Předvánoční půjčky: krátká radost, dlouhá starost

Je to tak lákavé a snadné! Když na Vánoce nemohu udělat radost svému blízkému s penězi z běžné výplaty, vezmu si půjčku. Jenže je to spíše cesta do dluhového pekla. Krátká radost, dlouhá starost.
Právě před vánočními svátky se mnozí lidé rizikově zadlužují. Foto: Pixabay.com

Intenzita nabídek všelijakých půjček se s blížícími vánočními svátky zvyšuje stejně rychle, jako se náměstí a ulice českých měst „převlékají“ do svátečního. Reklamní sdělení lze často shrnout slovy: Nemáte peníze na dárky pod stromeček? Vezměte si úvěr, splácejte pár korun měsíčně a ani se pořádně nezajímejte o to, jak dlouho to bude trvat a kolik vás půjčka bude stát.

Mnozí lidé se právě před Vánocemi zadlužují zbytečně a nebezpečně. Berou si tu nejhorší možnou půjčku. „Finanční gramotnost je obecně v Česku na velmi nízké úrovni. Lidé neumí rozlišovat mezi takzvanými dobrými a špatnými úvěry. Nechají se snadno zlákat reklamou a pořizují zbytečné věci, které rychle ztrácejí hodnotu,“ konstatovala finanční poradkyně společnosti Partners Lucie Baslová, která spolupracuje také na projektu pro znevýhodněné děti Samsung Tvoje šance.

PSALI JSME:
Blíží se Vánoce, tak proč si nepůjčit pár tisíc na dárky

Statisíce exekucí

Situaci podle ní krásně vystihuje výrok hollywoodského herce Willa Smithe: „Příliš mnoho lidí utrácí peníze, které nevydělali, za věci, které nepotřebují, aby udělali dojem na lidi, které nemají rádi.“

V Česku bylo na konci loňského roku v exekuci 821 300 lidí. V insolvenčním řízení, kdy dochází k oddlužení a vyrovnání s věřiteli, bylo 14 procent z nich. To se týkalo také více než 11,5 tisíce mladých Čechů do 30 let a téměř devíti tisíc seniorů nad 65 let.

Do finančních potíží se právě kvůli vánočním dárkům dostala zkraje letošního roku paní Jana z nevelké středočeské obce. Žije sama se dvěma dětmi, bývalý manžel sice alimenty posílá, ale není to žádná závratná částka. „Prostě jsem chtěla udělat radost dětem, když si celý rok nemůžeme skoro nic dovolit. Koupila jsem jim na půjčku pod stromeček ne zrovna levnou elektroniku. Jenže už ke konci roku jsem přišla o práci a najednou jsem neměla z čeho úvěr splácet,“ svěřila se jednačtyřicetiletá Jana. Nakonec skončila v exekuci.

PSALI JSME:
Vánoční dárek s nálepkou exekučně zabaveno – v Česku nejde o výjimky, zbytečné půjčky ženou lidi do krajnosti

Dobrý a špatný úvěr

Experti sice úvěry zcela nezavrhují, lidé by si ale měli dát pozor, na co si půjčují. A nepodléhat marketingovým kampaním, které tlačí zákazníky ke zbytečnému utrácení a snaží se z jejich peněženek vytáhnout i to, co v nich ani není. Do této kategorie patří i půjčka na dárky.

„Pokud si na něco musíte půjčit, mělo by to sloužit déle, než budete splácet. Rozhodně není rozumné půjčovat si na hračky pro děti či módní elektroniku,“ říká Eduarda Hekšová, ředitelka spotřebitelské organizace dTest. A upozorňuje: „Mnoho lidí využívá nabídku odložené platby za zboží, ne každý si však uvědomuje, že si touto variantou úhrady vlastně pořizuje speciální typ půjčky. Splátkový prodej je totiž synonymem pro vázaný spotřebitelský úvěr.“

Podle finanční poradkyně Lucie Baslové skutečně půjčky nejsou primárně špatné, ale je důležité pro ně mít smysluplný důvod a nenechat právě například v předvánočním období strhnout. „Za takový se dá považovat pořízení vlastního bydlení, auta, půjčka na vzdělání či promyšlené podnikání. Smysl dává půjčit si na něco, co bude mít hodnotu i po doplacení úvěru. Koupím si byt, za dvacet let ho splatím a další desítky let v něm mohu bydlet. Úvěr na auto zaplatím za pět let a auto mi bude sloužit dvojnásobnou dobu. Špatná cesta jsou půjčky na požitky, mezi které patří typicky dovolené a dárky. Ty jsou počátkem dluhové pasti. Vrcholem je brát si půjčku, abychom měli na splátky,“ uzavírá poradkyně.

PSALI JSME:
Na Vánoce si půjčí milion Čechů. Téměř třetina z nich už byla v exekuci

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Letošní změny ve financování bydlení

Letos v březnu Česká národní banka (ČNB) pokračovala ve snižování základní úrokové sazby o dalšího 0,5 procentního bodu na 5,75 procenta. Toto rozhodnutí bylo motivováno snahou stimulovat ekonomiku a zlepšit …

Vyplatí se platit nájem, nebo splácet hypotéku?

Před pár dny jsme našim čtenářům nabídli pod titulkem „Splátky hypotéky mohou být už brzy srovnatelné s nájemným“ analýzu výkonné ředitelky developerské společnosti Central Group Michaely Tomáškové. Dnes přinášíme …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB