Jedno z nejagresivnějších období zvyšování úrokových sazeb v USA je u konce

Názor
Americká centrální banka, Fed, ve středu zvýšila své úrokové sazby o dalších 25 bazických bodů na úroveň 5,00–5,25 procenta a zároveň předeslala, že bude pečlivě vyhodnocovat budoucí data z ekonomiky, přičemž bude brát v potaz širokou škálu faktorů.
Neočekává se, že předseda Fedu Jerome Powell formálně ukončí cyklus zpřísňování americké měnové politiky. Foto: Federalreserve – Official portrait of Jerome H. Powell, Chair: Powell_Jerome_Aug_16_22-674_8x10, Volné dílo, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=122785274

Tím podle analytiků společnosti Ebury skončilo jedno z nejagresivnějších období zpřísňování úrokových sazeb v historii USA.

I když neočekáváme, že předseda Fedu Jerome Powell formálně ukončí cyklus zpřísňování měnové politiky, domníváme se, že alespoň naznačí, že aktuální zvýšení sazeb je v současném cyklu poslední. Kromě aktuální situace v americkém bankovním sektoru, kolem které panuje stále vysoká míra nervozity, je důvodem také pokračující zmírňování cenových tlaků.

Vzhledem k tomu, že trhy se do značné míry shodují na tom, že aktuální zvýšení sazeb je prozatím poslední, jejich pozornost se rychle obrátí k harmonogramu snižování sazeb. To však považujeme za předčasné a nadále předpokládáme, že Fed se touto otázkou v příštích měsících vůbec zabývat nebude.

PSALI JSME:
Bankovní krize v USA a její následky

K diskuzím o snižování úrokových sazeb by mohlo vést pouze výrazné zhoršení situace v americkém bankovním sektoru, případně nějaký silný vnější šok. Je totiž třeba upozornit na to, že jádrová inflace zůstává v USA vysoká a v březnu se dokonce dále zvýšila z únorových 5,5 procenta na 5,6 procenta. Podobně vysoký zůstává i další ukazatel, který je pro rozhodování Fedu klíčový.

Jádrová složka PCE indexu, který odráží změny cen zboží a služeb nakupovaných spotřebiteli ve Spojených státech, dosáhla v březnu 4,6 procenta a oproti únoru se tak snížila pouze o 0,1 procentního bodu.

Aktuální očekávání trhu, která počítají s tím, že úrokové sazby v USA do konce roku klesnou až o půl procentního bodu, proto pokládáme za přehnaná. Naopak se stále kloníme k názoru, že sazby zůstanou na aktuální úrovni po celý letošní rok.

Autor je obchodní ředitel společnosti Ebury pro ČR a SR
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Fed zvýší sazby o 25 bazických bodů, ECB o 50

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Na přestupném roce vydělá stát miliardy korun

Přestupný rok má na ekonomiku samozřejmě vliv. Je to jeden den k dobru. Ovšem jak pro koho. Na přestupném roce, tedy na dnešním dni „navíc“, vydělávají extra peníze třeba lidé, kteří jsou placeni od hodiny. Naopak …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB