Ve výrobním sektoru začíná převládat deflace

Ceny průmyslových výrobců v Německu a Polsku klesly o poznání více, než se čekalo. Ty německé byly v červenci meziměsíčně nižší v průměru o 1,1 procenta, zatímco podle tržního konsensu mělo dojít ke zmínění tempa poklesu z červnových -0,3 procenta meziměsíčně na -0,2 procenta. Podobně v Polsku se ceny ve výrobním sektoru snížily meziměsíčně o 0,7 procenta oproti očekáváným -0,3 procenta.
Polská průmyslová produkce v červenci výrazně zklamala. V meziročním vyjádření byla nižší o 2,7 procenta. Ilustrační foto: Depositphotos.com

K výraznému zlevnění přitom v průmyslu došlo navzdory tomu, že se cena surové ropy v průběhu července zvýšila o přibližně deset dolarů za barel, v relativním vyjádření tedy o více než deset procent. Ceny energií jako celek i tak ale v obou zemích vykázaly meziměsíční pokles.

Ten v Německu a Polsku pokračoval také v neenergetické části výrobních cen, pravděpodobně i vlivem slabé poptávky. Ve výsledku tak ceny průmyslových výrobců klesaly nejen v meziměsíčním, ale už i v meziročním vyjádření. V Německu byly oproti loňskému červenci nižší v průměru o šest procent a v Polsku o 1,7 procenta.

Polská průmyslová produkce v červenci výrazně zklamala. V meziročním vyjádření byla nižší o 2,7 procenta. Analytici naopak očekávali, že dojde ke zmírnění tempa meziročního poklesu z červnových -1,1 procenta na -0,9 procenta.

V Polsku byly rovněž zveřejněny červencové statistiky z trhu práce. Zaměstnanost v souladu s očekáváními zhruba stagnovala jak v meziměsíčním, tak i meziročním vyjádření. Růst mezd za očekáváními mírně zaostal, když zpomalil z 11,9 procenta meziročně na 10,4 procenta, tedy oproti tržnímu konsensu (11 %) více.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB