V průmyslu se ve druhém čtvrtletí snížila spotřeba tepla o 17 %, u domácností naopak vzrostla o 2 %

Spotřeba tepla ze soustav zásobování klesala i ve druhém čtvrtletí, meziročně se snížila takřka o pět procent. Největší měrou se o to zasloužil sektor průmyslu, který odebral bezmála o 17 procent tepla méně. Spotřeba domácností naopak o dvě procenta vzrostla. Vyplývá to ze čtvrtletní zprávy o provozu teplárenských soustav, kterou zpracoval Energetický regulační úřad (ERÚ) a kterou má redakce FAEI.cz k dispozici.
V letošním druhém čtvrtletí pokračoval trend snižování výroby tepla z hnědého (-6,7 %) a černého (-8,4 %) uhlí i ze zemního plynu. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Vývoj spotřeby tepla z centrálních zdrojů v čase kolísal. Zatímco v dubnu a červnu se snížila (o 8,2 %, respektive o 9,4 %), v květnu naopak došlo k nárůstu, a to o 5,1 procenta.

Odlišné bylo rovněž „meziroční skóre“ u jednotlivých kategorií spotřebitelů. Zatímco průmysl spotřeboval o 16,8 procent tepla méně, sektor obchodu, služeb, školství a zdravotnictví zůstal téměř na loňských hodnotách (-0,1 %) a domácnosti si připsaly dokonce nárůst o dvě procenta.

„Neznamená to ovšem, že bychom doma začali teplem výrazně plýtvat. Vliv mělo chladnější počasí, teplota se totiž pohybovala v průměru o 0,6 °C pod dlouhodobým teplotním normálem. Především jsme ale spotřebu extrémně snížili už v loňském roce, a to skoro o čtvrtinu,“ vysvětlil předseda ERÚ Stanislav Trávníček.

PSALI JSME:
ERÚ: Spotřeba tepla v Česku v prvním čtvrtletí znovu klesla

„V porovnání s druhým čtvrtletím roku 2021 spotřebovaly domácnosti stále o 22,5 procenta tepla méně. Obdobný efekt jsme mohli ve druhém čtvrtletí pozorovat také u elektřiny a plynu. Tam sice domácnosti spotřebu stále ještě snižovaly, tempo poklesu však, v porovnání s předchozími kvartály, zřetelně zpomalilo,“ dodal Trávníček.

Nižší byla v letošním druhém čtvrtletí nejen spotřeba tepla, která dosáhla celkové hodnoty 12,5 Petajoule (PJ), ale také jeho brutto (hrubá) výroba (29,4 PJ, pokles o 4,8 %). Pokračoval trend snižování výroby tepla z hnědého (-6,7 %) a černého (-8,4 %) uhlí i ze zemního plynu (-8,3 %).

Meziroční pokles se projevil také u technologií na kombinovanou výrobu tepla a elektřiny (KVET), konkrétně o 4,3 procenta.

PSALI JSME:
Centrální vytápění mají dvě z pěti českých domácností. Zdražování tepla je nemine

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Češi jsou při nakupování stále obezřetní

Maloobchodní tržby se v říjnu opět meziročně snížily. Klesají tak nepřetržitě již osmnáct měsíců. Říjnový meziroční pokles o 1,4 procenta je sice pomalejší než srpnový propad o 4,3 procenta, přesto však nejde o …

Spotřebu Čechů nadále drtí mimořádná inflace

Maloobchodní tržby se letos v říjnu opět meziročně propadaly, a to osmnáctý měsíc v řadě. Pokles však činí 1,4 procenta, takže je z oněch osmnácti měsíců nejslabší. Maloobchod tak v říjnu měl svůj nejlepší, resp. …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Český systém přijímaček tlačil žáky na střední školy, kam nechtěli

Analýza
Dosavadní systém přijímacích zkoušek na střední školy donutil žáky a jejich rodiče k tomu, aby si vybírali takové zařízení, kam se s jistotou dostanou – ovšem bez ohledu na zájem dítěte. Ukázalo to rozsáhlé šetření Národního institutu SYRI a Pedagogické fakulty Univerzity Karlovy v Praze a Středočeském kraji, jehož výsledky má redakce FAEI.cz k dispozici.