Jedno z nejagresivnějších období zvyšování úrokových sazeb v USA je u konce

Názor
Americká centrální banka, Fed, ve středu zvýšila své úrokové sazby o dalších 25 bazických bodů na úroveň 5,00–5,25 procenta a zároveň předeslala, že bude pečlivě vyhodnocovat budoucí data z ekonomiky, přičemž bude brát v potaz širokou škálu faktorů.
Neočekává se, že předseda Fedu Jerome Powell formálně ukončí cyklus zpřísňování americké měnové politiky. Foto: Federalreserve – Official portrait of Jerome H. Powell, Chair: Powell_Jerome_Aug_16_22-674_8x10, Volné dílo, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=122785274

Tím podle analytiků společnosti Ebury skončilo jedno z nejagresivnějších období zpřísňování úrokových sazeb v historii USA.

I když neočekáváme, že předseda Fedu Jerome Powell formálně ukončí cyklus zpřísňování měnové politiky, domníváme se, že alespoň naznačí, že aktuální zvýšení sazeb je v současném cyklu poslední. Kromě aktuální situace v americkém bankovním sektoru, kolem které panuje stále vysoká míra nervozity, je důvodem také pokračující zmírňování cenových tlaků.

Vzhledem k tomu, že trhy se do značné míry shodují na tom, že aktuální zvýšení sazeb je prozatím poslední, jejich pozornost se rychle obrátí k harmonogramu snižování sazeb. To však považujeme za předčasné a nadále předpokládáme, že Fed se touto otázkou v příštích měsících vůbec zabývat nebude.

PSALI JSME:
Bankovní krize v USA a její následky

K diskuzím o snižování úrokových sazeb by mohlo vést pouze výrazné zhoršení situace v americkém bankovním sektoru, případně nějaký silný vnější šok. Je totiž třeba upozornit na to, že jádrová inflace zůstává v USA vysoká a v březnu se dokonce dále zvýšila z únorových 5,5 procenta na 5,6 procenta. Podobně vysoký zůstává i další ukazatel, který je pro rozhodování Fedu klíčový.

Jádrová složka PCE indexu, který odráží změny cen zboží a služeb nakupovaných spotřebiteli ve Spojených státech, dosáhla v březnu 4,6 procenta a oproti únoru se tak snížila pouze o 0,1 procentního bodu.

Aktuální očekávání trhu, která počítají s tím, že úrokové sazby v USA do konce roku klesnou až o půl procentního bodu, proto pokládáme za přehnaná. Naopak se stále kloníme k názoru, že sazby zůstanou na aktuální úrovni po celý letošní rok.

Autor je obchodní ředitel společnosti Ebury pro ČR a SR
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Fed zvýší sazby o 25 bazických bodů, ECB o 50

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Hypotéky budou díky ČNB o něco dostupnější

Dobrá zpráva pro zájemce o vlastní bydlení přišla ze čtvrtečního zasedání Bankovní rady České národní banky (ČNB). Ta zrušila s platností od 1. července jeden z limitujících požadavků na žadatele o hypotéku, …

Evropská inflace konečně na ústupu

Po dubnovém chvilkovém nárůstu se v květnu inflace v eurozóně začala opět snižovat. Z původních sedmi procent poklesla na 6,1 procenta a byla tak nejnižší za posledních 15 měsíců.

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB