Ve výrobním sektoru pokračuje pokles cen

Analýza
Ceny průmyslových výrobců v květnu klesaly již čtvrtý měsíc v řadě. Meziměsíčně byly nižší o 0,8 procenta, což byl oproti očekávání mírně hlubší pokles (tržní konsensus činil -0,6 % m/m, pozn. aut.).
K největšímu poklesu cen došlo v zemědělství. Ve vztahu k tomu v květnu klesaly ceny také u potravinářských výrobců, avšak mírnějším tempem. Ilustrační foto: Pixabay.com

Od února do května se ceny v průmyslu snížily v souhrnu o 3,3 procenta. Ke zlevňování nadále docházelo především u elektřiny. V květnu její cena klesla meziměsíčně o 1,7 procenta a oproti začátku letošního roku byla nižší o 11,5 procenta.

Snižování cen pokračovalo také v samotném zpracovatelském průmyslu. Zde byly ceny v květnu meziměsíčně nižší o průměrných 0,7 procenta po dubnovém poklesu o 0,8 procenta.

Tempo meziročního růstu průmyslových cen se tak dále zmírnilo, a to z 6,4 procenta v dubnu na 3,6 procenta v květnu. Nadále platí, že pokles cen se týkal většího počtu odvětví, a to včetně těch energeticky náročných.

PSALI JSME:
Výrobní inflace konečně na ústupu

K největšímu poklesu cen však došlo v zemědělství. Ceny zemědělských výrobců se květnu meziměsíčně snížily o výrazná 5,2 procenta a navázaly tak na rychlý pokles z předchozích měsíců. Od začátku letošního roku zemědělští prvovýrobci snížili ceny v souhrnu o 14,1 procenta. Ve vztahu k tomu v květnu klesaly ceny také u potravinářských výrobců, avšak mírnějším tempem.

V květnu byly meziměsíčně nižší o 0,9 procenta a v období od března do května se snížily v souhrnu o 1,8 procenta. To by měl být impuls také pro setrvalý pokles cen potravin pro konečné spotřebitele, ke kterému zatím nedochází. Po dubnovém poklesu naopak spotřebitelské ceny potravin opět v květnu meziměsíčně rostly.

Na nižší ceny ve výrobním sektoru působí výrazně nižší náklady i slabší poptávka. Ceny základních komodit se na světových trzích oproti vrcholům z loňského roku výrazně snížily. S uvolněním dodavatelských řetězců zlevnila také mezinárodní doprava.

PSALI JSME:
Ceny v zemědělství prudce klesly

K tomu přispěl i pokles cen pohonných hmot, které jsou v tuzemsku meziročně nižší o celou pětinu. Některé podniky se však stále mohou ještě potýkat s vysokými cenami energií na úrovni vládních stropů.

Útlum v oblasti stavebnictví se již také projevuje v cenách. Ceny stavebních materiálů v květnu meziměsíčně klesly o 0,5 procenta, stejně tak se snížily i ceny za architektonické služby (o 0,7 % m/m). Ceny stavebních prací naproti tomu vzrostly meziměsíčně o 0,3 procenta.

Pozitivní zprávou je, že v květnu odezněl rychlý růst cen tržních služeb. Zatímco od února do dubna zde meziměsíční růst cen přesahoval jedno procento, v květnu již ceny meziměsíčně stagnovaly. Aktuální data z výrobního sektoru potvrzují probíhající dezinflační trend v české ekonomice.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Znatelné zlevňování potravin v obchodech je na dohled

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Americká vláda hraje proti centrální bance

Americká vláda drží svoji ekonomiku nad vodou za využití reverzních repo trhů (RRP). Jde o krátkodobé řešení, jež by mohlo být produktem populistického uvažování před dalšími volbami v USA. Jako domino se toto …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB