
Na úvod příznivé číslo: Bezmála 92 procent domácností nakupují dárky a financují přípravy na Vánoce ze svých běžných příjmů nebo úspor. A teď ty horší informace: Téměř každý dvacátý Čech si někdy na Vánoce vzal půjčku do pěti tisíc korun a necelá čtyři procenta si půjčila dokonce více než pět tisíc.
Průzkum, jenž si nechala vypracovat společnost KRUK Česká a Slovenská republika, která se zaměřuje na správu pohledávek finančních ústavů a korporátních zákazníků, však ukázal, že si Češi oproti předchozím letům půjčují na Vánoce o něco častěji.
Například v roce 2018 si na vánoční dárky u některé finanční instituce nebo od rodiny či přátel půjčila jen dvě procenta obyvatel.
Opatrní senioři
Půjčky na Vánoce si prakticky stejně často berou ženy i muži, nejčastěji pak ve věkové kategorii 35 až 44 let. V této věkové kategorii si na dárky někdy půjčilo necelých 14 procent dotázaných. Téměř vůbec si na Vánoce nepůjčují senioři ve věku 65 a více let.
„Z průzkumu také vyplývá, že si na vánoční přípravy a dárky berou úvěr hlavně domácnosti s více osobami, především pak rodiny se třemi a více dětmi, kdy se na Vánoce zadluží více než čtvrtina takových domácností,“ řekla Jaroslava Palendalová, generální ředitelka společnosti KRUK. Zajímavé podle ní je, že lidé se zadlužují kvůli Vánocům stejnou měrou. „Bez ohledu na čistý příjem jejich domácnosti,“ dodala.
Už jsou zadlužení
Lidé, kteří si půjčují peníze na vánoční dárky, jsou často už zadlužení a své závazky nezvládají splácet. Z lidí, kteří již mají nějaký úvěr, si další půjčku na Vánoce vezme více než 13 procent. Z lidí, kteří se zúčastnili průzkumu a mají dluhy po splatnosti, si na dárky a další věci půjčí celá čtvrtina, tedy 25 procent.
Vánoční dárky na dluh si pořizuje rovněž téměř každá pátá (18 procent) domácnost bez úspor. Nejčastěji si půjčují lidé pracující na základě smlouvy o dílo nebo dohody o provedení práce.
„Není dobrým znamením, že z respondentů, kterým jejich příjem nestačí ani na nejlevnější jídlo a oblečení, si téměř třetina půjčí peníze na Vánoce. Často navíc jde o lidi, kteří mají rovněž další půjčky, a k tomu navíc i závazky po splatnosti,“ konstatovala Palendalová.
Problémy se splácením
Po ukončení moratoria na úvěry nyní české banky i nebankovní společnosti zjišťují, kolik jejich klientů bude mít problém pokračovat se splácením svých závazků.
Například Česká spořitelna odhaduje, že se do potíží se splácením může dostat 10 až 15 procent zákazníků, kteří v říjnu využívali moratorium. Prakticky se stejných odhadem přišel rovněž Home Credit. Banky i další společnosti nabízejí svým klientům individuální řešení svých potíží, například snížení splátek nebo další odklad.
Rovněž se prodloužila bezplatná osvětová iniciativa Den bez dluhů, a to až do 23. prosince. „Lidé, kteří se potýkají se splácením dluhů, se mohou zdarma poradit s odborníky na bezplatné telefonní lince 800 700 880 anebo se ptát prostřednictvím webových stránek www.nasedluhy.cz. Na vyžádání bude také zdarma poskytnut výpis z Centrální evidence exekucí, tedy informace, zda je proti nim aktuálně vedena exekuce,“ sdělila Jaroslava Palendalová ze společnosti KRUK.