V říjnu se meziročně export zvýšil nejvíce do Indonésie a Turecka

Názor
Říjnové statistiky zahraničního obchodu ukazují meziroční růst vývozu o 3,8 procenta, meziměsíční o 0,6 procenta. Na mírně kladném výsledku po třech měsících se i nadále projevovalo zlepšení podmínek v exportně orientovaném automobilovém průmyslu, na druhou stranu do blízkého budoucna bude negativně působit ukazatel klesajícího objemu zakázek ze zahraničí.
V říjnu se meziročně export zvýšil nejvíce do Indonésie a Turecka. Ilustrační foto: Pixabay.com

U hlavních trhů, kam směřují více než tři čtvrtiny českého exportu, vidíme kumulovaně nulovou variaci proti loňskému roku. V říjnu se meziročně export zvýšil nejvíce do zemí, jako je Indonésie a Turecko, i když podíl těchto zemí na celkovém vývozu ČR je výrazně nižší než u našich hlavních vývozních partnerů.

V příštím roce budeme podporou pro české exportéry v dalších zemích, jako je Saudská Arábie, Japonsko a Jižní Korea. České technologické a startupové scéně jsme nedávno otevřeli dveře do Mnichova, který se v posledních letech etabloval jako jedno z evropských center start-upů.

Právě pro mladé inovativní firmy jsme spustili tři nové služby, ty si již měly příležitost vyzkoušet. Pozitivní zpětná vazba ukazuje, že nové start-upové aktivity CzechTrade jsou přínosem pro jejich úspěšný růst na zahraničních trzích.

Autor je generální ředitel agentury CzechTrade
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Zahraniční obchod pozitivně překvapil

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Praha opět mezi nejbohatšími regiony EU

Podle dat Eurostatu zveřejněných v tomto týdnu se Praha v roce 2022 umístila na 4. místě podle hrubého domácího produktu (HDP) na obyvatele v rámci řebříčku regionů Evropské unie. Tato čerstvá data jsou alespoň …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Posílají vás rozměnit bankovku? Porušují zákon

Poradna
Jéé, já nemám zpátky. To si musíte rozměnit! Tak tuhle větu jsme u pokladen slyšeli u mnohokrát a patrně nám pokaždé zrychlila puls. Ani zdaleka to není jen ozvěna dávných časů, kdy pracovníci služeb měli na paměti především pravidlo, že jsme si všichni rovni. Autor této poradny udělal podobnou zkušenost v posledním měsíci hned třikrát a – nestačil se divit.