Varující nezájem o životní pojištění

Už varující je trend úbytku počtu platných smluv životního pojištění. Podle České asociace pojišťoven (ČAP) se za letošní první pololetí celkový kmen snížil o 172 000 pojistných smluv, zatímco za celý předchozí rok činil 207 000 smluv. Výsledkem je další čtyřprocentní pokles v tomto segmentu. Momentálně se počet smluv pohybuje mírně pod hranicí 3,5 milionu.

Ilustrační foto: Pixabay

Podle údajů ČAP přitom tuzemský pojistný trh v letošním prvním pololetí celkově nepatrně vzrostl. Předepsané pojistné se zvýšilo meziročně o 200 miliónů korun, tedy o 0,3 % na 59,6 miliardy korun. Stojí za tím především posílení neživotního pojištění o 1,14 miliardy Kč, což znamená nárůst o 3,2 %. U havarijního pojištění stouplo předepsané pojistné o 4,4 %, podobně posílila podnikatelská pojištění. Ve srovnání s loňskem sice mírně oslabila dynamika v povinném ručení, přesto i zde pojistné vzrostlo o 1,5 %.

Naproti tomu u životního pojištění předepsané pojistné kleslo meziročně téměř o miliardu korun na 22,4 miliardy korun. Stojí za tím především meziroční pokles prodeje jednorázového pojištění o 33 %.

Podle ČAP může být důvodem poklesu změna podmínek daňové uznatelnosti životního pojištění na začátku letošního roku. Nově je možné využívat daňové zvýhodnění pouze tehdy, pokud klienti peníze vyberou až po 60 letech věku, jejich smlouva trvala déle než pět let a zároveň bude ve smlouvě zakotveno, že neumožňuje mimořádné výběry. Koncem března vypršel termín, dokdy se lidé museli rozhodnout, zda dávají přednost zachování daňových výhod před možností předčasného výběru peněz z pojistky. Na druhou stranu daňový odpočet dosud uplatňují lidé na jen zhruba devátou až desátou smlouvu.

Spíše se zdá, že za zmíněným poklesem může být kromě recese, kdy lidé odkládali zbytné investice, také mediální obraz životního pojištění vytvořený v poslední době. Nejen v souvislosti se změnami daňových benefitů, ale především jako následek sporu o provize zprostředkovatelů tohoto pojištění, které způsobily až koaliční krizi po konfliktu ministra financí Andreje Babiše (ANO) s poslancem Ladislavem Šinclem (ČSSD) v takřka přímém přenosu a s mnoha přešlapy až nechutnostmi.

Sdílet:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Pojištění

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …

Do důchodu v 65 letech. Nebo bude všechno jinak?

Čím jsme starší, tím více vyhlížíme magickou hranici 65 let, kdy budeme moci začít čerpat starobní důchod. Finanční prostředky, které jsme každý měsíc či jednou za rok platili státu, se nám konečně začnou vracet a …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Obyvatel sídliště vyhodí ročně 33 kilogramy potravin

Analýza
Češi každoročně vyhodí do popelnic výrazně více potravin, než jsou si ochotni připustit. Dokládá to mimo jiné i aktuální výzkum Provozně ekonomické fakulty Mendelovy univerzity v Brně. Zjistil, že v koších skončí až 33 kilogramy potravinového odpadu.

Partneři Portálu

NOOL
Rolovat nahoru