Venkovským obchůdkům hrozí likvidační pokuty. Obrátí se zákon o dvojí kvalitě potravin proti zákazníkům?

Názor
Tuzemští drobní živnostníci a provozovatelé menších obchodů mají opět o pořádnou starost navíc. Jmenuje se zákon o zákazu dvojí kvality potravin. Ten měl původně vést k nápravě situace, kdy je z Česka „odpadkový koš Evropy“, jelikož Češi kupují v obchodech v řadě případů méně kvalitní, resp. více šizené potraviny, než jaké si pod stejným obchodním označením a ve srovnatelném obalu pořídí třeba Němec, Francouz nebo Švýcar.
Ilustrační foto: FAEI.cz

Jenže ministerstvo zemědělství napsalo návrh zákona tak, že může vést až k likvidaci malých obchodů, včetně „obchůdků na vsi“, kde žádný jiný takový další není. Hrozí tak, že zejména dotčení vesničané, často starší lidé a senioři, budou muset za nákupem dále dojíždět.

Podle návrhu zákona, který ministerstvo koncem loňského roku poslalo do sněmovny, má totiž právě i „obchůdek na vsi“ nést vedle výrobce odpovědnost za to, že ve stejném obalu se za hranicemi České republiky neprodává kvalitnější potravina, ať už lepší čokoláda nebo méně šizený džus. Pokud si to „obchůdek na vsi“ nepohlídá, hrozí mu pokuta až 50 milionů korun. Něco takového si samozřejmě pohlídat nijak nemůže.

Sněmovní zemědělský výbor, který návrh zákona již projednával, odmítl pozměňovací návrh, aby konečný prodejce odpovědnost za nepatřičnou dvojí kvalitu výrobku nenesl a měl ji jen výrobce, resp. ten, kdo může jejich výrobu ovlivnit (např. řetězec, jenž prodává zboží pod vlastní značkou).

Návrh zákona ovšem kritizuje už i Brusel. Pokud navrhovaná legislativa projde, v krajním případě mohou kvůli pokutám končit v ČR četné malé obchody, často to vesnické. Jejich provozovatelé raději půjdou pracovat jinam, někam, kde nehrozí tak závratné pokuty za něco, co nemohou ovlivnit.

Autor je hlavní ekonom Czech Fund
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Z venkova mizí malé prodejny potravin. Vzniku nových často brání zdlouhavá byrokracie

×

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Právo

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru