Vánoce bez rodiny: Jak stráví svátky děti a senioři v domovech?

AnketaTéma týdne
Vánoce jsou nejen svátky klidu a míru, ale také rodinné pohody. Jak je ale prožívají ti, komu z různých důvodů právě rodina chybí? Na to se redakce portálu FAEI.cz zeptala v dětských domovech i zařízeních pro seniory. Některé odpovědi dnes přinášíme.
Děti, které zůstávají na vánoční svátky v dětském domově, nepociťují žádný smutek. Na Vánoce se těší, tak jako všechny ostatní děti v běžných rodinách, říká Olga Lysá, ředitelka Dětského domova Strážnice. Ilustrační foto: Pixabay

Včera jsme psali o projektu Ježíškova vnoučata. Jak jinak můžeme seniorům pomoci, aby i pro ně svátky byly obdobím klidu, míru a duševní pohody? „Můžete se zapojit jako dobrovolník a strávit čas s klientem nejen v období svátků. Pokud jste například pěvecký, taneční nebo divadelní soubor, můžete svá vystoupení zadarmo nabídnout nejbližšímu domovu pro seniory,“ vypočítává Klára Vohrnová, PR a fundraiser z Domova pro seniory na pražském Chodově.

„Naši klienti budou vděční za každé zpestření, uvítají každou návštěvu,“ říká Josef Sedláček, ředitel sítě společnosti Senior-komplex, která provozuje byty s pečovatelskou službou, domov pro seniory a domov se zvláštním režimem. Senioři podle něj ocení i tak málo jako např. obyčejný, smysluplný rozhovor. „Když nás veřejnost vezme tzv. do party a nemá nás za chudáčky hodné politování. Většinou se tak děje, a to je dobře,“ vysvětluje ředitelka Dětského domova Strážnice Olga Lysá.

PSALI JSME:
Ježíškova vnoučata letos plní přes 20 tisíc přání

Vánoce jsou svátky klidu a míru, kdy se rodina schází u jednoho stolu. V takových případech mohou být Vaši klienti a svěřenci u Vás trochu deprimování, že na svátky zůstali sami. Jak se jim snažíte zpříjemnit vánoční čas?

Klára Vohrnová: Pracovníci na jednotlivých patrech vytváří velmi příjemnou vánoční atmosféru, ať už tematickou výzdobou nebo společným posezením. Před Vánocemi klienti pečou cukroví, které poté zdobí vánoční stoly. Navíc jsme se zapojili do projektu „Ježíškova vnoučata“, a tak za seniory přicházejí návštěvy, které je potěší jak dárkem, tak milým slovem.

Josef Sedláček: Našim klientům se snažíme zpříjemnit vánoční čas pestrým aktivizačním programem. Aktivizační pracovníci připravují s klienty různé vánoční dekorace, ozdoby, které zútulňují naše domovy. Také společně pečeme vánoční cukroví. Úzce spolupracujeme s mateřskými školkami, děti vždy našim klientům vytvoří úsměv na tváři. Připravujeme společný program, například zpívání vánočních koled, nebo tvoření ve workshopech.

Olga Lysá: Naše děti, které zůstávají na vánoční svátky v dětském domově, nepociťují žádný smutek. Na Vánoce se těší, tak jako všechny ostatní děti v běžných rodinách. Snažíme je s nimi prožívat ve vzájemné pospolitosti a pohodě. Atmosféra je vskutku rodinná. Zdobíme stromeček, díváme se na pohádky, posloucháme koledy. Větší děti pomáhají s přípravou štědrovečerní večeře a chystají slavnostní tabuli. Po setmění se menší děti vydají s prskavkami na zahradu a volají na Ježíška, aby na ně nezapomněl. Ti větší, mezitím, pomáhají Ježíškovi dopravit všechny dárečky pod stromeček, aby v pravý čas mohl zazářit v celé kráse. Další sváteční dny jsou o příjemné atmosféře, pohádkách, procházkách, výletech a zimních sportech. Určitě ne o nudě.

PSALI JSME:
Tomáš Halík: O Ježíškovi nelžete. Dítě není malý hlupáček

K Vánocům patří i štědrovečerní večeře a dárečky. Co pro své „ovečky“ chystáte na vánoční tabuli a budou se rozdávat i dárky? Nazdobíte společně i stromeček?

Klára Vohrnová: Na každém patře se koná vánoční večírek, na kterém se všem obyvatelům díky příspěvkům sponzorů rozdávají malé dárky. Na Štědrý den všichni společně nazdobí vánoční tabuli a na večeři je připraven bramborový salát s rybou nebo řízky. Stromečků máme po Domově několik, a tak je senioři zdobí většinou ve spolupráci s dobrovolníky nebo dětmi z mateřských škol. Slavnostní rozsvícení bylo jako každý rok doprovázeno adventním koncertem.

Josef Sedláček: Na Štědrý den plánujeme „štědrovečerní oběd“, kdy budeme podávat polévku, hovězí vývar s játrovými knedlíčky, jako hlavní chod řízek s bramborovým salátem. Večer budeme podávat studené mísy, chlebíčky a po celý den bude k dispozici naše vlastnoručně upečené cukroví. Samozřejmě v každé společenské místnosti našeho domova, kde se scházejí klienti, bude vánoční stromek, který společně všichni ozdobí. Vánoční stromek neodmyslitelně patří k Vánocům. Našim přáním je, aby se u nás klienti cítili jako doma. Dárky pod vánočními stromečky také nebudou chybět.

Olga Lysá: Ano, jak jsem již zmínila, nazdobíme stromeček – a ne jeden. Každá rodinná skupinka si zdobí ten svůj a většinou si ozdobíme ještě jeden do jídelny. Tradičně nám stromky věnují Lesy ČR. Na večeři si dopřáváme to, co většina rodin. Připijeme si dětským šampaňským, pod talířem si každý najde svoji rybí šupinku pro štěstí.  Pochutnáváme si na bramborovém salátu s rybou nebo řízkem. Každý má to, co má rád. Nádherných dárků je celá hromada.  Díky našim sponzorům, mecenášům a mnoha dobrým lidem, dostane každé z dětí vše, po čem nejvíce touží.

PSALI JSME:
„Děda Mráz je Santa, který se dal ke komunistům,“ říká kardinál Dominik Duka

Rodina je často nenahraditelná. Organizujete i setkání s rodinami? Budou se moci zúčastnit Vánoc u Vás?

Klára Vohrnová: Samozřejmě, na všechny vánoční večírky a Štědrý den jsou srdečně zváni rodinní příslušníci a blízcí klienta. Pokud chtějí tento čas strávit v soukromí, máme zde prostory s vánočním stromečkem, kde si tyto chvilky můžou společně užít.

Josef Sedláček: Rodinní příslušníci našich klientů jsou u nás kdykoliv vítáni a to samozřejmě i o vánočních svátcích. Ke svátečnímu obědu vřele zveme příbuzné našich klientů, kteří mohou společně poobědvat se svými blízkými. Čekat společně na Ježíška. Máme velmi pestrý vánoční program, koncerty, vystoupení, vánoční dílny, kterých se rodiny také mohou zúčastnit.

Olga Lysá: Děti, které mohou prožít Vánoce u rodiny, odjíždějí domů. Pokud to z různých důvodů nejde, rodiče mohou přijet na Štědrý den na návštěvu a pobýt se svými dětmi do odpoledne. Potom už máme své rituály, kterých se kromě nás nikdo jiný neúčastní. No, vlastně – vždy zveme naše bývalé „děti“, o kterých víme, že by mohly zůstat o Štědrém večeru samy. Jsme rádi, když jsou s námi u stromečku.

PSALI JSME:
Na vánoční dárky letos v ČR „padne“ šedesát miliard korun. Třetina se „vyplýtvá“ na dárky, které se nestrefí do přání

Co si ti, o něž se staráte, vlastně nejčastěji přejí na Vánoce? A píšete společně Ježíškovi?

Klára Vohrnová: Nejčastější přání seniorů jsou zdraví a zážitky ve formě výletů a návštěv divadel. S klienty společně píšeme přání právě do projektu Ježíškova vnoučata.

Josef Sedláček: Naše domovy jsme přihlásili do projektu Ježíškova vnoučata. Naši sociální pracovníci obcházeli všechny klienty a ptali se na jejich vánoční přání. Přání jsou pestrá, od nového hrnečku na kávu až například po živého koně. Nejvíce si naši klienti samozřejmě přejí zdraví. My našim klientům kupujeme každý rok pár užitečných drobností, které jim udělají radost.

Olga Lysá: Ti malí hračky všeho druhu, stavebnice, hry, knížky. Velcí zase sportovní vybavení, kosmetiku, elektroniku a ti nejstarší taky něco do výbavy – žehličky, talíře, peřiny…

PSALI JSME:
Přibylo sebevražd, obětí autonehod je dvakrát méně

Během Vánoc mohou být vystaveni psychickému tlaku. Máte odborné pracovníky, kteří by jim v trápení pomohli?

Klára Vohrnová: V rámci reminiscenční terapie se konají setkání na téma Vánoce, kde můžou klienti sdílet své zážitky a pocity. V případě, že by se chtěli se svými pocity svěřit odborníkovi, můžou v Domově využít služby psychoterapeuta.

Josef Sedláček: I na tyto případy jsme připraveni. Naši sociální pracovníci jsou k dispozici pomoct každému a to kdykoliv, nejen o Vánocích.

Olga Lysá: Máme paní psycholožku, ale zatím v tomto čase nebyla její intervence potřeba. Vánoční dny nejsou pro naše děti traumatizující, ale opravdu radostné.

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Lidé a společnost

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB