Zahraniční obchod pozitivně překvapil

Bilance zahraničního obchodu dosáhla v říjnu přebytku ve výši 12,8 miliardy korun, čímž výrazně překonala naší i tržní prognózu. V předchozích měsících pokles tempa dovozu překonávalo pokles tempa vývozu, což se pozitivně projevovala na výsledcích zahraničního obchodu, ale v říjnu meziročně export vzrostl.
Hlavní zásluhu na rostoucím vývozu měl v říjnu automobilový průmysl. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Hlavní zásluhu na rostoucím vývozu měl automobilový průmysl, kde přebytek obchodu činil více než 16 miliard korun a vývoz se zvýšil meziročně o téměř 26 miliard korun. To je mimo jiné způsobené odezněním problémů v dodavatelsko-odběratelských řetězcích, které se projevovaly především v září.

Dále se tak, jako během celého roku, snížil deficit obchodu s ropou a zemním plynem (o 11 mld. Kč) a to navzdory tomu, že hodnota dovozu těchto fosilních paliv dosáhla nejvyšší úrovně v tomto roce. Negativně se projevoval větší deficit s počítači, elektronickými a optickými přístroji či nižší přebytek v lesnictví a těžbě dřeva.

V meziročním vyjádření vývoz vzrostl o 3,8 procenta na 404,1 miliardy korun, zatímco dovoz se snížil o 5,7 procenta na 391,3 miliardy korun. I v meziměsíčním srovnání po sezónním očištění vývoz v říjnu rostl, a to o 0,6 procenta, kdežto dovoz poklesl o rovné jedno procento.

Podobně jako v září i v říjnu bilance zahraničního obchodu překvapila výraznějším přebytkem, kdy za tímto výsledkem stojí zejména přebytek obchodu s motorovými vozidly a nižší schodek s ropou a zemním plynem. Za celý letošní rok predikujeme kladnou bilanci atakující hranici 100 miliard korun.

Přestože zahraniční poptávka měla negativní vliv na výkon české ekonomiky ve třetím čtvrtletí, ve zbytku roku a zejména v příštím roce očekáváme její kladný příspěvek s ohledem na mírné oživení ekonomiky eurozóny a zvláště Německa. Pro příští rok předpokládáme ještě vyšší přebytek obchodní bilance než v letošním roce.

Nicméně je otázkou, jak se bude vyvíjet geopolitická situace ve světě, která má vliv i na dění na světových trzích, například projevující se na cenách fosilních paliv, ale také na síle české měny. Do konce roku očekáváme její oslabení směrem k pásmu 24,50 EUR/CZK a v příštím roce její mírné posílení.

Autor je analytik Raiffeisenbank
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

Zavřít reklamu
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB