netýká se tedy domácností s kabelovým, satelitním nebo internetovým příjmem televizního vysílání.

„Diváci si mohou již nyní vyzkoušet, zda jejich přijímač umí přijmout DVB-T2 vysílání. Stačí, když spustí automatické ladění, a to jim najde programy v přechodových sítích, kterými pokrýváme oblasti s více než 99 procenty obyvatelstva. DVB-T2 poznají podle označení T2 v menu. Pokud by měli s laděním jakékoliv potíže, mohou využít služeb servisních firem,“ doporučuje generální ředitel Českých Radiokomunikací Vít Vážan.

PSALI JSME:
Lidé čím dál víc sledují televizi na počítačích

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Technologie

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Kolo stojí desetitisíce. Tak proč ho nemáte pojištěné?

Poradna
První jarní paprsky každoročně vylákají ven i ty, kdo se za sportovce zrovna nepovažují. Ať už na kole trháte rekordy, nebo jste spíše kochací typy, měli byste si být vědomi, že kolo není spojeno jen s příjemnými zážitky, ale také celou řadou rizik. Na většinu z nich myslí pojištění.