
Akcie těchto bank se ocitají pod mohutným tlakem sociálních sítí, který dále živí jejich pád. A to v duchu takzvaných sebenaplňujících se proroctví, kdy banka nakonec může zcela zkolabovat hlavně jen proto, že se na sítích začne rychle šířit fáma, že se tak stane.
Zejména menší regionální banky, jako jsou ty jmenované, objektivně těžce snášejí pokračující růst úrokových sazeb v americké ekonomice. Tamní centrální banka v rámci svého boje s neústupnou inflací ve středu rozhodla opět navýšit základní úrokovou sazbu, nyní o 0,25 procentního bodu, až na 5,25 procenta. Výše tato sazba byla naposledy v březnu 2001.
Vysoké úroky napříč celou americkou ekonomikou, které jdou ruku v ruce se zvyšováním úroků v podání centrální banky, doléhají na americké bankovnictví nepříznivě dvěma zásadním způsoby.
Zaprvé, způsobují růst úrokových sazeb například na krátkodobých vládních dluhopisech, třeba jednoletých. Ty jsou pak mnohem lépe úročeny než bankovní vklady. Střadatelé si tak své úspory z banky nezřídka vybírají, aby je vložili právě do dluhopisů.
Zadruhé, způsobují pokles cen dlouhodobých dluhopisů, třeba desetiletých. Jenže do nich banky v uplynulé době zhusta investovaly prostředky klientů, kteří si u nich uložili peníze ve formě vkladů. Když si nyní chtějí klienti své vklady vybrat, činí tak mnohdy poměrně houfně, což banky dostává pod tlak.
Musí zvážit prodej svých dlouhodobých dluhopisů pod cenou, aby měly na výplatu vkladů. Jenže prodejem dluhopisů pod cenou signalizují, že je „něco v nepořádku“. Zaměřují se pak na ně o to více právě sociální sítě jako na „slabé kusy“, on-line se rychle šíří strach z krachu, což jen vede další klienty k tomu, že si své vklady vybírali.
A to může nutit danou banku prodávat své investice pod cenou v ještě větším rozsahu. Tento začarovaný kruh pak vede akcionáře banky k tomu, že se v obavě, že nebude přetnut, zbavují jejích akcií, aby zamezili svým dalším ztrátám.
Postižená banka se pak ocitá v kolapsovém stavu, kdy rychle naráz ztrácí důvěru střadatelů i akcionářů. A bez této důvěry je kterákoli banka v podstatě zbankrotovaná.
Autor je hlavní ekonom Trinity Bank
(Redakčně upraveno)
Ilustrační foto: Depositphotos.com
Nesmíte taky zapomínát,že USA ekonomika je nesmírně předlužená a splácí tak výce či méně úroky z úrokú!Je otázkou jak dlouho to ještě muže takhle pokračovat,i když dosud jim to procházelo a to minimálně víc než 70 let!!!Ale nic netrvá věčně a i když zapaléní a krajně nekritičtí amerikanifilové to neradi slyší,je potřeba provést brutální restart,který ameriku dluhově očistí!I když na to dočasně doplatí celý svět!!!!!!!!!!!
To jsou klasické samonaplňující předpovědi. A díky síle sociálních sítí jsou mnohem rychlejší než dříve.