Velikonoce u moře? Češi si oblíbili cestování na prodloužený víkend

Itálie, Španělsko, Řecko, ale i Anglie či Holandsko. Nemálo českých domácností nezůstalo na velikonoční svátky doma a vyrazilo na prodloužený víkend do ciziny. Obliba takzvaných eurovíkendů mezi Čechy roste.
Londýn si i letos udržel dominantní postavení mezi nejoblíbenějšími destinacemi Čechů pro prodloužené víkendy. Ilustrační foto: faei.cz/Pavel Lukeš
Londýn si i letos udržel dominantní postavení mezi nejoblíbenějšími destinacemi Čechů pro prodloužené víkendy. Ilustrační foto: faei.cz/Pavel Lukeš

Ukazují to data, která Finančním a ekonomickým informacím (faei.cz) poskytly Student Agency a ERV Evropská pojišťovna. „Jednoznačně sledujeme rostoucí popularitu tzv. eurovíkendů – kratších výletů do evropských měst,“ sdělila Iva Svobodová, výkonná ředitelka Student Agency Travel.

Češi nejčastěji odlétají ve čtvrtek a vrací se v neděli nebo pondělí. „Klienti vyhledávají destinace, které jsou snadno dostupné přímým letem a zároveň nabízejí bohatý kulturní a gastronomický zážitek,“ dodala Svobodová.

Oproti minulému roku se složení nejoblíbenějších destinací mírně změnilo. V roce 2024 patřily mezi nejvyhledávanější New York, Antalya, Amsterdam či Ponta Delgada, které letos nahradily evropské metropole Edinburgh, Madrid, Neapol a Atény. Jen Londýn si udržel dominantní postavení.

Dovolená bez dovolené

Kratší pobyty do čtyř až pěti dnů jsou pro mnoho turistů ideální volbou – nejen o Velikonocích, ale také při květnových svátcích, které nabízejí několik možností na cestování, aniž by bylo nutné si vzít dovolenou.

ERV Evropská pojišťovna dokonce zaznamenala výrazný nárůst zájmu českých rodin o velikonoční dovolenou u moře. „Nejvíce lákají destinace, jako Spojené arabské emiráty, Omán, Egypt, Tunisko a Kapverdy,“ uvedl Vlastimil Divoký, manažer marketingu a komunikace ERV Evropské pojišťovny.

A potvrdil zvyšující se oblibu eurovíkendů. „Mezi těmi dominuje Itálie, Španělsko, Anglie a Nizozemsko,“ poznamenal Divoký. Připomněl, aby lidé nezapomněli nejen na pojištění léčebných výloh, ale i osobních věcí. „Zvýšená koncentrace turistů láká kapsáře a zloděje,“ řekl Divoký.

U cest autem je podle něj navíc důležité si ověřit, že cestovní pojištění pokrývá i samotnou cestu do zahraničí (cesty vozem do cílové destinace může zabrat dost času) a ne pouze samotný pobyt v zahraničí.

Češi zůstávají v Česku

Podle České centrály cestovního ruchu – CzechTourism ale v případě jarních dovolených stále většina rodin zůstává v tuzemsku. Podle aktuálního průzkumu, kterého se zúčastnila tisícovka lidí, plánuje 55 procent Čechů, že stráví jarní dovolenou v Česku – nejčastěji v jižních Čechách a na jižní Moravě.

Celkem 47 procent dotázaných si dovolenou užije v rámci prodloužených víkendů. Jako hlavní náplň volna si představují odpočinek spojený s lehčími sportovními aktivitami, relaxací a návštěvou kulturních památek.

V průměru se lidé chystají utratit za jarní dovolenou téměř 7,4 tisíce korun na osobu. Obecně se ukazuje, že na popularitě získávají kratší pobyty, přičemž jsou lidé ochotni více investovat do kvality ubytování a služeb.

„Češi kladou stále větší důraz na komfort a jedinečné zážitky. Preferují kombinaci aktivního odpočinku a relaxace s prvky lokální gastronomie a kultury. Roste například obliba vinařských stezek, pivních tras nebo tematických gastronomických festivalů,“ řekl ředitel CzechTourism František Reismüller.

Jarní dovolenou v zahraničí plánuje asi 46 procent Čechů, což představuje meziroční nárost o čtyři procentní body.  Za hranice vyrážejí zejména mladší lidé mezi 30 až 39 lety.

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek