Ježíškova vnoučata letos plní přes 20 tisíc přání

Téma týdne
Už jen jediné procento přání lidí z domovů pro seniory můžete letos pomoci splnit prostřednictvím projektu Ježíškova vnoučata. Po loňské úspěšné premiéře v něm pokračuje Český rozhlas. Splněno už letos bylo 87 %, tedy 18 297 přání, dalších 12 %, přesně 2565, se jich právě plní.
Prostřednictvím projektu Ježíškova vnoučata dobrovolníci plní přání v domovech seniorů. Letošní druhý ročník odstartoval 12. listopadu. Kromě věcných darů je možné také plnit zážitky. Reprofoto: jeziskovavnoucata.cz

„Posláním Ježíškových vnoučat není pouze darovat vánoční dárky, ale především upozornit na to, kolika seniorům chybí pomoc a čas strávený ve společnosti někoho jiného. Tím nejcennějším, co mohou senioři získat, je tak kontakt s dárcem, se kterým mají mnohdy možnost navázat trvalý vztah,“ řekl šéfredaktor Zpravodajství a publicistiky Českého rozhlasu a vedoucí projektu Ježíškova vnoučata Martin Ondráček.

Prostřednictvím projektu Ježíškova vnoučata dobrovolníci plní přání v domovech seniorů. Letošní druhý ročník odstartoval 12. listopadu. Kromě věcných darů je možné také plnit zážitky.

Nová přání mohou díky spolupráci s domovy pro seniory přibývat až do Štědrého dne. Se splněním finančně nákladných dárků pomáhá slevový portál Slevomat, jehož prostřednictvím se ybralo přes 3 500 000 korun a stále je možné opakovaně přispět finanční částkou 100 Kč. Podrobnosti najdete na stránkách projektu.

PSALI JSME:
Na vánoční dárky letos v ČR „padne“ šedesát miliard korun. Třetina se „vyplýtvá“ na dárky, které se nestrefí do přání

Zapojila se i naše věrná čtenářka

Certifikát o udělení Řádu Ježíškova vnoučete dostala pod stromeček také paní Alena. „Tím, že jsem se do projektu zapojila, jsem udělala radost sama sobě, ale snad také jednomu z těch, kdo svá přání letos vyslovili,“ napsala redakci věrná čtenářka portálu Finanční a ekonomické informace (FAEI.cz). Byla to ona, kdo letos v létě přispěla svým příběhem k napsání článku „Pronajala si chalupu. A s ní i nevraživého souseda“, který se stal jedním z nejčtenějších v historii našeho webu.

Rozhodla se splnit přání paní, která je věku její maminky, měla ale v životě smůlu: Po těžké autonehodě je na vozíku a má další vážné zdravotní problémy. Paní Alena opatřila zdravotnické pomůcky, které sestrám pomohou o ni pečovat. „Přidala jsem ještě omalovánky, myslím, že jí pomohou zkrátit dlouho chvíli,“ svěřuje se dárkyně.

Dalším přáním seniorky ale bylo něco, na co už si Alena netroufla. Toužila pořídit sérii snímků pro svou rodinu, chtěla ale, aby ji na focení připravili odborníci – stylista a vizážista. „Před pár dny jsem ale v rozhlasovém vysílání slyšela, že o splnění tohoto přání postarali lidé z jedné reklamní agentury, moc mě to zahřálo u srdce,“ popisuje.

PSALI JSME:
Senioři na tahu

Kolik roků, tolik přání

Rekordmankou mezi dárci je zřejmě paní Eva, která se rozhodla splnit přání rovnou 33 babičkám a dědečkům. Chtěla obdarovat tolik lidí, kolik let je na světě. A potvrzuje, že to nebylo nic jednoduchého. Sice nešlo o nijak nákladné dárky, potíže ale přineslo jejich shánění. Obchody jsou prý plné Santů, ale sehnat kominíčka pro štěstí je fuška. Stejně tak slaměný klobouk je v zimě prakticky podpultové zboží.

Pořád ji to ale baví a své předsevzetí o 33 splněných přání dotáhne do konce. Už se těší na výlet do Prahy, který si přeje jedna babička z Libochovic.

PSALI JSME:
Tanec a hudba: Medicína, která lidem vrací radost do života

Příběhy Ježíškových vnoučat

Organizátoři projektu se shodují, že nikdo z nich na počátku netušil, jak silné emoce se za každým příběhem skrývají. O některé z nich se rozhodli podělit Martin Ondráček a zakladatelka celé akce Olga Štrejbarová. Společně připravili vydání knihy Příběhy Ježíškových vnoučat, která se na trhu objeví už 10. ledna příštího roku.

Dovíte se z ní, jak se plnila přání například na seskok padákem ve dvaadevadesáti letech, přijetí u papeže, seznámení s Karlem Gottem či Lucií Bílou… „Ale při čtení této knihy pochopíme, že neméně důležitý může být stisk ruky, pohlazení, chvilka, v níž se ztratí smutek a samota. Kniha je zároveň připomínkou práce stovek nezištných dobrovolníků,“ říkají o ní její autoři.

Sdílet:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Lidé a společnost

V pátek obědváme dřív. Chaty a chalupy volají

Z údajů o platbách za jídlo prostřednictvím nejrozšířenější tuzemské stravenkové karty Ticket Restaurant Card, kterou používá k platbám za obědy více než 150 000 tisíc tuzemských zaměstnanců, společnost Edenred …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …

Do důchodu v 65 letech. Nebo bude všechno jinak?

Čím jsme starší, tím více vyhlížíme magickou hranici 65 let, kdy budeme moci začít čerpat starobní důchod. Finanční prostředky, které jsme každý měsíc či jednou za rok platili státu, se nám konečně začnou vracet a …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Téměř polovina Čechů jezdí na dovolenou autem. Co podceňují?

Analýza
Téměř polovina Čechů (47 %) podle Českého statistického úřadu jezdí na dovolenou autem. Nejčastěji do bližších zemí: Na Slovensko, do Chorvatska nebo Itálie. Dlouhé cesty ovšem znamenají poměrně silnou zátěž, zejména pro řidiče. Od únavy či chvilkové nepozornosti může být už jen krůček k dopravní nehodě, zejména pokud popojíždíte v dopravní zácpě vyvolané nástupním dnem na dovolenou.

Partneři Portálu

NOOL
Rolovat nahoru