V rostlinné výrobě klesly ceny. Stalo se tak poprvé od října 2020

Názor
Ceny v rostlinné výrobě začaly konečně klesat. To umožní snížení cen krmiv, což by v následujícím období mohlo stabilizovat ceny v živočišné výrobě. Ceny zemědělských výrobců díky tomu přestanou tlačit na růst cen v obchodech a u mnohých potravin budeme svědky zlevňování.
Ceny v rostlinné výrobě začaly konečně klesat. To umožní snížení cen krmiv, což by v následujícím období mohlo stabilizovat ceny v živočišné výrobě. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Ceny zemědělských výrobců se v dubnu meziročně zvýšily pouze o 0,1 procenta, což bylo výrazně méně než v březnu, kdy ceny zemědělských výrobců vzrostly o 11,6 procenta. V rostlinné výrobě konečně došlo k poklesu cen o 12,0 procenta.

Stalo se tak poprvé od října 2020. Nižší byly ceny obilovin, olejnin i ovoce. Naopak zelenina zdražila. V živočišné výrobě došlo k růstu cen o 20,4 procenta. Stoupaly ceny drůbeže, prasat i skotu. Rovněž zdražilo mléko a vejce.

V dubnu došlo k meziročnímu růstu cen průmyslových výrobců o 6,4 procenta. Jde o nižší růst než v březnu, kdy se ceny průmyslových výrobců zvýšily o 10,2 procenta. Ceny potravinářských výrobků stouply o 16,6 procenta. Naopak ceny chemických látek a přípravků klesly o 9,8 procenta.

PSALI JSME:
Kdo může za levnější potraviny? Vláda to není

Pokles cen byl zaznamenán i u základních kovů či dřevěných a korkových výrobků. Celková situace kolem cen průmyslových výrobců se začíná zlepšovat, což bude tlumit inflační tlaky v naší ekonomice.

Ceny stavebních prací v dubnu meziročně vzrostly o 7,8 procenta a ceny materiálů a výrobků spotřebovávaných ve stavebnictví se zvýšily o 6,0 procenta.

I v tomto případě je patrné, že ceny narůstají pomaleji než v březnu. V současné době dochází k útlumu ve stavebnictví, který je mimo jiné zapříčiněn vysokými úrokovými sazbami v naší ekonomice.

Autor je hlavní ekonom společnosti BH Securities
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
Ceny v průmyslu nadále klesaly, v oblasti služeb naproti tomu pokračoval svižný cenový růst

Zavřít reklamu ×
  1. Během roku stoupla pšenice o 100 %, bude hodně dlouho trvat, než se vrátí zpět, zemědělci by měli vrátit dotace, když si nyní tak mastí kapsy…

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Do tuzemské ekonomiky se vrací dobrá nálada

Do české ekonomiky se pomalu vrací optimistická nálada. Svědčí o tom dubnový vývoj Indikátoru důvěry v českou ekonomiku, který sestavuje Český statistický úřad. Meziměsíčně se zvýšil o 2,8 bodu na hodnotu 97, …

Nálada v české ekonomice na vzestupu

Nálada v tuzemské ekonomice se podle statistických údajů v dubnu opět zlepšila. Celkový indikátor důvěry v ekonomiku se v dubnu vyšplhal na 97 bodů, nejvyšší hodnotu za poslední rok. Spotřebitelská důvěra …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

O kolik zdražil řízek, guláš nebo smažák. Velké srovnání cen

Analýza
Restauracemi se v úvodu roku prohnala vlna skokového zdražování způsobená zvýšením DPH. Navzdory klesající inflaci jsou březnové ceny v průměru o osm procent vyšší než před rokem. O kolik ale za posledních pět let zdražila běžná jídla, jako je svíčková, řízek nebo guláš? Společnost Dotykačka poskytla Finančním a ekonomickým informacím (FAEI.cz) detailní údaje o růstu cen vybraných pokrmů.