Více než půlmilionu lidí hledá na internetu respirátory. Za měsíc zdražily o sto procent

Páteční vyhlášení nových pravidel pro nošení ochranných pomůcek v hromadné dopravě nebo obchodech výrazně zvýšilo poptávku po respirátorech. Podle společnosti Shoptet, největší české e-shopové platformy, hledalo přes víkend respirátory na internetu téměř 600 tisíc lidí, přičemž jejich hledanost neklesá ani dnes.
Před měsícem se cena nejlevnějších jednorázových respirátorů, které lze účinně používat přibližně osm hodin, pohybovala kolem deseti korun. Ilustrační foto: Pixabay.com

Víkendová hledanost respirátorů na internetu se i navzdory svému výraznému nárůstu nevyrovnala číslům z poloviny ledna, kdy se zprávy o jejich povinném využívání objevily poprvé. V tomto období totiž respirátory hledalo online zhruba 700 tisíc lidí.

„I to je však jen poloviční poptávka oproti prvním dvěma dnům loňského března, kdy ochranné pomůcky vyhledávalo téměř jeden a čtvrt milionu lidí. Za celý loňský březen potom respirátory na internetu hledalo téměř dva a tři čtvrtě milionu lidí,“ uvádí Miroslav Uďan, CEO společnosti Shoptet.

Podobný zájem o respirátory jako o víkendu se projevuje i dnes, a je tedy pravděpodobné, že aktuální hledanost přesáhne tu z loňského března. Průměrná cena respirátorů s třídou ochrany FFP2 se v internetových obchodech aktuálně pohybuje na úrovni 22 korun za kus. V případě respirátorů typu FFP3 dosahuje průměrná cena dokonce 68 korun za kus. Nejoblíbenější jsou balení po pěti a také deseti kusech respirátorů.

Například hledanost nanoroušek, které by měly sloužit jako alternativa respirátorům nebo dvěma rouškám současně, zvýšila aktuální opatření ještě více než u respirátorů. „Z týdne na týden se hledanost nanoroušek zvýšila čtrnáctinásobně a jen v pátek je na internetu hledalo téměř 120 tisíc lidí. Jejich průměrná cena aktuálně činí zhruba 45 korun za kus,“ dodává Uďan.

„Déletrvající povinnost nosit respirátory v MHD nebo v obchodech by znamenala značnou finanční zátěž zejména pro nejchudší pětinu českých domácností. V těchto domácnostech se ročně utratí za léčiva a zdravotnické pomůcky – což je skupina, do níž náleží i respirátory – 1891 korun na osobu, jak plyne z nejnovějších dat Českého statistického úřadu; těch za rok 2019,“ sdělil portálu FAEI.cz Lukáš Kovanda, hlavní ekonom Trinity Bank a člen Národní ekonomické rady vlády.

PSALI JSME:
Povinné nošení respirátorů jako záminka rozdat důchodcům před volbami „druhé rouškovné“?

Zavřít reklamu ×
  1. Takto vypadá dostupnost pro všechny ,levné vyprodané a zůstávají pouze předražené výrobky .

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Zdraví

Víte, kdo je Mar? Když ho vidíte, hrozí vám demence

Prospíme třetinu života. A to je už dost na to, abychom se začali o svůj spánek zajímat. Trable se spánkem má dnes významná část populace. Vědci uvádějí, že nočními můrami trpí pět procent populace. Podle nové …

Deprese často zaútočí o Vánocích

Vánoce jako svátky radosti a veselosti? Ne pro všechny to platí. Podle statistik jsou vánoční a novoroční svátky nejtěžším obdobím roku zejména pro osamělé lidi nebo osoby trpící duševní nepohodou.

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB