Mezi nejčastější vánoční půjčky patří půjčky na spotřební elektroniku (54 %), hračky (29 %) a bílé elektro (23 %). Za hlavní důvod, proč si na nákup zboží půjčit, uvedla v průzkumu necelá třetina respondentů aktuální nedostatek finančních prostředků spojený s jejich netrpělivostí a neochotou si na danou věc našetřit.
„Skutečnost, že si lidé půjčují nižší částky, navíc na předměty jako je spotřební elektronika nebo hračky, souvisí především s jejich impulzivním charakterem půjčování. V dnešní době jsou Češi více netrpěliví a nejsou příliš zvyklí si šetřit na konkrétní věc, jak tomu bývalo,“ komentuje výsledky průzkumu Helena Brychová, gestorka finančního vzdělávání ČBA.
Výhodná akce na splátky (26 %) nebo zboží ve slevě (24 %) jsou pak druhým a třetím nejčastějším důvodem, proč si Češi na vánoční dárky půjčují. Ve 13 % případů pak lidé chtějí své rodině udělat „pěkné Vánoce“. Podle průzkumu ČBA, uskutečněném na reprezentativním vzorku 1046 respondentů ve věku 18–68 let napříč Českou republikou, si letos na vánoční dárky půjčí téměř sedm procent Čechů, nejčastěji mladí lidé do 35 let.
K vánoční půjčce se prý přiklánějí spíše mladší muži do 26 let než ženy, které – jak uvedla asociace – v této otázce bývají opatrnější. Poněkud to kontrastuje s dalším údajem z průzkumu, kdy historickou zkušenost s vánoční půjčkou v průzkumu přiznalo šest procent respondentů, přičemž nejčastěji za dárky dluží mladé ženy do 26 let, které s půjčkou mají také nejvíce problémů.
Podle průzkumu přiznala potíže se splácením čtvrtina těch, kdo si v minulosti na dárky v minulosti půjčili. A pětina lidí, kteří se na loňské Vánoce zadlužili, stálé splácí a budou i v příštím roce. Dalším kontrastem průzkumu je, že téměř tři čtvrtiny respondentů uvedly, že možné problémy se splácením neočekávají, respektive je to ani nenapadlo.
Podobný průzkum jako bankovní asociace, uskutečnila před třemi lety Exekutorská komora. Vyšlo v něm najevo, že na vánoční výdaje si půjčí peníze přibližně 17 procent Čechů v produktivním věku 18 až 65 let. Z tohoto počtu (1,2 milionu lidí) přitom bylo 12,5 procent (119 tisíc osob) v exekuci a dalších bezmála 200 tisíc osob bylo v exekuci někdy v minulosti.
Podle letošních dat společnosti Porovnej24 je v exekuci 14 % zájemců o půjčku. „Někdy si bohužel půjčky berou i lidé, kteří si vůbec neuvědomují, že budou muset peníze splácet. Když s tím pak mají problémy, řeší je dalším úvěrem, čímž se ve skutečnosti zadlužují ještě více,“ varuje Zbyněk Laisek, zakladatel portálu Porovnej24.
„Lidé by si měli především důkladně přečíst smlouvu o půjčce dříve, než ji podepíší. Tak mohou předejít nejrůznějším překvapením týkajícím se například výše úroku z půjčky a výše smluvní pokuty pro případ prodlení se splátkami,“ radí Vladimír Plášil, prezident Exekutorské komory ČR.
Podle interních dat společnosti Profi Credit, která poskytuje nebankovní úvěry, si letos Češi před Vánoci půjčují o deset procent více, než v loňském roce. Zatímco vloni činila průměrná výše půjčky v předvánočním období 12 520 Kč, letos je to již 13 810 Kč. „Letos evidujeme nárůst v objemu poskytnutých půjček o 15 % oproti jiným částem roku,“ říká generální ředitel firmy Pavel Klema.
„Z našich interních průzkumů víme, že na samotné vánoční dárky si půjčuje minimum Čechů. Objem půjček v předvánočním období roste i proto, že za jejich nákup často utratí většinu peněz a pak jim nezbývají prostředky na nečekané výdaje, jako oprava pračky či auta,“ vysvětluje Klema.
Dobrou zprávou aktuálního průzkumu ČBA je, že podle 92 % respondentů je vánoční půjčka špatný nápad a že přes dvě třetiny lidí by si na Vánoce nepůjčily. Neochota se zadlužit za vánoční dárky roste s věkem – určitě by si na vánoční dárky nepůjčilo 80 % ve věku nad 54 let.
To potvrzuje i loňský průzkum banky ČSOB: Lidé ve věku od 54 do 65 let by si na Vánoce půjčili pouze ve zhruba třech procentech případů. „Mladší generace není tak zodpovědná a nebojí se dluhů. Starší generace je, jistě i díky svým zkušenostem, přece jen zodpovědnější,“ uvedla Alena Králíková, manažerka firemní kultury a společenské odpovědnosti ČSOB.
Hlavním pravidlem, kterým by se lidé při uvažování o úvěru měli řídit, zní: Nejlepší půjčka je žádná půjčka. Rozhodně není moudré brát si úvěr jen proto, abyste svým nejbližším mohli dopřát „hezčí Vánoce“. Snadno se vám totiž může stát, že se zbytečně dostanete do dluhové pasti. Vánoční půjčka se pak může stát nechtěným dárkem pod stromečkem.