Většina dospělých Čechů financím nerozumí

Více než polovina Čechů starších 18 let podle průzkumu finanční gramotnosti penězům příliš nerozumí. A většina českých zákazníků se chová ekonomicky nezodpovědně. Na vlastní kůži to poznala například osmnáctiletá Miloslava.
Ilustrační foto: FAEI.cz

„Dluhy jsme měli ještě před mým narozením, a to nejen u bankovních, ale i nebankovních a podvodných společností. Nejednou jsem zažila vymáhání dluhů soudními exekutory i kumpány od lichváře. Nemluvě o celkovém finančním nedostatku v rodině, z čehož plynuly další dluhy u příbuzných či kamarádů,“ svěřila se dívka, která se účastní projektu pro znevýhodněné děti Samsung Tvoje šance.

Ten pomáhá 12 vybraným dětem po celý jeden rok v profesně-osobnostním rozvoji a nastartování kariéry. V jeho rámci děti absolvovaly také kurz finanční gramotnosti.

„Díky kurzu jsem se utvrdila v tom, jak zbytečná a nevýhodná je většina půjček. Naučila jsem se porozumět odborným termínům v oblasti financí, získala jsem rady, jak spořit, investovat a zároveň jak udržovat ideální poměr mezi příjmy, výdaji a úsporami klasické domácnosti,“ dodala Miloslava.

Rodinné návyky

Podobné programy, které rozvíjejí finanční gramotnost, spustily v poslední době rovněž další společnosti včetně bank. Například Česká spořitelna má projekt Abeceda peněz, která se nesoustředí jen na děti, ale též na seniory. Banka spolupracuje s bezmála 300 školami. „Máme za to, že společnosti se v budoucnu může dařit jen tehdy, když nikdo nezůstane pozadu. Juniory proto odmala vedeme k finanční gramotnosti a u seniorů zase myslíme na gramotnost technologickou,“ sdělila Česká spořitelna.

Na finanční gramotnost mají velký vliv také návyky, které mladí lidé přebírají z rodiny. Dlouhodobý finanční nedostatek je pro člověka často psychicky frustrující. Mnohé studie prokázaly, že chudoba často plodí další iracionální nákupy, kdy si lidé dělají okamžitou radost a nedokáží myslet do budoucna. Ustát takové postavení ve společnosti je trvale stresující a mnozí končí v apatii bez jakýchkoli plánů.

„Základní chyby při nakládání s penězi se bez ohledu na věk opakují. Lidé neplánují. V životě existují jak plánované, tak neplánované výdaje, ale i na ty se lze připravit. Doplatek za energie, který se opakuje každý rok, by neměl být překvapivým výdajem. Bez dostatečné rezervy ale stačí k tomu, aby se lidé lehkovážně zadlužili,“ varovala finanční poradkyně Lucie Baslová.

PSALI JSME:
Kolik českých rodin si vede rozpočet? Výsledky průzkumů se různí

Povinnost poskytovatele půjčky

Spotřebitelská organizace dTest upozornila na to, že zákon klade značný důraz na schopnost splácet zapůjčený obnos. Zaměřuje se přitom nejen na zodpovědnost těch, co si peníze půjčují, ale také těch, kteří je poskytují. Ti mají zákonnou povinnost prověřit, zda je žadatel schopen úvěr splácet, přičemž musí takovou kontrolu reálně prokázat.

Pokud si tedy bude někdo chtít koupit zboží na splátky, budou od něj chtít doložit výši příjmu potvrzenou zaměstnavatelem, podrobnou analýzu rodinných příjmů a výdajů nebo informace o počtu vyživovaných dětí. Poskytovatele bude zajímat i dosavadní úvěrová historie, tedy zda má dotyčný záznam v některém z úvěrových registrů. Pro konečné posouzení je přitom důležité nejen to, zda nějaký úvěr již osoba má, ale hodnotí se například i souhrnná dlužná částka či její platební morálka.

„Uvedení nepravdivých nebo hrubě zkreslených údajů, případně zamlčení důležitých informací může být hodnoceno jako trestný čin úvěrového podvodu. Přísný metr ale platí i pro poskytovatele. Pokud by si vaši schopnost splácet dostatečně neprověřil, hrozí mu vysoká pokuta, a to až v řádu několika miliónů korun,“ řekla ředitelka Eduarda Hekšová, ředitelka spotřebitelské organizace dTest. „Navíc pokud věřitel půjčí někomu peníze ve chvíli, kdy je zřejmé, že je nebude moci splácet, stává se úvěrová smlouva neplatnou. Dlužník pak splácí podle svých možností pouze vypůjčenou částku bez úroků a dalších sankcí.“

PSALI JSME:
Drobná lež nevadí? Kdepak. I to je úvěrový podvod

Zavřít reklamu ×
 1. bože vy jste mediální trumbetévé, většina dospělých čechů nerozumí financím? a dáte přiklad 18 ještě dívky???—a co je většína 51%-75%-90%, dovolím si ze zkušenosti tvrdit, že tech 90%

 2. No, hlavně že tomu rozumí borci v ČNB a těmi slavnými intervencemi spáchali v tichosti to, co Zápotocký ze dne na den.
  A
  zvedání mezd je taky super, za chvíli bude po bublině a bude problém někoho zaměstnat, neb odvody za zaměstnance nejsou zrovna nízké
  a
  skorem nikdo si neuvědomuje, že tím, jak rostou mzdy, tak rostou i ceny a ty dokonce ještě víc.

  Takže tu máme co?? No přeci naprosté znehodnocení úspor :):)
  Tudíž stát hrne občany do – vydělávej (nebo ber dávky:) )) a hlavně hned utrácej, neb šetřit nemá cenu.

  • z tvé logiky tak budeme mít platy jak za socíku a stále nadávat jaky mají platy jinde??? to se nemuselo cinkat

 3. Kdyby penězům rozuměli, zhroutil by se projekt konzumní společnosti, protože by si začali uvědomovat, že agenty s teplou vodou k životu nepotřebujeme.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB