Vánoce výrazně zvyšují zájem o bankovní i nebankovní půjčky, a to zhruba o čtvrtinuzdroj: Pixabay

Blíží se Vánoce, tak proč si nepůjčit pár tisíc na dárky

Jak se na úvěrovém trhu pozná, že se blíží Vánoce? Výrazně se zvýší zájem o bankovní i nebankovní půjčky, a to zhruba o čtvrtinu. Nejinak je tomu i letos. A opět se o něco zvyšuje částka, o kterou klienti žádají.

Mnohé rodiny, které chtějí překvapit a potěšit své nejbližší, se na Vánoce neobejdou bez půjčky. Zájem o spotřebitelský úvěr roste už od října. Jak potvrzují nejvýznamnější bankovní i nebankovní instituce, ke konci roku půjčují až o čtvrtinu více peněz. Lidé si ale berou úvěry až do ledna, kdy začínají masivní povánoční výprodeje. „Již od začátku října evidujeme čtvrtinový nárůst žádostí o půjčku oproti jiným částem roku,“ potvrdila například Dana Soukeníková, marketingová ředitelka společnosti PROFI CREDIT.

Rok od roku rovněž roste částka, kterou si Češi okolo Vánoc půjčují. Zatímco v roce 2014 byla průměrná vánoční půjčka zhruba 6,5 tisíc korun, předloni to bylo už 7,8 tisíc a vloni bezmála 10 tisíc korun. Letos se částka přibližuje 11 tisícům korun. „Průměrná výše půjčky je u nás momentálně 10 825 korun, což je více než osmiprocentní nárůst oproti minulému roku,“ konstatovala Soukeníková.

Zvyšující se zájem o půjčky si experti vysvětlují tím, že se české ekonomice už několik let po sobě daří, nezaměstnanost je na historicky nízké úrovni a lidem rostou platy. Tento „ekonomický optimismus“ se promítá rovněž do spotřebitelského chování veřejnosti, která se nebojí utrácet – dokonce i na dluh. Dalším důvodem jsou zvyšující se ceny dárků, což je vidět kupříkladu na hračkách.

To, že si lidé půjčují už od října, je dáno především tím, že mnozí Češi – byť to mnohdy z předvánočních anket a průzkumů nevyplývá – rádi nakupují dárky v předstihu, aby se vyvarovali přecpaným obchodům těsně před svátky. Ostatně: obchody už svou vánoční nabídku obvykle začínají představovat právě už v říjnu.

Díky tomu, že postupně roste finanční gramotnost, klesá počet lidí, kteří si půjčují na věci krátkodobé spotřeby. Naopak přibývá těch, kteří půjčku využívají na pořízení dárků dlouhodobé spotřeby. Nakupují tak například notebooky pro děti, sportovní vybavení nebo dražší dárky související s koníčky svých nejbližších příbuzných.

Petr Starý

Share

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *