ERÚ: Spotřeba tepla v Česku v prvním čtvrtletí znovu klesla

Spotřeba tepla ze soustav zásobování dále klesá, a to přesto, že už loni byla rekordně nízká. V prvním čtvrtletí tohoto roku Češi spotřebovali celkem 27,1 petajoule (PJ) tepla, což značí meziroční pokles o 8,6 procenta. Informoval o tom Energetický regulační úřad (ERÚ) v tiskové zprávě.
Pokud jde o spotřebu tepla v jednotlivých krajích, pak se nejvíce snížila ve Středočeském kraji. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Úspory se projevily napříč sektory, nejvýraznější byly v lednu a v Jihomoravském kraji. Data vyplývají ze Čtvrtletní zprávy o provozu teplárenských soustav České republiky, kterou úřad vypracoval.

Spotřeba tepla v průmyslu se podle zprávy meziročně snížila o 8,7 procenta, trend úspor se ale znatelně projevil také v sektoru obchodu, služeb, školství a zdravotnictví (-9,5 %) či u domácností (-5,2 %).

„Úporná opatření se v prvním kvartálu projevila ve spotřebě všech energií. U tepla jsme zaznamenali meziroční pokles o 8,6 procenta, v případě elektřiny o 5,1 procenta a u plynu dokonce o 14,4 procenta,“ informoval Stanislav Trávníček, předseda ERÚ.

Úsporám přál také teplejší průběh počasí, neboť průměrná teplota se v prvním čtvrtletí pohybovala 0,7 °C nad dlouhodobým normálem. Nejvyšší pokles spotřeby tepla přišel v (abnormálně teplém) lednu (-12,3 %), nejnižší v únoru (-2,3 %), v březnu se spotřeba snížila o 10,7 procenta.

„Kdybychom spotřebu vzali po jednotlivých krajích, pak nejvíce poklesla ve Středočeském kraji, a to o 11,6 procenta. Následují Jihomoravský kraj s 11,4 procenta a Olomoucký kraj s 10,9 procenta, upřesnil předseda ERÚ. Obdobně jako spotřeba klesly v prvních třech měsících letošního roku také dodávky (29,4 PJ, meziročně -7,7 %) a výroba (47,7 PJ, meziročně -7,7 %) tepla.

„Opět se významně snížila výroba tepla ze zemního plynu, hnědého i černého uhlí. V prvním případě meziročně o 7,7 procenta, ve druhém o 5,6 procenta a ve třetím dokonce o 15,8 procenta,“ vypočetl Trávníček. Kromě zmíněných paliv se meziroční pokles projevil i u technologií na kombinovanou výrobu tepla a elektřiny (KVET), a to o sedm procent.

Ilustrační foto: Depositphotos.com

Zavřít reklamu
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB