Výrobci s cenami šlapou na brzdu

Názor
Desinflace ve výrobě pokračuje, i když už ne tak rychle jako v předchozích měsících. S tím, jak postupně vyprchává kouzlo vysokého srovnávacího základu, je pokles výrobní inflace pomalejší.
Pokles výrobní inflace je nepochybně pozitivní a bude nejspíš i nadále pokračovat a se zpožděním snad příznivě ovlivní i spotřebitelskou inflaci. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Pokles tempa růstu výrobních cen je samozřejmě pozitivní a nahrávají mu především příznivější nákladové podmínky a tlak ze strany slabé domácí a zahraniční poptávky, jak vyplývá z aktuálních údajů Českého statistického úřadu.

Na druhou stranu ještě sám o sobě tento trend nemusí znamenat plošné zlevňování, ale pouze zpomalování tempa zdražování. Výjimkou je zemědělství, kde ceny jsou ceny pod loňskou úrovní, a sice o 14,3 procenta. Potěšující? Jistě, i když fakticky jsou stále ještě o 23 procenta výše než v roce 2019.

V průmyslu cenový růst přibrzdil na aktuální 1,4 procenta. Ale i zde se už najdou obory, které svoje výrobky pro další zákazníky konečně zlevňují. Ne náhodou jsou to právě ty obory, kterým se v posledních měsících příliš nedaří, a sice chemie nebo výroba kovů.

PSALI JSME:
Evropu čeká velmi obtížné desetiletí

Stranou nezůstává ani dřevozpracující a papírenský průmysl. Asi ne náhodou jsou to obory, které jsou z pohledu tempa výroby v červených číslech. Ve srovnání s rokem 2019 jsou nicméně výrobní ceny v případě kovů a chemie o cca 40 procent výše, u papíru a dřeva vyšší o 23 procenta, respektive 29 procent.

Velmi zajímavou oblastí jsou samozřejmě stavební materiály, jejichž ceny se spolupodílely na zabrzdění celého odvětví výstavby. Stojí v průměru tolik, co loni, a to znamená, že jsou dražší o více než čtvrtinu ve srovnání s rokem 2021…

Pokles výrobní inflace je nepochybně pozitivní a bude nejspíš i nadále pokračovat a se zpožděním snad příznivě ovlivní i spotřebitelskou inflaci. I když výrobní inflace zpomaluje a v dílčích indexech dokonce některé ceny klesají, jejich předchozí prudký nárůst posunul cenovou hladinu natolik, že změny skutečných cen vypadají zatím spíš jen symbolicky.

Autor je hlavní ekonom Banky Creditas
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
Makroekonomická prognóza (5.): Inflace citelněji klesne až v příštím roce

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Letní tábory pro děti už stojí skoro stejně, jako dovolená u moře

Průzkum
Pobyt v chatce nebo ve stanu v českých luzích a hájích je mnohdy srovnatelný s cenou levnějších zájezdů k moři. Třetina rodičů očekává, že si letos za letní tábor pro své děti připlatí k moři. Každý pátý rodič počítá, že za svou dceru nebo syna zaplatí více než deset tisíc korun. Ukázalo šetření společnosti Provident Financial, který mají Finanční a ekonomické informace (FAEI.cz) k dispozici.