Od února do května se ceny v průmyslu snížily v souhrnu o 3,3 procenta. Ke zlevňování nadále docházelo především u elektřiny. V květnu její cena klesla meziměsíčně o 1,7 procenta a oproti začátku letošního roku byla nižší o 11,5 procenta.
Snižování cen pokračovalo také v samotném zpracovatelském průmyslu. Zde byly ceny v květnu meziměsíčně nižší o průměrných 0,7 procenta po dubnovém poklesu o 0,8 procenta.
Tempo meziročního růstu průmyslových cen se tak dále zmírnilo, a to z 6,4 procenta v dubnu na 3,6 procenta v květnu. Nadále platí, že pokles cen se týkal většího počtu odvětví, a to včetně těch energeticky náročných.
K největšímu poklesu cen však došlo v zemědělství. Ceny zemědělských výrobců se květnu meziměsíčně snížily o výrazná 5,2 procenta a navázaly tak na rychlý pokles z předchozích měsíců. Od začátku letošního roku zemědělští prvovýrobci snížili ceny v souhrnu o 14,1 procenta. Ve vztahu k tomu v květnu klesaly ceny také u potravinářských výrobců, avšak mírnějším tempem.
V květnu byly meziměsíčně nižší o 0,9 procenta a v období od března do května se snížily v souhrnu o 1,8 procenta. To by měl být impuls také pro setrvalý pokles cen potravin pro konečné spotřebitele, ke kterému zatím nedochází. Po dubnovém poklesu naopak spotřebitelské ceny potravin opět v květnu meziměsíčně rostly.
Na nižší ceny ve výrobním sektoru působí výrazně nižší náklady i slabší poptávka. Ceny základních komodit se na světových trzích oproti vrcholům z loňského roku výrazně snížily. S uvolněním dodavatelských řetězců zlevnila také mezinárodní doprava.
K tomu přispěl i pokles cen pohonných hmot, které jsou v tuzemsku meziročně nižší o celou pětinu. Některé podniky se však stále mohou ještě potýkat s vysokými cenami energií na úrovni vládních stropů.
Útlum v oblasti stavebnictví se již také projevuje v cenách. Ceny stavebních materiálů v květnu meziměsíčně klesly o 0,5 procenta, stejně tak se snížily i ceny za architektonické služby (o 0,7 % m/m). Ceny stavebních prací naproti tomu vzrostly meziměsíčně o 0,3 procenta.
Pozitivní zprávou je, že v květnu odezněl rychlý růst cen tržních služeb. Zatímco od února do dubna zde meziměsíční růst cen přesahoval jedno procento, v květnu již ceny meziměsíčně stagnovaly. Aktuální data z výrobního sektoru potvrzují probíhající dezinflační trend v české ekonomice.
Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)