Ve výrobním sektoru pokračuje pokles cen

Ceny průmyslových výrobců v květnu klesaly již čtvrtý měsíc v řadě. Meziměsíčně byly nižší o 0,8 procenta, což byl oproti očekávání mírně hlubší pokles (tržní konsensus činil -0,6 % m/m, pozn. aut.).
K největšímu poklesu cen došlo v zemědělství. Ve vztahu k tomu v květnu klesaly ceny také u potravinářských výrobců, avšak mírnějším tempem. Ilustrační foto: Pixabay.com

Od února do května se ceny v průmyslu snížily v souhrnu o 3,3 procenta. Ke zlevňování nadále docházelo především u elektřiny. V květnu její cena klesla meziměsíčně o 1,7 procenta a oproti začátku letošního roku byla nižší o 11,5 procenta.

Snižování cen pokračovalo také v samotném zpracovatelském průmyslu. Zde byly ceny v květnu meziměsíčně nižší o průměrných 0,7 procenta po dubnovém poklesu o 0,8 procenta.

Tempo meziročního růstu průmyslových cen se tak dále zmírnilo, a to z 6,4 procenta v dubnu na 3,6 procenta v květnu. Nadále platí, že pokles cen se týkal většího počtu odvětví, a to včetně těch energeticky náročných.

K největšímu poklesu cen však došlo v zemědělství. Ceny zemědělských výrobců se květnu meziměsíčně snížily o výrazná 5,2 procenta a navázaly tak na rychlý pokles z předchozích měsíců. Od začátku letošního roku zemědělští prvovýrobci snížili ceny v souhrnu o 14,1 procenta. Ve vztahu k tomu v květnu klesaly ceny také u potravinářských výrobců, avšak mírnějším tempem.

V květnu byly meziměsíčně nižší o 0,9 procenta a v období od března do května se snížily v souhrnu o 1,8 procenta. To by měl být impuls také pro setrvalý pokles cen potravin pro konečné spotřebitele, ke kterému zatím nedochází. Po dubnovém poklesu naopak spotřebitelské ceny potravin opět v květnu meziměsíčně rostly.

Na nižší ceny ve výrobním sektoru působí výrazně nižší náklady i slabší poptávka. Ceny základních komodit se na světových trzích oproti vrcholům z loňského roku výrazně snížily. S uvolněním dodavatelských řetězců zlevnila také mezinárodní doprava.

K tomu přispěl i pokles cen pohonných hmot, které jsou v tuzemsku meziročně nižší o celou pětinu. Některé podniky se však stále mohou ještě potýkat s vysokými cenami energií na úrovni vládních stropů.

Útlum v oblasti stavebnictví se již také projevuje v cenách. Ceny stavebních materiálů v květnu meziměsíčně klesly o 0,5 procenta, stejně tak se snížily i ceny za architektonické služby (o 0,7 % m/m). Ceny stavebních prací naproti tomu vzrostly meziměsíčně o 0,3 procenta.

Pozitivní zprávou je, že v květnu odezněl rychlý růst cen tržních služeb. Zatímco od února do dubna zde meziměsíční růst cen přesahoval jedno procento, v květnu již ceny meziměsíčně stagnovaly. Aktuální data z výrobního sektoru potvrzují probíhající dezinflační trend v české ekonomice.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB