Veřejné finance v rozvratu nejsou, shodují se profesoři Švejnar a Hindls

Veřejné finance České republiky nejsou v rozvratu, shodují se profesoři Jan Švejnar a Richard Hindls. Oba v tomto týdnu diskutovali v televizním pořadu, v němž mimo jiné zhodnotili mimořádný projev premiéra Petra Fialy k národu. Švejnar jej hodnotí pozitivně, byl to podle něj projev státnický.
Podle Švejnara může za současnou rapidní inflaci v ČR zejména Česká národní banka. Ilustrační foto: Jan Švejnar

Fiala se ve svém projevu zaměřil také na problematiku inflace. Podle Švejnara může za současnou rapidní inflaci v ČR zejména Česká národní banka (ČNB). Ta podle něj totiž začala už loni zvedat svoji základní úrokovou sazbu až příliš agresivně.

A protože Česko stále vykazuje známky rozvíjející se ekonomiky, nikoli ještě zcela ekonomiky vyspělé, přenesla se tato razance při zvyšování sazeb do inflačních očekávání firem a domácností.

ČNB tak zásadně přispěla k roztočení inflace, která má sice svůj základ už v pandemii a nyní k ní přispívají dopady války na Ukrajině a sankcí, ale bez příliš razantního zásahu centrální banky by byla podstatně nižší. S nynějšími zásahy ČNB nesouhlasí ani Hindls. „V nestandardních dobách, jak teď prožíváme, standardní nástroje měnové politiky nefungují,“ míní.

Švejnar souhlasí s tvrzením, že dluh České republiky není ani nyní problém, pokud česká vláda své další výdaje nasměruje rozumným, prorůstovým směrem. Tak jako Hindls nepovažuje tuzemské veřejné finance za rozvrácené, jak zejména opoziční politici a někteří ekonomové tvrdili před loňskými parlamentními volbami.

Stejný pohled na tuzemské veřejné finance – tedy, že nejsou v rozvratu – zastává také například světově významná ratingová agentura Moody’s.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV)
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 1
Sdílet článek